PL.png EN.png spacer
spacer

header Bieszczadzki
Park Narodowy

Serwis internetowy

ppn.pnglogo-mab.pnglogo-medal.pngWorld_Heritage_Logo_global.png
header
bip.png
Menu główne
Bieszczadzki PN
Przyroda BdPN
Plan ochrony
Ochrona przyrody
Nauka
Edukacja
Turystyka
Przetargi
Mapy - GIS
Galerie
Poczta
Projekty unijne
Fundusze Szwajcarskie
Fundusz Leśny
Współpraca PL-SK
Fundacja PGE
Natura 2000
Biuletyn BdPN
Praktyki studenckie
Wolontariat
Archiwum wiadomości
Wydawnictwa
Wyd. naukowe Wyd. edukacyjne
Obszar pobierania
Wyszukiwarka
Logowanie





Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
Panel Rys pedzelek okienko.jpg

WOKOL-KREMENAROSA-BANER.jpg
duza_rodzina.png
Folder
folder.jpg
 
Bieszczadzki PN arrow Archiwum wiadomości arrow Sprawozdanie z przebiegu szkolenia

Sprawozdanie z przebiegu szkolenia
31.03.2011.

Image

Sprawozdanie

z przebiegu szkolenia realizowanego w ramach projektu „Budowa wspólnej platformy wymiany informacji oraz systemu szkoleń zawodowych w parkach narodowych”

Tytuły szkolenia:

  • Edukacja ekologiczna w Bieszczadzkim Parku Narodowym”
  • „Wykorzystanie GIS do monitoringu infrastruktury terenowej służącej udostępnianiu Bieszczadzkiego Parku Narodowego do zwiedzania i edukacji ekologicznej”

Termin: 24 (czwartek) lutego 2011 r.

Miejsce: Ośrodek Informacji i Edukacji Turystycznej BdPN w Lutowiskach

Organizatorzy: Narodowa Fundacja Ochrony Środowiska i Bieszczadzki Park Narodowy

Prowadzący szkolenie: Beata Szary i Leopold Bekier

Program szczegółowy szkolenia obejmował następujące zagadnienia:

  • Program edukacji ekologicznej w Bieszczadzkim Parku Narodowym
  • Edukacja ekologiczna osób odwiedzających Bieszczadzki Park Narodowy – działania edukacyjne, system ścieżek przyrodniczych i przyrodniczo-historycznych
  • Działalność wydawnicza i praktyczne zastosowanie wydawnictw w edukacji terenowej
  • Zbieranie danych terenowych dotyczących obiektów (poligonowych, liniowych i punktowych) służących edukacji ekologicznej turystów przy pomocy odbiornika GPSmap
  • Przesyłanie danych pomiędzy odbiornikiem GPSMap a komputerem PC i ich przetwarzanie w programie MapSource

Szkolenie miało na celu m.in. poszerzenie wiedzy z zakresu działalności edukacyjnej BdPN oraz wykorzystaniu Systemu Informacji Przestrzennej GIS do inwentaryzacji terenowej. Pracownicy terenowi Parku są bowiem włączani w proces edukacji ekologicznej w BdPN poprzez informację i wychowywanie ekologiczne turystów w trakcie sprawowania dozoru na ścieżkach przyrodniczych i szlakach turystycznych. Pracownicy terenowi opiekują się także infrastrukturą terenową w granicach swoich leśnictw. Dlatego wiedza nt. funkcjonowania systemu ścieżek przyczyni się do podejmowania tych działań z większą świadomością. Zakres natomiast drugiej części szkolenia był bardzo ważny ze względu na wyposażenie pracowników terenowych w odbiorniki GPS i laptopy do zbierania danych terenowych i prowadzeniu inwentaryzacji w ramach różnych monitoringów. Obsługa sprzętów wymaga ciągłego przeszkalania pod kątem pełnego wykorzystania tych urządzeń i efektywniejszej pracy.

Podczas szkolenia zostały omówione zagadnienia teoretyczne związane z realizacją i metodyką programów edukacyjnych BdPN oraz funkcjonowaniem systemu ścieżek przyrodniczych na obszarze Parku – metody tworzenia, wyznakowanie w terenie, materiały dydaktyczne do poszczególnych przystanków. Zajęcia praktyczne polegały na posługiwaniu się różnymi pomocami dydaktycznymi opracowywanymi przez BdPN. Ponadto uczestnicy szkolenia dowiedzieli się o zakresie prowadzonej edukacji w minionym roku oraz o planach na rok bieżący. Otrzymali również nowe wydawnictwa.

W drugiej części szkolenia szczegółowo omówiono obsługę odbiorników GPS, które zostały przekazane pracownikom terenowym Parku do zbierania danych z leśnictw w ramach różnych inwentaryzacji oraz monitoringów. Po części teoretycznej miały miejsce zajęcia praktyczne, podczas których osoba prowadząca wyświetlała na ekranie poszczególne paski zadań i wszyscy mogli równolegle ćwiczyć działania na własnym sprzęcie. Zajęcia praktyczne miały także na celu nabycie i utrwalenie podstawowych umiejętności pracy w programie MapSource, szczególnie w zakresie przesyłania danych z odbiornika GPS, ich zapisywania, archiwizowanie, przetwarzanie, itp.

W szkoleniu uczestniczyły osoby o różnym stopniu wiedzy na temat prowadzonej edukacji w Parku oraz różnym stopniu zaawansowania w zakresie obsługi GPS i znajomości oprogramowania do przetwarzania danych. Tematyka szkolenia była bardzo szeroka i dlatego wszyscy byli zgodni, że szkolenie z tego zakresu było bardzo potrzebne i jeszcze wymaga rozwinięcia w przyszłości, szczególnie w zakresie obsługi GPS i korzystania z Systemu Informacji Przestrzennej BdPN, gdyż na ogół stan wiedzy w tym zakresie jest dosyć niski.

W szkoleniu uczestniczyło 30 osób, zajmujących się głównie realizacją ochrony przyrody.

Uczestnicy zostali poinformowani, że szkolenie jest organizowane w ramach projektu „Budowa wspólnej platformy wymiany informacji oraz systemu szkoleń zawodowych w parkach narodowych” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Uczestnicy szkolenia korzystali z wyżywienia jednej firmy gastronomicznej, która serwowała smaczne, tradycyjne produkty lokalne.

Sprawozdanie przygotowali:

  • Beata Szary
  • Leopold Bekier

 
spacer
Nowości
Infrastruktura i Środowisko
lawiny.jpg
facebook-baner.pnginstagram-baner.png

android_baner.jpg

GORNY_SAN_BANER.jpg

Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png

filmy2.png

Filmy:

 

audiobook2.png

Audiobooki:

 




Ministerstwo Klimatu i Środowiska n2000.png nfos-dofinansowano.png Lasy Państwowe plsk-boczny.png

Administrator: Maciej Leń

© 2024 Bieszczadzki Park Narodowy

Deklaracja dostępności

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer