PL.png EN.png spacer
spacer

header Bieszczadzki
Park Narodowy

Serwis internetowy

ppn.pnglogo-mab.pnglogo-medal.pngWorld_Heritage_Logo_global.png
header
bip.png
Menu główne
Bieszczadzki PN
Przyroda BdPN
Plan ochrony
Ochrona przyrody
Nauka
Edukacja
Turystyka
Przetargi
Mapy - GIS
Galerie
Poczta
Projekty unijne
Fundusze Szwajcarskie
Fundusz Leśny
Współpraca PL-SK
Fundacja PGE
Natura 2000
Biuletyn BdPN
Praktyki studenckie
Wolontariat
Archiwum wiadomości
Wydawnictwa
Wyd. naukowe Wyd. edukacyjne
Obszar pobierania
Wyszukiwarka
Logowanie





Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
Panel Rys pedzelek okienko.jpg

WOKOL-KREMENAROSA-BANER.jpg
duza_rodzina.png
Folder
folder.jpg
 
Bieszczadzki PN

muzeum_baner.png KONKURS2023.jpg
Pożar ściółki w leśnictwie Caryńskie
28.10.2019.

pozar.jpg Bieszczadzki Park Narodowy składa serdeczne podziękowania za pomoc w ugaszeniu pożaru lasu bukowego w leśnictwie Caryńskie dla Państwowej Straży Pożarnej z Ustrzyk Dolnych, zastępów OSP z Bieszczadów Wysokich, Grupy Bieszczadzkiej GOPR oraz Straży Parku i Ratownikom Medycznym. Dzięki wspólnemu działaniu udało się uniknąć rozprzestrzeniania się ognia na obszar większy niż 1 ha, a było takie zagrożenie ze względu na bardzo silne przesuszenie ściółki. Pożarzysko od godziny 20.30 do godzin porannych było dogaszane przez Służbę Parku. Na szczęście opad deszczu poprawił sytuację. Jako że zarzewie ognia powstało w znacznym oddaleniu od szlaków turystycznych, w miejscu bardzo niedostępnym, jako najbardziej prawdopodobną przyczynę pożaru uważa się wyrzucenie niedopałka papierosa przez grzybiarzy nielegalnie penetrujących teren.

Więcej zdjęć na profilu FB 

 
ZAPROSZENIE
24.10.2019.
5._m.jpg

Ośrodek Edukacji Ekologicznej Bieszczadzkiego Parku Narodowego zaprasza do obejrzenia 2 wystaw: „Od Łemkowszczyzny po Huculszczyznę” i „Huculszczyzna jako inspiracja twórczości i filozofii Stanisława Vincenza” (w godzinach otwarcia Muzeum Przyrodniczego), ul. Bełska 7, w Ustrzykach Dolnych. 

Czytaj całość…
 
Frekwencja w weekend 19-20.10
24.10.2019.
W weekend 19-20.10.2019 r. (sobota / niedziela) na piesze szlaki turystyczne weszło łącznie 20821 osób (sobota- 10876, niedziela 9925 turystów). Do Parku wjechało 8880 pojazdów samochodowych (4 lokalizacje). W tym czasie na Tarnicy codziennie meldowało się prawie 2 tys. osób, podobnie na szlaku z Przełęczy Wyżnej do „Chatki Puchatka” (2,12 tys. w sobotę).
 
Bacówka na Połoninie Wetlińskiej
21.10.2019.
Wypas na Caryńskim W związku z pojawiającymi się w mediach komentarzami, dotyczącymi budowy dwóch budynków gospodarczych dla potrzeb gospodarki pasterskiej na Połoninie Wetlińskiej, chcielibyśmy wyjaśnić pojawiające się wątpliwości i nieścisłości. 
Bieszczadzki Park Narodowy, podobnie jak inne parki narodowe, służy trzem celom: ochronie przyrody, udostępnianiu do zwiedzania i edukacji ekologicznej. Jednym z elementów ochrony przyrody jest zachowanie różnorodności biologicznej, w tym utrzymanie zróżnicowania zbiorowisk roślinnych i bogactwa gatunkowego. Istotnym elementem bogactwa przyrodniczego Bieszczadów są walory połonin o charakterze wysokogórskim i wschodniokarpackim - tak w zakresie występujących tu gatunków roślin i zwierząt, jak też całych ekosystemów. Chociaż najwyższe partie połonin są pochodzenia naturalnego, to zasięg i charakter połonin w dużej mierze związany z gospodarką pasterską i łąkową, prowadzoną do połowy XX wieku. 
Z licznych prac naukowych i prowadzonych badań wynika, że po zaprzestaniu użytkowania stale zmienia się charakter zbiorowisk połoninowych i stopniowo odtwarza się naturalny charakter górnej granicy lasu. Po wojnie na bieszczadzkich połoninach dominowały bliźniczyska, a górna granica lasu była sztucznie obniżona i nienaturalnie ostra. Ekosystemy leśne w sąsiedztwie połonin, były zdegradowane przez nadmierny wypas. Wpływ na to miało przede wszystkim koszarowanie i przepasanie bydła w lasach. Szczególnie wrażliwą częścią tych ekosystemów było otoczenie tutejszych źródeł, które notorycznie było wcześniej zdeptywane owczymi i bydlęcymi racicami, a pobliżu miejsc koszarowania, na skutek nagromadzenia bogatych w azot odchodów, tworzyły się praktycznie jednogatunkowe skupiska szczawiu alpejskiego. 
Obecnie znaczną część połonin zajmują traworośla z trzcinnikiem leśnym i śmiałkiem darniowym, a w wielu miejscach rozwijają się zarośla górskiej odmiany  jarzębiny i olszy zielonej.  Specjaliści zajmujący się projektowaniem zabiegów ochronnych uznali, że procesy renaturalizacji zbiorowisk połoninowych zachodzące po zaprzestaniu wypasu prowadzą do odtworzenia naturalnych układów roślinności, gdzie ponad górną granicą lasów bukowych występowała szeroko strefa zarośli krzewiastych. Znalazło to odzwierciedlenie w dwóch planach ochrony Bieszczadzkiego Parku Narodowego (pierwszy w latach 1994-1997, drugi w latach 2009-2012). Odtwarzające się zarośla jarzębinowe, olszy zielonej i wierzby śląskiej uznano za bardzo cenne, co zyskało potwierdzenie w Czerwonej Księdze Województwa Podkarpackiego . Uznano, że bardzo wolny proces sukcesji lasów bukowych w dolnych partiach połonin i ograniczona powierzchniowo regeneracja zarośli krzewiastych nie doprowadzi do zaniku („zarośnięcia”) wysokogórskich zbiorowisk czy gatunków w grzbietowych partiach połonin. 
Stąd już w pierwszym planie ochrony zdecydowano, aby większą część połonin utrzymać w ochronie ścisłej, a jedynie południowo wschodnią część Połoniny Wetlińskiej (na wschód od pot. Kostywskiego) o powierzchni około 80 ha objąć ochroną czynną i przeznaczyć do eksperymentalnych zabiegów polegających na wykaszaniu i wypasaniu. Trzeba pamiętać, że obecne zbiorowiska traworoślowe, ziołoroślowe i krzewinkowe nie były użytkowane od prawie 70 lat stąd też mają zupełnie odmienny charakter niż zbiorowiska występujące przed wojną, dlatego też ich reakcja musi być monitorowana. 
Czytaj całość…
 
Frekwencja w ostatni weekend
16.10.2019.
ImageW weekend 12-13.10 (sobota / niedziela) na piesze szlaki turystyczne weszło 19.290 osób. Do Parku wjechało 8150 pojazdów samochodowych (4 lokalizacje). W tym czasie na Tarnicy codziennie meldowało się prawie 2 tys. osób, podobnie na szlaku z Przełęczy Wyżnej do „Chatki Puchatka” (2,3 tys. w niedzielę). Kolejny weekend również zapowiada się z wysoką frekwencją ze względu na korzystne prognozy pogody.
 
Drodzy Turyści!
10.10.2019.

ImagePrzed nami piękny jesienny weekend w związku z tym spodziewamy się zwiększonego ruchu turystycznego.

Zachęcamy do wczesnego wychodzenia w góry oraz wybierania rzadziej odwiedzanych szlaków. Największe natężenie ruchu spodziewane jest na szlakach z Przełęczy Wyżnej na Połoninę Wetlińską (Chatka Puchatka) oraz z Wołosatego na Tarnicę.

Miejsca parkingowe najłatwiej będzie znaleźć na mniej uczęszczanych parkingach takich jak wejście na Wielką Rawkę – dolina Rzeczycy czy wejście na Szeroki Wierch – dolina Terebowca Ustrzyki Górne.

Przypominamy o zmianie organizacji ruchu w Wołosatem gdzie samochody można parkować jedynie na dwóch parkingach BdPN, a po ich zapełnieniu na terenie stadniny ZHKH. Prosimy o wykorzystywanie miejsc dozwolonych do parkowania, aby uniknąć mandatu karnego.

Jesień jest zmienną porą roku. W górach występują silne wiatry oraz deszcze w związku z tym przypominamy o konieczności posiadania odpowiedniej odzieży ochronnej oraz obuwia dostosowanego do warunków panujących na szlaku.

Bardzo prosimy również o dostosowanie się do zaleceń Straży Parku.

Informujemy iż w sobotę (12.10) na trasie Wetlina-Przełęcz Orłowicza-Smerek-Kalnica w godz. 7.00-14.00 mozna będzie spotkać biegaczy górskich, ale organizacja tego biegu nie powinna być uciążliwa dla innych turystów (ok. 200 osób).

Przypominamy, że ze względu na brak zasięgu sieci i komórkowego połączenia transmisji danych na części obszaru Parku nie ma możliwości płacenia kartą płatniczą. Z tego samego powodu zalecamy posiadanie Karty Dużej Rodziny w wersji tradycyjnej.

Życzymy bezpiecznej wędrówki w górach!

 
Szkolenie podstawowe dla przewodników ubiegających się o licencję BdPN
25.09.2019.
ImageSerdecznie zapraszamy na dwudniowe szkolenie podstawowe dla przewodników beskidzkich zainteresowanych uzyskaniem po raz pierwszy licencji przewodnickiej Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Szkolenie odbędzie się w dniach 26-27.10.2019 r. (sobota-niedziela).

Zajęcia teoretyczne (sobota) odbędą się w Ośrodku Edukacji Ekologicznej (Muzeum Przyrodnicze BdPN) w Ustrzykach Dolnych przy ulicy Bełskiej 7. Część terenowa (niedziela) odbędzie się na wybranej ścieżce przyrodniczej (do uzgodnienia na miejscu, w zależności od warunków).

Czytaj całość…
 
««  start « poprz. 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 nast.  » koniec »»

spacer
Nowości
Infrastruktura i Środowisko
lawiny.jpg
Kamera internetowa
  • Widok na Tarnicę
  • Widok na Wielką Rawkę
  • Schron Turystyczny "Chatka Puchatka"
facebook-baner.pnginstagram-baner.png

android_baner.jpg

GORNY_SAN_BANER.jpg

Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png

filmy2.png

Filmy:

 

audiobook2.png

Audiobooki:

 




Ministerstwo Klimatu i Środowiska n2000.png nfos-dofinansowano.png Lasy Państwowe plsk-boczny.png

Administrator: Maciej Leń

© 2024 Bieszczadzki Park Narodowy

Deklaracja dostępności

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer