Bieszczady można przemierzać również i o tej porze roku. Zaletą zimowych wędrówek jest możliwość podziwiania dalekich panoram górskich. Podczas mroźnej i wyżowej pogody można zobaczyć nawet dalekie Tatry. Jak na dłoni widoczne są szczyty położone po stronie ukraińskiej, m.in. Pikuj, Ostra Hora, Połonina Równa i dalsze. Nie będziemy także narzekać na nadmiar turystów na głównych odcinkach szlaków. Grupy zorganizowane rzadko wybierają się zimą na bieszczadzkie połoniny.
Śnieg w najwyższych partiach Bieszczadów zalega zależnie od roku, przeciętnie od połowy listopada do końca kwietnia. Jednak w odróżnieniu od turystyki letniej, zimowe wędrowanie po tych górach wymaga od nas lepszego przygotowania, a niejednokrotnie także posiadania odpowiedniego sprzętu narciarskiego.
Jeżeli nie znamy dobrze trasy to wyruszajmy w góry tylko przy dobrej pogodzie i odpowiedniej widoczności lub z doświadczonym przewodnikiem terenowym. Starajmy się wyruszyć możliwie wcześnie rano, aby uniknąć schodzenia z gór po zapadnięciu zmroku.
 |
Bieszczadzkie połoniny zimą
fot. Grzegorz Sitko |
Turystów przyjeżdżających w Bieszczady w okresie zimowym zapraszamy do skorzystania z otwartej w tym okresie bazy noclegowej Parku. Szczególnie polecamy Ośrodek Informacyjno-Edukacyjny BPN w Lutowiskach, Hotelik BPN "Nad Roztoką" w Tarnawie Niżnej, Terenową stację Badawczą BdPN w Wołosatem, Terenową Stacje Edukacji Ekologicznej w Wołosatem oraz Terenową Stację Edukacji Ekologicznej w Suchych Rzekach.
Przez okres 12 miesięcy w roku czynne są m.in. następujące schroniska na terenie i w pobliżu Bieszczadzkiego Parku Narodowego: Schron BdPN na Połoninie Wetlińskiej, Bacówka PTTK "Pod Małą Rawką", schronisko Politechniki Warszawskiej "Koliba" na Przysłupiu Caryńskim, Bacówka PTTK w Jaworzcu k/Wetliny, Bacówka PTTK "Pod Honem" w Cisnej.
Czynne przez cały rok są również następujące punkty ratunkowe GOPR:
- Telefon ratunkowy w górach: 601 100 300 lub 985
- Centrala Bieszczadzkiej Grupy GOPR w Sanoku, tel. (13) 463 22 04
- Stacja Ratunkowa GOPR w Ustrzykach Górnych, te. (13) 461 06 06
- strona internetowa Bieszczadzkiej Grupy GOPR: www.bieszczady.gopr.pl.
Wychodząc w góry zimą starajmy się przestrzegać kilku prostych zasad:
- starajmy się nie wychodzić w góry samotnie,
- zostawmy wiadomość o planowanym przebiegu trasy naszej wycieczki w miejscu, w którym śpimy, a w wypadku grupy także w Stacji GOPR,
- planujmy trasę wycieczki w stosunku do sił i możliwości wszystkich uczestników, także tych najsłabszych kondycyjnie,
- weźmy do plecaka dodatkowa ciepłą odzież na wypadek ochłodzenia i zmiany warunków pogodowych,
- obowiązkowo zabierajmy apteczkę pierwszej pomocy,
- zimą na pewno przyda się termos z ciepłą herbatą,
- należy także zabrać latarkę i zapas baterii oraz zapałki.
Opracowanie tekstu: Grzegorz Sitko
|