PL.png EN.png spacer
spacer

header Bieszczadzki Park Narodowy
Serwis internetowy

ppn.png logo-mab.pnglogo-medal.png
header
bip.png
Wyszukiwarka
Logowanie

Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
duza_rodzina.png
 

Bacówka na Połoninie Wetlińskiej
21.10.2019.
Wypas na Caryńskim W związku z pojawiającymi się w mediach komentarzami, dotyczącymi budowy dwóch budynków gospodarczych dla potrzeb gospodarki pasterskiej na Połoninie Wetlińskiej, chcielibyśmy wyjaśnić pojawiające się wątpliwości i nieścisłości. 
Bieszczadzki Park Narodowy, podobnie jak inne parki narodowe, służy trzem celom: ochronie przyrody, udostępnianiu do zwiedzania i edukacji ekologicznej. Jednym z elementów ochrony przyrody jest zachowanie różnorodności biologicznej, w tym utrzymanie zróżnicowania zbiorowisk roślinnych i bogactwa gatunkowego. Istotnym elementem bogactwa przyrodniczego Bieszczadów są walory połonin o charakterze wysokogórskim i wschodniokarpackim - tak w zakresie występujących tu gatunków roślin i zwierząt, jak też całych ekosystemów. Chociaż najwyższe partie połonin są pochodzenia naturalnego, to zasięg i charakter połonin w dużej mierze związany z gospodarką pasterską i łąkową, prowadzoną do połowy XX wieku. 
Z licznych prac naukowych i prowadzonych badań wynika, że po zaprzestaniu użytkowania stale zmienia się charakter zbiorowisk połoninowych i stopniowo odtwarza się naturalny charakter górnej granicy lasu. Po wojnie na bieszczadzkich połoninach dominowały bliźniczyska, a górna granica lasu była sztucznie obniżona i nienaturalnie ostra. Ekosystemy leśne w sąsiedztwie połonin, były zdegradowane przez nadmierny wypas. Wpływ na to miało przede wszystkim koszarowanie i przepasanie bydła w lasach. Szczególnie wrażliwą częścią tych ekosystemów było otoczenie tutejszych źródeł, które notorycznie było wcześniej zdeptywane owczymi i bydlęcymi racicami, a pobliżu miejsc koszarowania, na skutek nagromadzenia bogatych w azot odchodów, tworzyły się praktycznie jednogatunkowe skupiska szczawiu alpejskiego. 
Obecnie znaczną część połonin zajmują traworośla z trzcinnikiem leśnym i śmiałkiem darniowym, a w wielu miejscach rozwijają się zarośla górskiej odmiany  jarzębiny i olszy zielonej.  Specjaliści zajmujący się projektowaniem zabiegów ochronnych uznali, że procesy renaturalizacji zbiorowisk połoninowych zachodzące po zaprzestaniu wypasu prowadzą do odtworzenia naturalnych układów roślinności, gdzie ponad górną granicą lasów bukowych występowała szeroko strefa zarośli krzewiastych. Znalazło to odzwierciedlenie w dwóch planach ochrony Bieszczadzkiego Parku Narodowego (pierwszy w latach 1994-1997, drugi w latach 2009-2012). Odtwarzające się zarośla jarzębinowe, olszy zielonej i wierzby śląskiej uznano za bardzo cenne, co zyskało potwierdzenie w Czerwonej Księdze Województwa Podkarpackiego . Uznano, że bardzo wolny proces sukcesji lasów bukowych w dolnych partiach połonin i ograniczona powierzchniowo regeneracja zarośli krzewiastych nie doprowadzi do zaniku („zarośnięcia”) wysokogórskich zbiorowisk czy gatunków w grzbietowych partiach połonin. 
Stąd już w pierwszym planie ochrony zdecydowano, aby większą część połonin utrzymać w ochronie ścisłej, a jedynie południowo wschodnią część Połoniny Wetlińskiej (na wschód od pot. Kostywskiego) o powierzchni około 80 ha objąć ochroną czynną i przeznaczyć do eksperymentalnych zabiegów polegających na wykaszaniu i wypasaniu. Trzeba pamiętać, że obecne zbiorowiska traworoślowe, ziołoroślowe i krzewinkowe nie były użytkowane od prawie 70 lat stąd też mają zupełnie odmienny charakter niż zbiorowiska występujące przed wojną, dlatego też ich reakcja musi być monitorowana. 
Czytaj całość…
 
Frekwencja w ostatni weekend
16.10.2019.
ImageW weekend 12-13.10 (sobota / niedziela) na piesze szlaki turystyczne weszło 19.290 osób. Do Parku wjechało 8150 pojazdów samochodowych (4 lokalizacje). W tym czasie na Tarnicy codziennie meldowało się prawie 2 tys. osób, podobnie na szlaku z Przełęczy Wyżnej do „Chatki Puchatka” (2,3 tys. w niedzielę). Kolejny weekend również zapowiada się z wysoką frekwencją ze względu na korzystne prognozy pogody.
 
Drodzy Turyści!
10.10.2019.

ImagePrzed nami piękny jesienny weekend w związku z tym spodziewamy się zwiększonego ruchu turystycznego.

Zachęcamy do wczesnego wychodzenia w góry oraz wybierania rzadziej odwiedzanych szlaków. Największe natężenie ruchu spodziewane jest na szlakach z Przełęczy Wyżnej na Połoninę Wetlińską (Chatka Puchatka) oraz z Wołosatego na Tarnicę.

Miejsca parkingowe najłatwiej będzie znaleźć na mniej uczęszczanych parkingach takich jak wejście na Wielką Rawkę – dolina Rzeczycy czy wejście na Szeroki Wierch – dolina Terebowca Ustrzyki Górne.

Przypominamy o zmianie organizacji ruchu w Wołosatem gdzie samochody można parkować jedynie na dwóch parkingach BdPN, a po ich zapełnieniu na terenie stadniny ZHKH. Prosimy o wykorzystywanie miejsc dozwolonych do parkowania, aby uniknąć mandatu karnego.

Jesień jest zmienną porą roku. W górach występują silne wiatry oraz deszcze w związku z tym przypominamy o konieczności posiadania odpowiedniej odzieży ochronnej oraz obuwia dostosowanego do warunków panujących na szlaku.

Bardzo prosimy również o dostosowanie się do zaleceń Straży Parku.

Informujemy iż w sobotę (12.10) na trasie Wetlina-Przełęcz Orłowicza-Smerek-Kalnica w godz. 7.00-14.00 mozna będzie spotkać biegaczy górskich, ale organizacja tego biegu nie powinna być uciążliwa dla innych turystów (ok. 200 osób).

Przypominamy, że ze względu na brak zasięgu sieci i komórkowego połączenia transmisji danych na części obszaru Parku nie ma możliwości płacenia kartą płatniczą. Z tego samego powodu zalecamy posiadanie Karty Dużej Rodziny w wersji tradycyjnej.

Życzymy bezpiecznej wędrówki w górach!

 
Szkolenie podstawowe dla przewodników ubiegających się o licencję BdPN
25.09.2019.
ImageSerdecznie zapraszamy na dwudniowe szkolenie podstawowe dla przewodników beskidzkich zainteresowanych uzyskaniem po raz pierwszy licencji przewodnickiej Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Szkolenie odbędzie się w dniach 26-27.10.2019 r. (sobota-niedziela).

Zajęcia teoretyczne (sobota) odbędą się w Ośrodku Edukacji Ekologicznej (Muzeum Przyrodnicze BdPN) w Ustrzykach Dolnych przy ulicy Bełskiej 7. Część terenowa (niedziela) odbędzie się na wybranej ścieżce przyrodniczej (do uzgodnienia na miejscu, w zależności od warunków).

Czytaj całość…
 
Uwaga Turyści!
15.10.2019.

ImageUprzejmie informujemy, iż trwają prace polegające na naprawie nawierzchni jezdni drogi wojewódzkiej nr 897 na odcinku od Punktu obsługi ruchu turystycznego do leśniczówki BdPN w Wołosatem . Planowane zakończenie robót bitumicznych jest na dzień 19.10.2019r. (sobota do godziny 13).

W związku z tym prosimy o zachowanie ostrożności przy korzystaniu z tego odcinka (szlak pieszy w kierunku Przełęczy Bukowskiej). W trakcie prowadzonych robót możliwość ruchu pieszego na poboczach zostanie zachowana, aczkolwiek prosimy o wybieranie innych odcinków szlaków pieszych, gdyż przejście tego odcinka może być okresowo utrudnione!

 
Wizyta w Bieszczadzkim Parku Narodowym
15.10.2019.

ImageW dniu 8 października gościliśmy Pana Reinholda Josta - Ministra ds. Środowiska i Ochrony Konsumentów Kraju Saary Republiki Federalnej Niemiec wraz z współpracownikami, panem dr. Michaelem Großem - Konsulem Generalnym Republiki Federalnej Niemiec oraz przedstawicielami Fundacji Ochrony Przyrody Kraju Saary (Naturlandstiftung Saar).

Czytaj całość…
 
Inauguracja zajęć edukacyjnych w TSEE BdPN w Suchych Rzekach
11.10.2019.

otwarcie_suche_rzeki_mae.jpgZapraszamy na Inaugurację zajęć edukacyjnych w TSEE BdPN w Suchych Rzekach, w piątek 11 października 2019 r. na godz. 13.00.

Program spotkania:
13.00 – Otwarcie spotkania wraz z informacją o bieżącej działalności Bieszczadzkiego Parku Narodowego –
dr Ryszard Prędki, Dyrektor BdPN;
13.20 – Kulturowe i etyczne aspekty ochrony przyrody w Polsce – dr inż. Stanisław Kucharzyk;
13.50 – Realizacja projektu „Modernizacja Terenowej Stacji Edukacji Ekologicznej Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Suchych Rzekach służącej realizacji programu edukacji ekologicznej” – mgr Małgorzata Żmijewska;
14.00 – Poznaj i chroń dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe Bieszczadzkiego Parku Narodowego – oferta edukacyjna BdPN – dr Grażyna Holly;
14.20 – Diaporama „Bieszczadzki Park Narodowy”;
15.00 – Poczęstunek regionalny;
Ok. 15.30 – Prezentacja obiektu.

Zapraszamy!
Wydarzenie jest organizowane w ramach realizacji projektu "Modernizacja Terenowej Stacji Edukacji Ekologicznej Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Suchych Rzekach służącej realizacji programu edukacji ekologicznej” (umowa nr POIS.02.04.00-00-0043/16-00).

 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

spacer
Nowości

eparki_logo.png

Internetowa sprzedaż biletów do Parku

android_baner.jpg
lawiny.jpg
Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png

filmy2.png

Filmy:

 

audiobook2.png

Audiobooki:

 
logo-ms.png n2000.png nfos.png Lasy Państwowe plsk-boczny.png

Administrator: Maciej Leń

© 2020 Bieszczadzki Park Narodowy
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer