PL.png EN.png spacer
spacer

header Bieszczadzki
Park Narodowy

Serwis internetowy

ppn.pnglogo-mab.pnglogo-medal.pngWorld_Heritage_Logo_global.png
header
bip.png
Menu główne
Bieszczadzki PN
Przyroda BdPN
Plan ochrony
Ochrona przyrody
Nauka
Edukacja
Turystyka
Przetargi
Mapy - GIS
Galerie
Poczta
Projekty unijne
Fundusze Szwajcarskie
Fundusz Leśny
Współpraca PL-SK
Fundacja PGE
Natura 2000
Biuletyn BdPN
Praktyki studenckie
Wolontariat
Archiwum wiadomości
Wydawnictwa
Wyd. naukowe Wyd. edukacyjne
Obszar pobierania
Wyszukiwarka
Logowanie





Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
Panel Rys pedzelek okienko.jpg

WOKOL-KREMENAROSA-BANER.jpg
duza_rodzina.png
Folder
folder.jpg
 
Bieszczadzki PN arrow Archiwum wiadomości arrow Podsumowanie II Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodych Fotografów Przyrody

Podsumowanie II Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodych Fotografów Przyrody
02.11.2011.

ImageW piątek 28 października o godz. 13 odbyła się uroczystość podsumowująca II Ogólnopolski Konkurs dla Młodych Fotografów Przyrody pt.: „Różnorodność biologiczna i krajobrazowa Bieszczadzkiego Parku Narodowego i otuliny”, podczas której zostały wręczone nagrody Laureatom oraz odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej.

Na uroczystość przybyli przedstawiciele Jury Konkursu - Grzegorz Leśniewski (fotograf przyrody, Związek Polskich Fotografów Przyrody – Okręg Mazowiecki, Przewodniczący Jury), Łukasz Łukasik (Zarząd Główny Związku Polskich Fotografów Przyrody), Jacek Szarek (dziennikarz Telewizji Rzeszów, fotograf przyrody i autor filmów przyrodniczych) i Cezary Ćwikowski (pracownik Bieszczadzkiego Parku Narodowego, fotograf przyrody) oraz z-ca Dyrektora Bieszczadzkiego Parku Narodowego – Leopold Bekier i zaproszeni Uczestnicy Konkursu i Goście.

Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny został zorganizowany przez BdPN po raz drugi. Podczas wernisażu przedstawiono materiał filmowy z pierwszej edycji, przygotowany przez Pana Jacka Szarka. Kierując się doświadczeniem z ubiegłego roku i widząc duże zainteresowanie, Bieszczadzki Park Narodowy zorganizował w 2011 r. II edycję Konkursu. Było to możliwe dzięki dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, który przyznał środki na sfinansowanie nagród, wystawy pokonkursowej i wernisażu.

Konkurs był objęty:

- patronatem honorowym:

  • Ministra Edukacji Narodowej Pani Katarzyny Hall
  • Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska Głównego Konserwatora Przyrody Pana Janusza Zaleskiego

- patronatem artystycznym: Związku Polskich Fotografów Przyrody

- patronatem medialnym: Telewizji Polskiej Oddział w Rzeszowie oraz Gazety Codziennej Nowiny i Nowiny24 oraz czasopism fotograficznych: FOTO-KURIER, FOTO, FOTO NATURA.

Na konkurs wpłynęło 441 prac z całej Polski, przy czym najwięcej z naszego województwa, a szczególnie z powiatów bieszczadzkiego, leskiego i sanockiego. Prace można było zgłaszać w 3 kategoriach tematycznych: Kategoria I – rośliny i grzyby; II – zwierzęta i III – krajobraz.

Wysoki poziom nadesłanych prac i różnorodność ich tematów cieszy organizatorów i daje nadzieję, że przyczyni sie to do zainteresowania młodzieży przyrodą Bieszczadzkiego Parku Narodowego i otuliny, a także uwrażliwi na jej piękno i konieczność ochrony. Mamy nadzieję, że konkurs zachęci młodych ludzi do wycieczek terenowych, obserwacji świata przyrody, zastanowienia się nad jego funkcjonowaniem.

Ważnym celem konkursu było również upowszechnianie i popularyzacja fotografii jako dziedziny sztuki. Ma to szczególne znaczenie w czasie, gdy aparaty fotograficzne stają się coraz bardziej dostępne i powszechne w użyciu. Fotografia przyrodnicza jest bowiem dziedziną sztuki, która rozwija się bardzo dynamicznie także wśród młodych ludzi. Wielu z nich do perfekcji opanowało umiejętność fotografii, pozwalając nie tylko odbierać zdjęcia, jako dokumentalny zapis stanu środowiska, ale i jako swoiste dzieła sztuki. Fotografia bowiem nie jest związana wyłącznie z patrzeniem lecz z odczuwaniem, emocjami i wrażliwością. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić, aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali (Donald McCullin).

Dlatego też Jury Konkursu dokonując kwalifikacji prac do wystawy oraz przyznając nagrody, brało pod uwagę interpretację tematu oraz jakość, oryginalność, wyjątkowość i walory artystyczne nadesłanych prac. Zadanie to, jak powiedzieli w Swoich wystąpieniach Przedstawiciele Jury, było niezwykle trudne. Każde ze zdjęć jest bowiem nie tylko dokumentem danej chwili, pokazującym piękno fotografowanego obiektu, ale również wyraża stan uczuć i wrażliwość emocjonalną Autora. Można wyrazić to, parafrazując słowa Ansela Adamsa, amerykańskiego fotografa i pianisty, że: Fotografia jest jak muzyka, a zapisane nuty można wykonać na wiele różnych sposobów. Czyją więc wybrać interpretację? Po dyskusjach i wnikliwym obejrzeniu prac w komputerze podczas obrad Jury Konkursu, jakie miało miejsce 3 października br. w Ośrodku N-D BdPN w Ustrzykach Dolnych, przyznano nagrody główne i wyróżnienia w trzech kategoriach wiekowych. Wyniki, wraz z galerią fotografii, zostały zamieszczone na stronie internetowej Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Nagrody były ufundowane ze środków dotacji NFOŚiGW w Warszawie i stanowiły profesjonalne statywy i plecaki fotograficzne oraz lornetki i książki o tematyce z zakresu fotografii przyrodniczej.

Ponadto wszyscy przybyli na wernisaż uczestnicy Konkursu otrzymali pamiątkowy dyplom, katalog prac wystawowych i wydawnictwa Parku

Ponadto każdy Uczestnik wernisażu otrzymał Kalendarz przyrodniczy BdPN na 2012 r., wydany dzięki pomocy finansowej NFOŚiGW w Warszawie i WFOŚiGW w Rzeszowie.

Uroczystość tą uświetnił pokaz diaporam, których autorem jest Grzegorz Leśniewski i słodki poczęstunek, czyli „coś dla ducha i dla ciała”.

Na końcu uczestnicy obejrzeli wystawę prac nagrodzonych i wyróżnionych, łącznie 55 fotografii. Zwiedzanie wystawy to tajemnicza wyprawa, zarówno do wnętrza karpackiej puszczy, będącej „domem” wielu mieszkańców, jak też na bieszczadzkie szczyty, ubrane w jesienną i zimową szatę. Trudno podczas tej wędrówki się nie zachwycić, gdy wkoło dzieją się przepiękne spektakle, jak rozległa panorama z połonin o świcie, gdy świat budzi się do życia i wszystko staje się jakby inne, czy też las we mgle, przykryty mglistą kurtyną tajemniczości, czy w końcu krajobraz o zachodzie słońca, gdy ostatnie promyki rozświetlają wnętrze ciepłymi barwami i efektownie podświetlają chmury. Miejsca uchwycone często w niesamowitym, niepowtarzalnym momencie, wyrażają emocje i wrażliwość Autorów zdjęć. Aż trudno uwierzyć, że są nimi młodzi ludzie, w wieku od 13 do 25 lat. Prace prezentowane na wystawie są również zamieszczone w wydanym ze środków dotacji NFOŚiGW katalogu.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do obejrzenia wystawy, która będzie prezentowana w Ośrodku N-D BdPN w Ustrzykach Dolnych do końca listopada br. Następnie zostanie przekazana do Ośrodka IiET BdPN w Lutowiskach i innych zainteresowanych nią Instytucji.

Składamy gratulacje Laureatom oraz dziękujemy Uczestnikom Konkursu i ich Rodzinom, Członkom Jury Konkursu oraz Gościom za przybycie na tą uroczystość. Cieszymy się z tak dużej frekwencji podczas wernisażu i mamy nadzieję, że uda się kontynuować to przedsięwzięcie w przyszłym roku.

Dziękujemy p. Andrzejowi Bujalskiemu za udostępnienie zdjęć z uroczystości.

Pliki do pobrania:

 
spacer
Nowości
Infrastruktura i Środowisko
lawiny.jpg
facebook-baner.pnginstagram-baner.png

android_baner.jpg

GORNY_SAN_BANER.jpg

Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png

filmy2.png

Filmy:

 

audiobook2.png

Audiobooki:

 




Ministerstwo Klimatu i Środowiska n2000.png nfos-dofinansowano.png Lasy Państwowe plsk-boczny.png

Administrator: Maciej Leń

© 2024 Bieszczadzki Park Narodowy

Deklaracja dostępności

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer