PL.png EN.png spacer
spacer

header Bieszczadzki
Park Narodowy

Serwis internetowy

ppn.pnglogo-mab.pnglogo-medal.pngWorld_Heritage_Logo_global.png
header
bip.png
Wyszukiwarka
Logowanie





Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
Panel Rys pedzelek okienko.jpg

WOKOL-KREMENAROSA-BANER.jpg
duza_rodzina.png
Folder
folder.jpg
 

Urodziny BdPN
03.08.2022.
urodziny_bdpn_2022_min.jpg Bieszczadzki Park Narodowy został utworzony 4 sierpnia 1973 roku. Z tej okazji, w najbliższą sobotę 6 sierpnia, zapraszamy serdecznie Państwa na jego urodziny do Terenowej Stacji Edukacji Ekologicznej BdPN w Wołosatem, w godzinach 10.00-12.00. Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję wspólnie pośpiewać z zespołem Wołosatki. Naszym gościem będzie również Polskie Radio Rzeszów z letnią audycją „Radio Biwak”. Tuż obok Stacji, w zielonym namiocie BdPN, na najmłodszych będą czekać gry i zabawy o tematyce przyrodniczej oraz ryś Pędzelek we własnej osobie. Ponadto: odbędą się ciekawe warsztaty astronomiczne oraz jazdy na hucule dla dzieci. Zapraszamy serdecznie!
 
UWAGA ! Zmiana przebiegu szlaku
20.07.2022.

W związku z planowanymi pracami remontowymi w najbliższy weekend tj. od piątku 22 lipca do soboty 23 lipca, zamknięty zostanie odcinek ścieżki przyrodniczo-historycznej "W dolinie górnego Sanu". Zamknięcie dotyczy odcinka Bukowiec - cmentarz Beniowa. Dojście do Beniowej możliwe jest obejściem wyznaczonym po istniejącej trasie rowerowej. Prosimy o stosowanie się do poleceń służb terenowych.

Link do mapy

 
Podsumowanie frekwencji w okresie maja i czerwca 2022
20.07.2022.

W ostatnich kilku latach ruch turystyczny na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego podlegał dynamicznym zmianom. Różnice w liczbie odwiedzających miały tendencje wzrostową, która się utrzymuje jeśli pominiemy wyjątkowo liczny rok ubiegły. Podsumowując początkowy okres sezonu, na  szlakach i ścieżkach przyrodniczych zarejestrowano 49,4 tyś. osobo-wejść w maju i 70,6 tyś. osobo-wejść w czerwcu. W stosunku do roku ubiegłego maj zachował porównywalną liczbę wejść, natomiast w czerwcu odnotowano spadek o 27%. Co istotne podsumowanie osobo-wejść w 2022 (maj i czerwiec) wskazuje na wyższą liczbę odwiedzjący (15%) niż okresach porównywalnych dla sezonów 2019 i 2020.

Ruch samochodowy na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego jest monitorowany za pośrednictwem 6 automatycznych rejestratorów usytuowanych na wszystkich wjazdach do Parku (Nasiczne, Bereżki, Wetlina, Tarnawa Niżna). Zebrane dane wskazują, na poniższy rozkład wjazdów w okresie maj-czerwiec w poszczególnych latach: 2019 (108,6tyś), 2020 (129,2tyś), 2021 (146,5tyś), 2022 (119,8tyś). Zauważalny jest spadek ruchu samochodowego względem maja i czerwca 2021r (22%).

 
Informacja BdPN o obecnie realizowanych inwestycjach i spodziewanych terminach uruchomienia obiektów
01.07.2022.

Osoby odwiedzające Park informujemy, że wszystkie szlaki i ścieżki na terenie BdPN są dostępne do zwiedzania. Bardzo prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności oraz dokładne sprawdzanie godzinowej prognozy pogody. Widząc zmieniającą się pogodę należy najkrótszym szlakiem zejść z gór. 


Image1. Nowa kładka na torfowisku w Tarnawie Niżnej.

Prace zostały zakończone. Obydwie części torfowiska można zwiedzać. Poprawiony został stan parkingu. Miejsce przeznaczone do odpoczynku wyposażone jest w wiatę, ławostoły, tablice edukacyjne oraz przenośne toalety (również dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi). Prace zostały sfinansowane ze środków Funduszu Leśnego oraz własnych BdPN.

 

Image2. Schron BdPN na Połoninie Wetlińskiej („Chatka Puchatka”)
Pod względem architektonicznym prace są zakończone. Bliskie zakończenia są również prace wykończeniowe wewnątrz obiektu. W lipcu planuje się dokonać formalnych odbiorów prac. Dodatkowo będziemy wykonywać drewniany taras widokowy po północnej stronie grzbietu oraz dwa tarasy kamienne wyposażone w ławy drewniane po stronie południowej. Wszystkie elementy otoczenia schronu zostaną połączone ścieżkami wykonanymi z naturalnego piaskowca. W obrębie powierzchni użytkowanej turystycznie powstaną poręcze i bariery drewniane. Zostanie odnowione oznakowanie szlaków do stanu wcześniejszego (we współpracy z PTTK). Prace zewnętrze będą kontynuowane w lipcu, sierpniu i we wrześniu. Planujemy jednak tak je zorganizować, aby móc uruchomić obiekt w pierwszym tygodniu sierpnia oraz przywrócić dawny układ szlaków. Prace są finansowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego, Funduszu Leśnego oraz własnych BdPN.


Image3. Muzeum Przyrodnicze BdPN w Ustrzykach Dolnych. - AKTUALIZACJA

Ze względu na trwające odbiory oraz prowadzone testy, ekspozycje muzealne udostępnione zostaną do zwiedzania od 04 sierpnia.

 

Zakończono prace budowlane wewnętrzne. Trwa przygotowywanie ekspozycji muzealnych. Prowadzone są prace związane z wymianą pokrycia dachowego. Mimo tego, iż prace zewnętrzne są zaplanowane do końca września, planujemy uruchomić zwiedzanie obiektu 20 lipca br. Prace są finansowane z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz własnych BdPN.


ImageW ostatnich kilku latach w ramach środków POIiŚ wyremontowano wiele odcinków szlaków mocno uszkodzonych przez erozję. Cieszy nas regeneracja stanu roślinności przy szlakach prosimy więc pomóżcie nam dalej chronić przyrodę i nie schodźcie poza wyznaczone do tego miejsca.

Czytaj całość…
 
Uwaga! Silne upały oraz burze z gradem.
30.06.2022.

uwaga.pngW okresie 07:30 dnia 30.06.2022 do 07:30 dnia 04.07.2022 IMGW prognozuje zagrożenie upałami oraz burzami z gradem. 

Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności oraz analizę prognoz pogody przed wyjściem w teren. 

Szczegółowy tekst ostrzeżenia

 
Uwaga! Silne upały!
27.06.2022.

uwaga.pngW okresie 07:30 dnia 27.06.2022 do 07:30 dnia 01.07.2022 IMGW prognozuje drugi i trzeci stopień zagrożenia upałami. 

Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności oraz analizę prognoz pogody przed wyjściem w teren. 

Szczegółowy tekst ostrzeżenia

 
Ścieżka Huculska na Śmidowej
25.06.2022.

1min.jpg Ścieżka Huculska na Śmidowej k. Chorzowa, pow. jarosławski, odbyła się w miniony weekend (18-19.06) - ale dopiero teraz możemy pochwalić się naszymi sukcesami. Były to dwa bardzo intensywne dni dla naszych 2 klaczy (Wilga-w i Wigonia-w) oraz ogiera naszej hodowli Wag-w, który w rękach prywatnych wciąż dumnie reprezentuje naszą hodowlę.

Czytaj całość…
 
««  start « poprz. 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 nast.  » koniec »»

spacer
Nowości
lawiny.jpg

android_baner.jpg

GORNY_SAN_BANER.jpg

Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png

filmy2.png

Filmy:

 

audiobook2.png

Audiobooki:

 




Ministerstwo Klimatu i Środowiska n2000.png nfos-dofinansowano.png Lasy Państwowe plsk-boczny.png

Administrator: Maciej Leń

© 2024 Bieszczadzki Park Narodowy

Deklaracja dostępności

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer