PL.png EN.png spacer
spacer

header Bieszczadzki
Park Narodowy

Serwis internetowy

ppn.pnglogo-mab.pnglogo-medal.pngWorld_Heritage_Logo_global.png
header
bip.png
Menu główne
Bieszczadzki PN
Przyroda BdPN
Plan ochrony
Ochrona przyrody
Nauka
Edukacja
Turystyka
Przetargi
Mapy - GIS
Galerie
Poczta
Projekty unijne
Fundusze Szwajcarskie
Fundusz Leśny
Współpraca PL-SK
Fundacja PGE
Natura 2000
Biuletyn BdPN
Praktyki studenckie
Wolontariat
Archiwum wiadomości
Wydawnictwa
Wyd. naukowe Wyd. edukacyjne
Obszar pobierania
Wyszukiwarka
Logowanie





Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
Panel Rys pedzelek okienko.jpg

WOKOL-KREMENAROSA-BANER.jpg
duza_rodzina.png
Folder
folder.jpg
 
Bieszczadzki PN arrow Ochrona przyrody arrow Plan ochrony

Plan Ochrony Bieszczadzkiego Parku Narodowego i otuliny
07.06.2005.
Ustawa o Ochronie Przyrody z 1991 roku zaleciła opracowanie dla polskich parków narodowych planów ochrony. Bieszczadzki Park Narodowy rozpoczął prace nad planem w 1992 roku. Liczne grono specjalistów z wielu instytucji naukowych pracowało intensywnie przez cztery lata.

Byli to, między innymi, naukowcy z: Instytutu Ochrony Przyrody PAN w Krakowie, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Instytutu Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej, Akademii Rolniczej w Krakowie oraz pracownicy Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Przemyślu, oraz Państwowego Przedsiębiorstwa Geodezji i Kartografii w Warszawie a także pracownicy BdPN. W 1997 roku “Plan Ochrony Bieszczadzkiego Parku Narodowego i otuliny”, zatwierdzony został przez Ministra Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa i stał się podstawowym dokumentem wyznaczającym zadania dla dyrekcji Parku na okres najbliższych dwudziestu lat.


Opracowując Plan Ochrony zebrano i uporządkowano wyniki wcześniejszych badań naukowych oraz plany i koncepcje dotyczące zagospodarowania obszaru parku i jego otuliny.

Wcześniejsze opracowania przyrodnicze nie posiadały dokumentacji kartograficznej pozwalającej na wykonanie niezbędnych dla Planu Ochrony waloryzacji abiotycznych i biotycznych komponentów środowiska przyrodniczego. Dlatego też, po raz pierwszy dla tego obszaru, zostały wykonane szczegółowe opracowania kartograficzno-inwentaryzacyjne. Posłużyły one do opracowania waloryzacji przyrody oraz prognoz, wskazujących tendencje i kierunki przemian zachodzących w przyrodzie Parku i otuliny. Na tej podstawie powstały zalecenia ochrony zasobów i procesów przyrodniczych, krajobrazu i dziedzictwa kulturowego oraz koncepcja zagospodarowania przestrzennego i plan udostępniania parku i otuliny do zwiedzania i edukacji ekologicznej.


Operaty wchodzące w skład Planu Ochrony zawierające nowe, oryginalne dane o przyrodzie, uzyskały bardzo dobre recenzje niezależnych ekspertów. Większość tych opracowań posiada wysokie walory naukowe.


Opracowany Plan Ochrony stworzył podstawy do fachowego zarządzania ochroną i wyznacza nowe zadania dla dyrekcji, pracowników i Rady Naukowej BdPN.

Prace nad Planem Ochrony w poważnym zakresie przyczyniły się do dokładniejszego naukowego poznania Parku i jego otuliny. Dla opublikowania oryginalnych danych naukowych zawartych w Planie, utworzono nową serię wydawniczą pt. „Monografie Bieszczadzkie”. W latach od 1998 do 2000 opublikowano 13 tomów „Monografii Bieszczadzkich”, popularyzujących wiedzę o Bieszczadzkim Parku Narodowym uaktualnioną w trakcie wykonywania Planu Ochrony.


Nowelizacja ustawy o ochronie przyrody z 2000 r. zawiesiła zatwierdzone na 20 lat plany ochrony w polskich parkach narodowych. Obecnie przygotowywany jest nowy plan ochrony, bazujący na poprzednich opracowaniach.


W roku 2004 został zakończony projekt tworzenia w BdPN systemu informacji przestrzennej (GIS) do zarządzania ochroną bioróżnorodności.
 

 
spacer
Nowości
Infrastruktura i Środowisko
lawiny.jpg
facebook-baner.pnginstagram-baner.png

android_baner.jpg

GORNY_SAN_BANER.jpg

Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png

filmy2.png

Filmy:

 

audiobook2.png

Audiobooki:

 




Ministerstwo Klimatu i Środowiska n2000.png nfos-dofinansowano.png Lasy Państwowe plsk-boczny.png

Administrator: Maciej Leń

© 2024 Bieszczadzki Park Narodowy

Deklaracja dostępności

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer