PL.png EN.png spacer
spacer

header Bieszczadzki Park Narodowy
Serwis internetowy

ppn.png logo-mab.pnglogo-medal.png
header
bip.png
duza_rodzina.png
 

Wyniki VIII Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego
06.11.2018.

Wyniki VIII Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego

„Różnorodność biologiczna i krajobrazowa Bieszczadzkiego Parku Narodowego i otuliny”

Jury Konkursu fotograficznego w składzie:

  • Katarzyna Gubrynowicz – fotograf przyrody (Związek Polskich Fotografów Przyrody), przewodnicząca jury
  • Grzegorz Leśniewski – fotograf przyrody
  • Jacek Szarek – fotograf, filmowiec, TVP o/Rzeszów
  • Ewa Bujalska – przewodnik działu edukacji ekologicznej BdPN
  • Cezary Ćwikowski – st. specjalista ds. edukacji ekologicznej w BdPN

dokonało oceny nadesłanych prac. Wśród autorów prac nagrodzonych i wyróżnionych znajdują się następujące osoby:

Czytaj całość…
 
Wizyta szkoleniowa w Parku Narodowym "Lasy Bawarskie" i Parku Narodowym "Szumawa"
29.10.2018.

W dn. 22-26.10 pracownicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego i Parku Narodowego „Połoniny" uczestniczyli w warsztatach w PN "Lasy Bawarskie" i PN "Szumawa". Wizyta ta miała na celu m.in. zapoznanie się z dobrymi praktykami oraz wymianę doświadczeń z innymi parkami przygranicznymi.

Czytaj całość…
 
2 wyróżnienia dla Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
27.10.2018.

Miło nam zakomunikować, że Bieszczadzki Park Narodowy otrzymał dwa wyróżnienie na 3. Międzynarodowym Konkursie „Najlepsze wydawnictwa o górach” odbywającego się w ramach 22 Międzynarodowych Targów w Krakowie w 2018 roku. Na Konkurs nadesłano 138 tytułów (posiadających numery ISBN) z 38 firm wydawniczych z 7 krajów (Czeska Republika, Francja, Polska, Rumunia, Słowacka Republika, Wielka Brytania i Włochy):

- wyróżnienie Targów w Krakowie za wydawnictwa popularnonaukowe Roczniki Bieszczadzkie (tomy 23-26)

- wyróżnienie Koła Przewodników Beskidzkich im. Prof. Romana Reinfussa w Krakowie za mapę (3 wersje językowe) Międzynarodowy Rezerwat Biosfery „Karpaty Wschodnie”- mapa przyrodniczo-kulturowa z informatorem.

Oprócz nas nagrodzone i wyróżnione zostały także wydawnictwa: Parku Narodowego Gór Stołowych, Babiogórskiego Parku Narodowego oraz Tatrzańskiego Parku Narodowego.

dyplom1_male.jpg dyplom2male.jpg 1male.jpg 2male.jpg

 
Obrady jury VIII Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego
24.10.2018.

We wtorek 23 października Jury VIII Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego pt.: „Różnorodność biologiczna i krajobrazowa Bieszczadzkiego Parku Narodowego i otuliny” dokonało oceny prac i przyznało nagrody. Wyniki zostaną ogłoszone na uroczystości połączonej z wernisażem wystawy pokonkursowej z prezentacją prac nagrodzonych i wyróżnionych w sobotę 1 grudnia. O szczegółach będziemy oczywiście informować w późniejszym terminie. Dziękujemy wszystkim Uczestnikom za udział w konkursie.

 

1male_jury.jpg

2_male.jpg     3_male.jpg

 
Komunikat ze szlaku
19.10.2018.

Drodzy turyści!

uwaga.png

Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności na odcinku szlaku czarnego, prowadzącego z Kampingu Górna Wetlinka do szlaku żółtego (Połonina Wetlińska Chatka Puchatka – Przełęcz Wyżna). Należy trzymać się oznaczeń szlaku czarnego i unikać skręcania na drogi zrywkowe prowadzące na powierzchnie zrywkowe, na których prowadzona jest przebudowa drzewostanu. Właściwy szlak ma formę wąskiej ścieżki i jest łatwy do odróżnienia od dróg transportowych.

 
Remont szlaków turystycznych
15.10.2018.

Szanowni Państwo.

Dzięki środkom z projektu pn. „Wykonanie kompleksowej rewitalizacji szlaków pieszych Bieszczadzkiego Parku Narodowego w celu wzmocnienia ochrony ich otoczenia przyrodniczego w latach 2017-2020” dołożymy starań aby poprawić stan podłoża szlaków turystycznych, utrwalając najbardziej uszkodzone miejsca. Zastosujemy progi drewniane, podesty (dylowanki), stopnie i płyty kamienne, a przebieg szlaku zostanie ukierunkowany poprzez montaż drewnianych poręczy lub barier taśmowych.

Co ważne prace będą wykonywane punktowo dzięki czemu szlaki nie będą okresowo zamykane. Postaramy się również by remonty nie były wykonywane w okresie wakacji. Prace rozpoczęto od zejść/podejść z Wielkiej i Małej Rawki w kierunku północnym.

Warto zauważyć, że prace pod Tarnicą z roku 2016 przyniosły spodziewany efekt. Szlak uszkodzony na szerokości, niejednokrotnie przekraczającej 15 m, został wyremontowany, Jak widać na prezentowanym zdjęciu, uzyskano dobry efekt regeneracji darni roślinnej. Na odcinkach już wyremontowanych zmniejszyła się ilość kontuzji wynikłych z nietrwałego i śliskiego podłoża. Zdajemy sobie sprawę iż pewnym problemem jest monotonność stopni pod Tarnicą, dlatego obecnie nowe stopnie rozkładamy w interwałach w nawiązaniu do nachylenia terenu.

Prace tego typu zostaną wykonane w 10 miejscach na terenie całego Parku. Łączna liczba nowych stopni będzie zbliżona do tej na szlakach w otoczeniu Tarnicy. Rada Parku zatwierdziła te zadania uznając je za najlepszy sposób regeneracji podłoża. Podjęte działania poprawią również bezpieczeństwo turystów wędrujących po szlakach. Za pomocą progów przeciwerozyjnych zabezpieczymy docelowo ok. 6 km szlaków z 140 km istniejących, czyli ok. 4% najtrudniejszych odcinków.

Image Image

Po lewej, zdjęcie przedstawiające przykład odtworzenia stanowisk naturalnych w okolicy progów przeciwerozyjnych. Po prawej, jedno ze zdjęć prezentujące stan zniszczeń szlaku turystycznego na odcinku Wołosate - Tarnica.

 
Szanowni Państwo!
12.10.2018.

ImageW związku z tym, że zanosi się na pogodny typowo bieszczadzki ciepły weekend 13-14.10, spodziewamy się bardzo dużej liczby gości - w celu uniknięcia problemów z parkowaniem i korkami na dojazdach do przełęczy należy:

  • przyjechać w miarę wcześnie (przed 10.00),
  • mieć dobrze zaplanowaną trasę wędrówki,
  • wybierać szlaki i parkingi mniej uczęszczane (np. Ustrzyki Górne – wejście na Szeroki Wierch, Bereżki – wejście w kierunku schroniska na Przysłupiu Caryńskim i Poł. Caryńskiej),
  • słuchać zaleceń Służby Parku odnośnie spraw porządkowych.

Wszystkie szlaki są drożne. Niewielkimi utrudnieniami mogą być remonty (w rejonie Małej i Wielkiej Rawki) oraz organizowane w rejonie Smereka i Przełęczy Orłowicza, Rabiej Skały biegi górskie(tylko ok. 100 osób w ciągu 5-ciu godzin przedpołudniowych). Prywatne busy dostępne w Ustrzykach Górnych, Wołosatem, Brzegach Górnych, Wetlinie.

Link do mapy z naszą infrastrukturą turystyczną i mobilna aplikacja dla turystów dostępna na stronie głównej. Regulamin zwiedzania w zakładce turystyka.

Życzymy wielu pozytywnych wrażeń z pobytu w naszym parku.

 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

spacer
android_baner.jpg
lawiny.jpg
Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png
audiobook.pnglogo-ms.png n2000.png nfos.png plsk-boczny.png Infrastruktura i Środowisko

Administrator: Maciej Leń

© 2019 Bieszczadzki Park Narodowy
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer