PL.png EN.png spacer
spacer

header Bieszczadzki
Park Narodowy

Serwis internetowy

ppn.pnglogo-mab.pnglogo-medal.pngWorld_Heritage_Logo_global.png
header
bip.png
Menu główne
Bieszczadzki PN
Przyroda BdPN
Plan ochrony
Ochrona przyrody
Nauka
Edukacja
Turystyka
Przetargi
Mapy - GIS
Galerie
Poczta
Projekty unijne
Fundusze Szwajcarskie
Fundusz Leśny
Współpraca PL-SK
Fundacja PGE
Natura 2000
Biuletyn BdPN
Praktyki studenckie
Wolontariat
Archiwum wiadomości
Wydawnictwa
Wyd. naukowe Wyd. edukacyjne
Obszar pobierania
Wyszukiwarka
Logowanie





Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
Panel Rys pedzelek okienko.jpg

WOKOL-KREMENAROSA-BANER.jpg
duza_rodzina.png
Folder
folder.jpg
 
Bieszczadzki PN

muzeum_baner.png KONKURS2023.jpg
Warsztaty dla nauczycieli - "Fotografia przyrodnicza do celów edukacyjnych"
01.11.2010.
W dniach 27-29.10 2010 r. odbyły się warsztaty dla nauczycieli liceów ogólnokształcących województwa podkarpackiego „Fotografia przyrodnicza do celów edukacyjnych”. Pierwszy dzień warsztatów rozpoczęto w Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Szkolenie zostało zrealizowane zgodnie z przyjętym programem.


Otwarcie warsztatów połączono z udziałem uczestników w wernisażu wystawy pokonkursowej ogólnopolskiego konkursu dla młodych fotografów „Różnorodność biologiczna i krajobrazowa Bieszczadzkiego Parku Narodowego i otuliny”, na którym wręczono nagrody zwycięzcom konkursu i omówiono prezentowane prace. Podsumowaniem wernisażu był przegląd diaporam zgłoszonych przez polskie parki narodowe.

Po obiedzie uczestnicy warsztatów przejechali do pensjonatu Leśny Dwór w Wetlinie, który był miejscem zajęć kameralnych i bazą wypadową do zajęć z praktycznej fotografii w terenie. Po zakwaterowaniu przystąpiono do zajęć z podstaw teoretycznych fotografii przyrodniczej. W pierwszej części omówiono założenia etyczne i prawne, sprzęt fotograficzny i jego zastosowanie w fotografii przyrodniczej oraz wady i zalety technologii cyfrowej. Następnie po krótkiej przerwie przeprowadzono zajęcia wprowadzające do fotografowania w terenie związane z kompozycją i kadrowaniem zdjęć. Po kolacji omówiony został temat dotyczący prezentacji multimedialnych w edukacji. Na przykładach przedstawiono sposoby i techniki tworzenia pokazów i diaporam przyrodniczych. Zajęcia prowadził Grzegorz Leśniewski - biolog, członek Polskiego Związku Fotografów Przyrody, znany fotograf przyrody, laureat wielu konkursów fotograficznych i autor licznych diaporam przyrodniczych. Zajęcia trwały do późnych godzin wieczornych - były bogate w praktyczne porady z zakresu fotografii i cieszyły się wielkim zainteresowaniem.

W drugim dniu odbyły się zajęcia terenowe w dolinie potoku Wetlina, w rezerwacie przyrody „Sine Wiry”. Zajęcia prowadził Grzegorz Leśniewski, udzielając wielu wskazówek dotyczących warunków ekspozycji, kadrowania, czasów naświetlania czy głębi ostrości. Pogoda dopisywała, dlatego też udało się wykonać wiele ciekawych fotografii późnej jesieni, górskiego potoku i form rzeźby terenu ukształtowanych przez wodę. Po powrocie i obiedzie przystąpiono do zaplanowanej części teoretycznej dotyczącej podstawowych zasad konfiguracji sprzętu komputerowego i obróbki zdjęć przy pomocy programów komputerowych stosowanych w fotografii. Zajęcia prowadził Lesław Modelski - absolwent Akademii Sztuk Pięknych, specjalista od komunikacji wizualnej, reklamy i wydawnictw oraz fotografii dokumentacyjnej, jej opracowania i archiwizacji. Między innym pracowano nad obróbką i poprawianiem fotografii wykonanych podczas zajęć terenowych.

Wieczorem uczestników podzielono na dwie grupy. Do pierwszej zgłosili się chętni na wyjście terenowe ścieżką przyrodniczą na Połoninę Wetlińską, a do drugiej, ci którzy, zdecydowali się na eksperymentowanie z aparatem w rożnych warunkach pogodowych w sąsiedztwie pensjonatu. Dla pierwszej grupy dzień rozpoczął się pobudką przed świtem. Wyjazd autokarem na Przełęcz Wyżną i nocna wędrówka w okolice schroniska turystycznego gdzie zrealizowano zajęcia terenowe mające na celu fotografowanie Połoniny Wetlińskiej o wschodzie słońca.

Wspaniałe warunki pogodowe przeszły wszelkie oczekiwania. Lekki mróz, przejrzystość powietrza i wilgotność, sprawiły, że górna granica lasu oraz trawy i krzewy na połoninie pokryła szadź i lód. Kolory wschodzącego słońca odbijały się w kryształkach lodu stwarzając niesamowity nastrój. Również druga grupa miała dogodne warunki do fotografowania, oszronione rośliny, faktury lodu, refleksy świetlne i widoki na góry. Trzeba było się spieszyć z fotografowaniem zanim ciepło słońca stopi misterną pracę mrozu, więc wszyscy walczyli z czasem, aby uwiecznić te zjawiska. Zajęcia były okazją do poznawania przyrody Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Po sesjach fotograficznych i zajęciach przyrodniczych uczestnicy wrócili na obiad, po którym nastąpiło podsumowanie i zakończenie warsztatów.

Warsztaty były współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Uczestnicy warsztatów otrzymali bezpłatne wydawnictwa Bieszczadzkiego Parku Narodowego. W warsztatach uczestniczyło 40 osób.

Były to osoby o różnym stopniu zaawansowania w zakresie fotografii przyrodniczej. Nie wpływało to negatywnie na przebieg warsztatów i stopień zaangażowania w dyskusję. W trakcie zajęć na bieżąco zadawano pytania, a dyskusja końcowa skupiła się głównie wokół wyboru najbardziej optymalnego sprzętu oraz obróbki zdjęć cyfrowych. Warsztaty pokazały, jak dużym zainteresowaniem cieszy się fotografia cyfrowa, w większości przypadków skupiająca się na fotografii dokumentującej zjawiska lub wydarzenia. Uczestnicy byli zgodni, że zajęcia o tej tematyce były bardzo potrzebne i jeszcze wymagają rozwinięcia w przyszłości.

Zdjęcia przyrodnicze bardzo często są wykorzystywane w edukacji ekologicznej oraz w wydawnictwach i w edukacji poprzez Internet. Coraz więcej osób zajmuje się fotografią, korzystając jednakże najczęściej z funkcji automatycznych. Dlatego tak ważne były to warsztaty, żeby zwrócić uwagę na możliwości i zasady fotografii, elementy kompozycji, itp., by w jak najefektywniej wykorzystać te umiejętności w edukacji i monitoringu. Uczestnicy zgłaszali potrzebę dalszego rozwijania tematu, szczególnie rozwinięcie części praktycznej związanej zarówno z wykonywaniem zdjęć w plenerze, jak też obróbki w programach komputerowych.

Opracowała: Grażyna Holly
 
Image
 
spacer
Nowości
Infrastruktura i Środowisko
lawiny.jpg
Kamera internetowa
  • Widok na Tarnicę
  • Widok na Wielką Rawkę
  • Schron Turystyczny "Chatka Puchatka"
facebook-baner.pnginstagram-baner.png

android_baner.jpg

GORNY_SAN_BANER.jpg

Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png

filmy2.png

Filmy:

 

audiobook2.png

Audiobooki:

 




Ministerstwo Klimatu i Środowiska n2000.png nfos-dofinansowano.png Lasy Państwowe plsk-boczny.png

Administrator: Maciej Leń

© 2024 Bieszczadzki Park Narodowy

Deklaracja dostępności

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer