PL.png EN.png spacer
spacer

header Bieszczadzki
Park Narodowy

Serwis internetowy

ppn.pnglogo-mab.pnglogo-medal.pngWorld_Heritage_Logo_global.png
header
bip.png
Menu główne
Bieszczadzki PN
Przyroda BdPN
Plan ochrony
Ochrona przyrody
Nauka
Edukacja
Turystyka
Przetargi
Mapy - GIS
Galerie
Poczta
Projekty unijne
Fundusze Szwajcarskie
Fundusz Leśny
Współpraca PL-SK
Fundacja PGE
Natura 2000
Biuletyn BdPN
Praktyki studenckie
Wolontariat
Archiwum wiadomości
Wydawnictwa
Wyd. naukowe Wyd. edukacyjne
Obszar pobierania
Wyszukiwarka
Logowanie





Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
Panel Rys pedzelek okienko.jpg

WOKOL-KREMENAROSA-BANER.jpg
duza_rodzina.png
Folder
folder.jpg
 
Bieszczadzki PN arrow Archiwum wiadomości arrow Sprawozdanie z przebiegu szkolenia

Sprawozdanie z przebiegu szkolenia
23.06.2010.

Image

Sprawozdanie

z przebiegu szkolenia realizowanego w ramach projektu „Budowa wspólnej platformy wymiany informacji oraz systemu szkoleń zawodowych w parkach narodowych”

Tytuł szkolenia: Flora i roślinność nieleśna krainy dolin BdPN

Termin: 21 czerwca 2010 r.

Miejsce: Terenowa Stacja Badawcza BdPN w Wołosatem

Organizatorzy: Narodowa Fundacja Ochrony Środowiska i Bieszczadzki Park Narodowy

Prowadzący: mgr Adam Szary

Program szkolenia obejmował następujące zagadnienia:

Wprowadzenie, omówienie zasad z korzystania przygotowanego atlasu zbiorowisk nieleśnych.

„Szata roślinna zbiorowisk roślinnych w krainie dolin z aspektami wpływu gospodarki na kształtowanie się zbiorowisk nieleśnych w Bieszczadach”. „Ochrona zbiorowisk nieleśnych krainy dolin w Bieszczadzkim Parku Narodowym” - wykłady.

Terenowy przegląd zbiorowisk roślinnych w krainie dolin. Dynamika zbiorowisk nieleśnych i rola użytkowania w ich ochronie – zajęcia praktyczne w terenie.

Torfowiska – funkcjonowanie, rozpoznawanie gatunków, ochrona – wykład. Obserwacja efektów ochrony czynnej w terenie i podsumowanie tematyki zajęć – zajęcia terenowe na torfowisku wysokim w Wołosatem.

Praktyczne rozpoznawanie gatunków i wskazówki do identyfikacji siedlisk przyrodniczych oraz sposobów ich ochrony - zajęcia kameralne z wykorzystaniem zebranych roślin.

Szkolenie miało na celu pogłębienie teoretycznej wiedzy służb terenowych Bieszczadzkiego P. N. oraz praktycznych umiejętności w zakresie identyfikacji siedlisk i gatunków, a także stosowania właściwych zabiegów ochronnych.

W szkoleniu uczestniczyło 30 osób, zajmujących się głównie wykonywaniem i nadzorowaniem w terenie corocznych zadań ochronnych dotyczących kształtowania roślinności dolin oraz pracowników prowadzących w Parku edukację ekologiczną.

Uczestnicy zostali poinformowani, że szkolenie jest organizowane w ramach projektu „Budowa wspólnej platformy wymiany informacji oraz systemu szkoleń zawodowych w parkach narodowych” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Podczas szkolenia zostały omówione zagadnienia teoretyczne dotyczące współczesnej syntaksonomii (klasyfikacji zbiorowisk roślinnych) oraz florystyki dotyczącej Bieszczadzkiego P. N. Wprowadzone zostały elementy inżynierii środowiskowej, dotyczące racjonalnego gospodarowania zasobami przyrody: zabiegi hydrotechniczne, różne strategie koszenia i odkrzaczania, specyfika wypasu w celach ochronnych, charakter nawożenia, kształtowanie mikrosiedlisk, reintrodukcja gatunków i zasilanie populacji ginących, sposoby prowadzenia monitoringu.

W zakresie rozpoznawania siedlisk i gatunków przeprowadzony został przegląd fitocenotycznie najbardziej zróżnicowanych fragmentów doliny, połączony ze wskazaniem różnych skutków wcześniejszych czynników degradacyjnych i obecnie prowadzonej ochrony aktywnej. Wyjście terenowe połączone zostało ze zbiorem materiału zielnikowego, który posłużył w praktycznym utrwaleniu i podsumowaniu wiedzy botanicznej i fitosocjologicznej podczas zajęć kameralnych.

Celem usystematyzowania wiedzy fitosocjologicznej sporządzono atlas zbiorowisk oraz fitocenoz rzadkich o szczególnym znaczeniu dla Bieszczadzkiego P. N. Zamieszczono w nim krótką charakterystykę siedlisk i wskazówki dotyczące ochrony. Atlas ten, w formie materiałów szkoleniowych, rozdany został wśród uczestników zajęć jako konspekt przeglądowy zajęć i materiał pomocniczy w późniejszej pracy służ terenowych. Kameralna część prezentacji odbyła się w Stacji Badawczej z użyciem rzutnika multimedialnego w programie Power Point.

W trakcie szkolenia zadawano wiele pytań dotyczących diagnostyki siedlisk, identyfikacji gatunków i sposobu postępowania wobec różnych typów roślinności. Dużym zainteresowaniem cieszyła się problematyka reintrodukcji ginących populacji roślin i wzmacniania stanowisk gatunków rzadkich – temat zademonstrowano na konkretnych przykładach prowadzonego programu w zakresie odtworzenia stanowisk mieczyka dachówkowatego, turzycy skąpokwiatowej i rosiczki okrągłolistnej.

Podczas szkolenia uczestnicy korzystali z tradycyjnej gastronomii, która opierała się na lokalnych produktach bieszczadzkich z certyfikatem oryginalności.

Podczas szkolenia udało się osiągnąć postawione cele i zrealizować program w całości. Uczestnicy podkreślali przydatność przeprowadzenia szkolenia oraz zgłaszali potrzebę dalszego rozwijania tematu, szczególnie dotyczącą rozpoznawania zbiorowisk połoninach.

Uczestnicy szkolenia korzystali z wyżywienia jednej firmy gastronomicznej, która serwowała smaczne tradycyjne produkty lokalne.

Sprawozdanie przygotował: Adam Szary

 
spacer
Nowości
Infrastruktura i Środowisko
lawiny.jpg
facebook-baner.pnginstagram-baner.png

android_baner.jpg

GORNY_SAN_BANER.jpg

Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png

filmy2.png

Filmy:

 

audiobook2.png

Audiobooki:

 




Ministerstwo Klimatu i Środowiska n2000.png nfos-dofinansowano.png Lasy Państwowe plsk-boczny.png

Administrator: Maciej Leń

© 2024 Bieszczadzki Park Narodowy

Deklaracja dostępności

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer