spacer
spacer

header Bieszczadzki Park Narodowy
Serwis internetowy

ppn.png logo-mab.pnglogo-medal.png
header
bip.png
duza_rodzina.png
 

Zapraszamy na wystawę pt. "Legiony Polskie w Karpatach Wschodnich"
22.02.2019.

O1m.jpgśrodek Edukacji Ekologicznej i Muzeum Przyrodnicze BdPN w Ustrzykach Dolnych prezentuje wystawę czasową dotyczącą walk II Brygady Legionów Polskich w Karpatach Wschodnich. Kuratorem i autorem wystawy jest dr Jan Skłodowski – historyk, dr nauk humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego, fotografik, podróżnik, pisarz, badacz Kresów.

Czytaj całość…
 
Komunikat o stanie szlaków 08.03.2019r.
01.03.2019.

Informujemy, że względu na zawieszone i grożące przewróceniem na szlak drzewa, zamknięte pozostają następujące odcinki szlaków:

  • szlak żółty: Jawornik – Rabia Skała,
  • szlak niebieski: Rabia Skała – Czerteż – Krzemieniec,
  • szlak czerwony: Wołosate – Przełęcz Bukowska – Rozsypaniec,
  • ścieżka przyrodniczo-historyczna "W dolinie górnego Sanu" na odcinku Beniowa – Sianki – źródła Sanu (Uwaga! Dojazd samochodem osobowym do skrzyżowania przy potoku Halicz, ograniczone możliwości parkingowe).

Pozostałe szlaki turystyczne na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego są dostępne. Grubość pokrywy śnieżnej jest zróżnicowana, waha się od 20 cm w niższych partiach do ok. 100 cm w strefie połonin i jest na ogół dobrze związana i stabilna. Na stokach południowych jest coraz więcej miejsc pozbawionych pokrywy śnieżnej. Szlaki są śliskie. Zalecamy używanie raków lub raczków. 

Podczas silnie wiejącego wiatru na szlaki mogą spadać konary drzew. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie! Wszystkich wybierających się na bieszczadzkie szlaki prosimy o rozwagę i ostrożność.

 
Aktualne warunki pogodowe można sprawdzić na stronie GOPR oraz za pomocą kamerki internetowej.

Prosimy o zapoznanie się ze wskazówkami i mapą dotyczącymi zwiedzania BdPN w okresie zimowym.

 

Mapa zamkniętych odcinków szlaków i ścieżek przyrodniczych

mapa zamknietych odcinkow szlakow - 22.02.2019m.jpg

 
Komunikat o stanie szlaków 22.02.2019
22.02.2019.

symbol - komunikat zimowy.jpgSzanowni Turyści! Warunki na szlakach są trudne. Grubość pokrywy śnieżnej jest zróżnicowana, wzrasta wraz z wysokością i waha się od 20 cm w niższych położeniach do ok. 100 cm w strefie połonin. Na stokach południowych pojawiają się miejsca pozbawione pokrywy śnieżnej. Po kilkudniowym ociepleniu ponownie nastąpił spadek temperatur, co spowodowało, że powierzchniowa warstwa śniegu jest zamarznięta, twarda i bardzo śliska. Miejscami występują oblodzenia (zalecamy posiadanie raków lub raczków).

Ze względu na zawieszone i grożące przewróceniem na szlak oraz powalone drzewa zamknięte pozostają następujące odcinki szlaków:

  • szlak żółty: Jawornik – Rabia Skała,
  • szlak niebieski: Rabia Skała Czerteż Krzemieniec
  • szlak czerwony: Wołosate Przełęcz Bukowska Rozsypaniec.
 

Mapa zamkniętych odcinków szlaków i ścieżek przyrodniczych

mapa zamknietych odcinkow szlakow - 22.02.2019m.jpg

 

Ścieżka przyrodniczo-historyczna "W dolinie górnego Sanu" zostaje otwarta na odcinku Bukowiec Beniowa (cmentarz). Dojazd samochodem osobowym możliwy jest do potoku Halicz (ograniczone możliwości parkingowe). 

Pamiętajmy, że sytuacja pogodowa bardzo szybko może ulec zmianie, dlatego też należy być przygotowanym na pogorszenie warunków i dodatkowe utrudnienia. Wszystkich wybierających się na bieszczadzkie szlaki prosimy o rozwagę i ostrożność.

Aktualne warunki pogodowe można sprawdzić na stronie GOPR oraz za pomocą kamerki internetowej.

Prosimy o zapoznanie się ze wskazówkami i mapą dotyczącymi zwiedzania BdPN w okresie zimowym.

 
Komunikat o stanie szlaków 20.02.2019
20.02.2019.

symbol - komunikat zimowy.jpgUwaga! Warunki pogodowe są zmienne. Pamiętajmy, że w każdej chwili może nastąpić załamanie pogody i trzeba być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia. Pokrywa śniegowa ma zróżnicowaną grubość, na stromych podejściach jest ślisko. Apelujemy o rozwagę przy podejmowaniu decyzji o wyjściu w góry.

Ze względu na zawieszone i grożące przewróceniem na szlak oraz powalone drzewa nadal zamknięte pozostają następujące odcinki szlaków:

  • szlak zielony: Wetlina – Jawornik,
  • szlak czerwony: Wołosate – Przełęcz Bukowska – Rozsypaniec,
  • ścieżka przyrodniczo-historyczna „W dolinie górnego Sanu” (ze względu na brak możliwości dojazdu samochodem do parkingu w Bukowcu).

Aktualne warunki pogodowe można sprawdzić na stronie GOPR oraz za pomocą kamerki internetowej.

Prosimy o zapoznanie się ze wskazówkami i mapą dotyczącymi zwiedzania BdPN w okresie zimowym.

 
Zimowe warsztaty BdPN
09.02.2019.

warsztaty_zimowe_male.jpg W dniach 7-8 02.2019 r. odbyły się w dwudniowe warsztaty dla nauczycieli i osób zajmujących się edukacją przyrodniczą.

Czwartkowe zajęcia kameralne odbywały się Terenowej Stacji Edukacyjnej BdPN w Wołosatem i dotyczyły następujących tematów:

- Porosty - występowanie, rozpoznawanie i znaczenie w przyrodzie; Kwasy porostowe, bioaktywność, znaczenie, zastosowania i ... nadzieje; Identyfikacja wtórnych metabolitów porostowych metodą testu plamkowego - prelekcja i ćwiczenia laboratoryjne – dr hab.Robert Kościelniak z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

- Fenomen ptasich piór – budowa, znaczenie i funkcje piór wybranych gatunków ptaków – prelekcja i ćwiczenia – mgr inż. Cezary Ćwikowski z Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

W piątek przeprowadzono terenową część warsztatów na ścieżce przyrodniczo-historycznej „Wołosate-Tarnica”. Uczestnicy uczyli się rozpoznawać porosty zasiedlające różne gatunki drzew, porosty naskalne na połoninowych grechotach i wychodniach skalnych oraz poznawali ptaki zimujące w bieszczadzkich lasach. Pogoda na warsztaty była idealna – słoneczna, ciepła i bezwietrzna, wręcz wiosenna a nie zimowa. Zarówno prelekcje jak i ćwiczenia praktyczne wzbudziły duże zainteresowanie wśród trzydzieściorga uczestników, co widać na załączonych fotografiach.

Galeria zdjęć z warsztatów

 
Nagroda dla mapy z informatorem MRB KW BdPN
05.02.2019.

Miło nam zakomunikować, że nasza mapa z informatorem Międzynarodowy Rezerwat Biosfery „Karpaty Wschodnie” zdobyła II miejsce w kategorii - Mapy i atlasy na 27 Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej, który odbył się w Poznaniu w dniach 1-3 lutego 2019. Dziękujemy Dyrektorowi Wielkopolskiego Parku Narodowego za odbiór nagrody!

targi_poznan_1m.jpgtargi_poznan2m.jpg

 
Nominacja do nagrody Mobile Trends Awards
31.01.2019.

mobile_trends_awards_m.png

Zapraszamy do głosowanie internetowego na naszą aplikację w dniach od 4 do 13 lutego 2019 r. na stronie. Zwiększy to naszą szansę w rywalizacji o pierwsze miejsce i nagrodę specjalną - statuetkę za zwycięstwo w głosowaniu internautów.

Aplikacja mobilna „Bieszczady & MRB Karpaty Wschodnie” zintegrowana z mapą i informatorem Międzynarodowy Rezerwat Biosfery „Karpaty Wschodnie”, została nominowana do nagrody Mobile Trends Awards w kategorii "EDUKACJA I TURYSTYKA" za rok 2018. W tej kategorii nominowano tylko 4 aplikacje - więcej informacji.

Aplikacja została wykonana przy współpracy z Parkiem Narodowym Połoniny w ramach mikroprojektu pn.: Z wizytą w Międzynarodowym Rezerwacie Biosfery „Karpaty Wschodnie” – lepiej poznać, by skuteczniej chronić, współfinansowanego przez UE z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A PL-SK 2014-2020. Realizator: Amistad.

1male.jpg

2_male.jpg 3_male.jpg 4male.jpg 5_male.jpg

 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

spacer
android_baner.jpg
lawiny.jpg
Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png
audiobook.pnglogo-ms.png n2000.png nfos.png plsk-boczny.png Infrastruktura i Środowisko

Administrator: Maciej Leń

© 2019 Bieszczadzki Park Narodowy
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer