PL.png EN.png spacer
spacer

header Bieszczadzki
Park Narodowy

Serwis internetowy

ppn.pnglogo-mab.pnglogo-medal.pngWorld_Heritage_Logo_global.png
header
bip.png
Menu główne
Bieszczadzki PN
Przyroda BdPN
Plan ochrony
Ochrona przyrody
Nauka
Edukacja
Turystyka
Przetargi
Mapy - GIS
Galerie
Poczta
Projekty unijne
Fundusze Szwajcarskie
Fundusz Leśny
Współpraca PL-SK
Fundacja PGE
Natura 2000
Biuletyn BdPN
Praktyki studenckie
Wolontariat
Archiwum wiadomości
Wydawnictwa
Wyd. naukowe Wyd. edukacyjne
Obszar pobierania
Wyszukiwarka
Logowanie





Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
Panel Rys pedzelek okienko.jpg

WOKOL-KREMENAROSA-BANER.jpg
duza_rodzina.png
Folder
folder.jpg
 
Bieszczadzki PN

muzeum_baner.png KONKURS2023.jpg
Mieszkańcy NATURY w Muzeum Przyrodniczym
05.05.2014.

ImageW odludnych zakątkach karpackiej puszczy żyją niezwykli mieszkańcy - niedźwiedzie, żubry, rysie, wilki… Prowadzą skryty tryb życia i dlatego w lesie najczęściej dostrzegamy tylko ślady ich obecności. Jest jednak takie miejsce w Bieszczadach, gdzie ten tajemniczy świat niedostępnej przyrody można bliżej poznać, stanąć oko w oko z żubrem lub wilkiem, czy też porównać się z wielkością niedźwiedzia – króla karpackiej puszczy. Takim miejscem jest Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych, gdzie dla dzieci w wieku przedszkolnym i klas „zerowych” realizowany jest program „Kolorowe rozmowy z mieszkańcami naszej Ziemi” pt.: „Mieszkańcy NATURY”.

Program ten ma na celu rozbudzenie wśród dzieci zainteresowań przyrodą i jej zróżnicowaniem, a także ma uwrażliwić na losy roślin i zwierząt. W pierwszym etapie dzieci zwiedzają ekspozycję muzealną „Fauna i flora Bieszczadów”, a także uczestniczą w grach i zabawach dydaktycznych oraz psychodramach, ilustrujących zależności występujące w przyrodzie. Poznają budowę oraz przystosowania wybranych gatunków zwierząt do życia za pomocą odcisków z tropami i futerek. Tablica edukacyjna „Ptasie trele” to duża, stojąca plansza drzewa z rozmieszczonymi w jego koronie dziesięcioma rysunkami ptaków, np. dzięcioł, gil, sójka, kruk, puchacz, sikora, kukułka, wróbel, itp. Plansza podłączona jest do prądu i posiada urządzenie do odtwarzania dźwięku. Po wskazaniu ptaka rozlegają się głosy przez niego wydawane. Dzieci samodzielnie mogą wybrać i posłuchać wybranego gatunku, albo po odtworzeniu głosu zgadują jaki to ptak. W następnym etapie dzieci uczestniczą w zajęciach plastycznych, ilustrując różnorodne problemy związane ze światem roślin i zwierząt, a także swoje spotkania z „mieszkańcami” naszej Ziemi. Finałem programu jest wystawa prac plastycznych z uroczystym otwarciem w Światowym Dniu Ziemi. Wszyscy uczestnicy otrzymują w nagrodę dyplom, wydawnictwa Parku, w tym atrakcyjnie wydany zeszyt ćwiczeń. Podczas wernisażu doskonale bawili się ze swoimi pociechami również rodzice, którzy z zainteresowaniem układali za pomocą wielkoformatowych klocków różne gatunki zwierząt objętych ochroną w ramach NATURA 2000.

Zajęcia cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem i będą kontynuowane w przyszłości. Dotychczas uczestniczyło w nich 270 dzieci z 9 placówek szkolnych takich, jak: Lutowiska, Ustianowa, Czarna, Zagórz, Ropienka, Uherce Mineralne, Nr 1 i Nr 2 Ustrzyki Dolne. Organizatorzy mają nadzieję, że zajęcia te zachęcą dzieci do samodzielnych obserwacji i poznawania przyrody podczas wycieczek wraz z rodzicami i najbliższymi.

Atrakcyjne pomoce edukacyjne do zajęć zostały sfinansowane ze środków dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

 
spacer
Nowości
Infrastruktura i Środowisko
lawiny.jpg
Kamera internetowa
  • Widok na Tarnicę
  • Widok na Wielką Rawkę
  • Schron Turystyczny "Chatka Puchatka"
facebook-baner.pnginstagram-baner.png

android_baner.jpg

GORNY_SAN_BANER.jpg

Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png

filmy2.png

Filmy:

 

audiobook2.png

Audiobooki:

 




Ministerstwo Klimatu i Środowiska n2000.png nfos-dofinansowano.png Lasy Państwowe plsk-boczny.png

Administrator: Maciej Leń

© 2024 Bieszczadzki Park Narodowy

Deklaracja dostępności

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer