PL.png EN.png spacer
spacer

header Bieszczadzki Park Narodowy
Serwis internetowy

ppn.png logo-mab.pnglogo-medal.png
header
bip.png
duza_rodzina.png
 

Uwaga. Śliskie szlaki.
06.11.2019.

ImageInformujemy, że choć szlaki turystyczne w Parku są drożne, to w związku z występującymi silnymi opadami deszczu panują na nich trudne warunki. Powierzchnia szlaków jest rozmoknięta, a przez to bardzo śliska.

Prosimy zachowanie szczególnej ostrożności przy wyjściu w góry, oraz dobór odpowiedniego obuwia. 

 
Październikowa frekwencja na szlakach
06.11.2019.

frekwencja_X_2019m.jpg Informujemy, iż wg danych z ankiet ewidencji ruchu turystycznego w miesiącu październiku ze szlaków skorzystało 88 832 turystów (wejścia biletowane, oraz osoby zwolnione z opłat zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody). W porównaniu z październikiem 2018 r. frekwencja była wyższa o ok. 14%, co związane było zapewne z ciepłą, słoneczną pogodą. Najwyższą frekwencję zanotowano w weekendy, kiedy to na piesze szlaki turystyczne wchodziło ponad 10 tys. osób dziennie.
Tradycyjnie już największa liczba turystów wybrała trasę z Przełęczy Wyżnej na Połoninę Wetlińską (17,3 tys.) oraz z Wołosatego w kierunku Tarnicy (13,8 tys.).

 
Pożar ściółki w leśnictwie Caryńskie
28.10.2019.

pozar.jpg Bieszczadzki Park Narodowy składa serdeczne podziękowania za pomoc w ugaszeniu pożaru lasu bukowego w leśnictwie Caryńskie dla Państwowej Straży Pożarnej z Ustrzyk Dolnych, zastępów OSP z Bieszczadów Wysokich, Grupy Bieszczadzkiej GOPR oraz Straży Parku i Ratownikom Medycznym. Dzięki wspólnemu działaniu udało się uniknąć rozprzestrzeniania się ognia na obszar większy niż 1 ha, a było takie zagrożenie ze względu na bardzo silne przesuszenie ściółki. Pożarzysko od godziny 20.30 do godzin porannych było dogaszane przez Służbę Parku. Na szczęście opad deszczu poprawił sytuację. Jako że zarzewie ognia powstało w znacznym oddaleniu od szlaków turystycznych, w miejscu bardzo niedostępnym, jako najbardziej prawdopodobną przyczynę pożaru uważa się wyrzucenie niedopałka papierosa przez grzybiarzy nielegalnie penetrujących teren.

Więcej zdjęć na profilu FB 

 
ZAPROSZENIE
24.10.2019.
5._m.jpg

Ośrodek Edukacji Ekologicznej Bieszczadzkiego Parku Narodowego zaprasza do obejrzenia 2 wystaw: „Od Łemkowszczyzny po Huculszczyznę” i „Huculszczyzna jako inspiracja twórczości i filozofii Stanisława Vincenza” (w godzinach otwarcia Muzeum Przyrodniczego), ul. Bełska 7, w Ustrzykach Dolnych. 

Czytaj całość…
 
Frekwencja w weekend 19-20.10
24.10.2019.
W weekend 19-20.10.2019 r. (sobota / niedziela) na piesze szlaki turystyczne weszło łącznie 20821 osób (sobota- 10876, niedziela 9925 turystów). Do Parku wjechało 8880 pojazdów samochodowych (4 lokalizacje). W tym czasie na Tarnicy codziennie meldowało się prawie 2 tys. osób, podobnie na szlaku z Przełęczy Wyżnej do „Chatki Puchatka” (2,12 tys. w sobotę).
 
Bacówka na Połoninie Wetlińskiej
21.10.2019.
Wypas na Caryńskim W związku z pojawiającymi się w mediach komentarzami, dotyczącymi budowy dwóch budynków gospodarczych dla potrzeb gospodarki pasterskiej na Połoninie Wetlińskiej, chcielibyśmy wyjaśnić pojawiające się wątpliwości i nieścisłości. 
Bieszczadzki Park Narodowy, podobnie jak inne parki narodowe, służy trzem celom: ochronie przyrody, udostępnianiu do zwiedzania i edukacji ekologicznej. Jednym z elementów ochrony przyrody jest zachowanie różnorodności biologicznej, w tym utrzymanie zróżnicowania zbiorowisk roślinnych i bogactwa gatunkowego. Istotnym elementem bogactwa przyrodniczego Bieszczadów są walory połonin o charakterze wysokogórskim i wschodniokarpackim - tak w zakresie występujących tu gatunków roślin i zwierząt, jak też całych ekosystemów. Chociaż najwyższe partie połonin są pochodzenia naturalnego, to zasięg i charakter połonin w dużej mierze związany z gospodarką pasterską i łąkową, prowadzoną do połowy XX wieku. 
Z licznych prac naukowych i prowadzonych badań wynika, że po zaprzestaniu użytkowania stale zmienia się charakter zbiorowisk połoninowych i stopniowo odtwarza się naturalny charakter górnej granicy lasu. Po wojnie na bieszczadzkich połoninach dominowały bliźniczyska, a górna granica lasu była sztucznie obniżona i nienaturalnie ostra. Ekosystemy leśne w sąsiedztwie połonin, były zdegradowane przez nadmierny wypas. Wpływ na to miało przede wszystkim koszarowanie i przepasanie bydła w lasach. Szczególnie wrażliwą częścią tych ekosystemów było otoczenie tutejszych źródeł, które notorycznie było wcześniej zdeptywane owczymi i bydlęcymi racicami, a pobliżu miejsc koszarowania, na skutek nagromadzenia bogatych w azot odchodów, tworzyły się praktycznie jednogatunkowe skupiska szczawiu alpejskiego. 
Obecnie znaczną część połonin zajmują traworośla z trzcinnikiem leśnym i śmiałkiem darniowym, a w wielu miejscach rozwijają się zarośla górskiej odmiany  jarzębiny i olszy zielonej.  Specjaliści zajmujący się projektowaniem zabiegów ochronnych uznali, że procesy renaturalizacji zbiorowisk połoninowych zachodzące po zaprzestaniu wypasu prowadzą do odtworzenia naturalnych układów roślinności, gdzie ponad górną granicą lasów bukowych występowała szeroko strefa zarośli krzewiastych. Znalazło to odzwierciedlenie w dwóch planach ochrony Bieszczadzkiego Parku Narodowego (pierwszy w latach 1994-1997, drugi w latach 2009-2012). Odtwarzające się zarośla jarzębinowe, olszy zielonej i wierzby śląskiej uznano za bardzo cenne, co zyskało potwierdzenie w Czerwonej Księdze Województwa Podkarpackiego . Uznano, że bardzo wolny proces sukcesji lasów bukowych w dolnych partiach połonin i ograniczona powierzchniowo regeneracja zarośli krzewiastych nie doprowadzi do zaniku („zarośnięcia”) wysokogórskich zbiorowisk czy gatunków w grzbietowych partiach połonin. 
Stąd już w pierwszym planie ochrony zdecydowano, aby większą część połonin utrzymać w ochronie ścisłej, a jedynie południowo wschodnią część Połoniny Wetlińskiej (na wschód od pot. Kostywskiego) o powierzchni około 80 ha objąć ochroną czynną i przeznaczyć do eksperymentalnych zabiegów polegających na wykaszaniu i wypasaniu. Trzeba pamiętać, że obecne zbiorowiska traworoślowe, ziołoroślowe i krzewinkowe nie były użytkowane od prawie 70 lat stąd też mają zupełnie odmienny charakter niż zbiorowiska występujące przed wojną, dlatego też ich reakcja musi być monitorowana. 
Czytaj całość…
 
Frekwencja w ostatni weekend
16.10.2019.
ImageW weekend 12-13.10 (sobota / niedziela) na piesze szlaki turystyczne weszło 19.290 osób. Do Parku wjechało 8150 pojazdów samochodowych (4 lokalizacje). W tym czasie na Tarnicy codziennie meldowało się prawie 2 tys. osób, podobnie na szlaku z Przełęczy Wyżnej do „Chatki Puchatka” (2,3 tys. w niedzielę). Kolejny weekend również zapowiada się z wysoką frekwencją ze względu na korzystne prognozy pogody.
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

spacer
android_baner.jpg
lawiny.jpg
Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png
audiobook.png



logo-ms.png n2000.png nfos.png Lasy Państwowe plsk-boczny.png Infrastruktura i Środowisko

Administrator: Maciej Leń

© 2019 Bieszczadzki Park Narodowy
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer