PL.png EN.png spacer
spacer

header Bieszczadzki
Park Narodowy

Serwis internetowy

ppn.pnglogo-mab.pnglogo-medal.pngWorld_Heritage_Logo_global.png
header
bip.png
Menu główne
Bieszczadzki PN
Przyroda BdPN
Plan ochrony
Ochrona przyrody
Nauka
Edukacja
Turystyka
Przetargi
Mapy - GIS
Galerie
Poczta
Projekty unijne
Fundusze Szwajcarskie
Fundusz Leśny
Współpraca PL-SK
Fundacja PGE
Natura 2000
Biuletyn BdPN
Praktyki studenckie
Wolontariat
Archiwum wiadomości
Wydawnictwa
Wyd. naukowe Wyd. edukacyjne
Obszar pobierania
Wyszukiwarka
Logowanie





Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
Panel Rys pedzelek okienko.jpg

WOKOL-KREMENAROSA-BANER.jpg
duza_rodzina.png
Folder
folder.jpg
 
Bieszczadzki PN arrow Archiwum wiadomości arrow Wycieczka dla laureatów w konkursie "Zachowamy piękno i walory przyrodnicze Bieszczadów"

Wycieczka dla laureatów w konkursie "Zachowamy piękno i walory przyrodnicze Bieszczadów"
03.06.2010.
Magurski Park Narodowy, 31.05 – 01.06.2010 r.

W dniach 31.05.-01.06. 2010 r. odbyła się wycieczka do Magurskiego Parku Narodowego, będąca nagrodą dla zwycięzców w konkursie dla uczniów gimnazjów biorących udział w programie „Zachowamy piękno i walory przyrodnicze Bieszczadów”.

Realizację ustalonego programu rozpoczęto podczas przejazdu z Ustrzyk Dolnych do Krempnej. Pracownik BdPN – Adam Leń, podczas przejazdu opowiadał uczestnikom o walorach historycznych, kulturowych i turystycznych Beskidu Niskiego. W Dukli odwiedzono Krzyż Pojednania i Muzeum Historyczne, gdzie omówiono interesujące fakty z życia św. Jana z Dukli oraz wybrane epizody z I i II wojny światowej, zwłaszcza dotyczące operacji dukielsko-preszowskiej (bitwy o Przełęcz Dukielską). Następnie odwiedzono w Nowym Żmigrodzie cmentarz wojenny z I wojny światowej, na którym pochowani są żołnierze austriaccy, niemieccy i rosyjscy walczący na tym terenie od grudnia 1914 do maja 1915 roku. O historii regionu opowiadał pracownik Bieszczadzkiego Parku Narodowego - Adam Leń. Po obiedzie zwiedzano Muzeum Przyrodnicze Magurskiego Parku Narodowego. Na głównej ekspozycji przyrodniczej młodzież obejrzała krótki film wprowadzający w tematykę, poznając genezę powstania Karpat i Beskidu Niskiego. Następnie zwiedzono nowocześnie urządzoną wystawę przyrodniczą – na sali ekspozycyjnej odbywa się trzydziestominutowy spektakl przyrodniczy z podkładem muzycznym i komentarzem, obrazujący historią kształtowania się obecnego stanu przyrody tego terenu. Po ekspozycji oprowadziła grupę Pani Urszula Olchawa – pracownik edukacyjny MPN. Obejrzano również wystawę prezentującą przekroje drzew występujących w Parku oraz wystawę fotograficzną. Obejrzano też wyposażenie sali dydaktycznej w Ośrodku Edukacyjnym MPN, służącą do prowadzenia zajęć i prelekcji przyrodniczych. W związku z intensywnymi opadami deszczu zmieniono zaplanowane na popołudnie zajęcia edukacyjne na ścieżce przyrodniczej „Kiczera”, realizując zajęcia związane z walorami przyrodniczymi i udostępnianiem Parku na krótszej trasie prowadzącej przez las bukowy do Wodospadu Magurskiego. W drodze do bazy noclegowej, wykorzystując przerwę w deszczu, obejrzano w Krempnej drewnianą cerkiew greckokatolicką pod wezwaniem śś. Kosmy i Damiana, wzniesioną w 1778 r. Pracownik Bieszczadzkiego PN – Adam Leń omówił różnice pomiędzy cerkwiami bojkowskimi w Bieszczadach i łemkowskimi w Beskidzie Niskim. Po kolacji i zakwaterowaniu w Ośrodku Wypoczynkowym „Pod jodłą” w Krempnej młodzież spotkała się przy ognisku, gdzie przy akompaniamencie gitary śpiewała piosenki turystyczne i bieszczadzkie oraz smażyła kiełbaski.

Drugiego dnia, ze względu na obfite opady deszczu, zmieniono zaplanowany program zajęć. Zamiast zajęć edukacyjnych na ścieżce przyrodniczej „Hałbów” grupa udała się na cmentarz na wzgórzu w Krempnej, z I wojny światowej, na którym pochowani są żołnierze austriaccy, niemieccy i rosyjscy. Następnie w Ośrodku Edukacyjnym Magurskiego Parku Narodowego wysłuchano interesującej prelekcji o powstaniu oraz zasobach przyrodniczych i kulturowych Magurskiego Parku Narodowego, wygłoszonej przez pracownika Parku – mgra Pawła Borsa. Po prelekcji uczestnicy zadali wiele dociekliwych pytań – była to wspaniała okazja do porównania zasobów przyrodniczych parków – Bieszczadzkiego i Magurskiego oraz zasad ich funkcjonowania.

Po obiedzie, podczas drogi powrotnej, grupa zwiedziła Skansen - Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, na terenie którego do dnia dzisiejszego funkcjonuje pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej. Podczas zwiedzania z przewodnikiem młodzież dowiedziała się jak wyglądała historia przemysłu naftowego w Polsce, jaką rolę w rozwoju w tej dziedzinie przemysłu odegrał Ignacy Łukasiewicz oraz zobaczyła między innymi: najstarsze kopanki ropy naftowej, wiertnice, ekspozycje muzealne w domu Łukasiewicza, oraz pawilon z ekspozycjami wszystkich branż polskiego sektora naftowego.

Warsztaty były współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Uczestniczyło w nich 30 osób: uczniowie gimnazjów – laureaci konkursu, nauczyciele będący opiekunami grup konkursowych oraz pracownicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Image

 
spacer
Nowości
Infrastruktura i Środowisko
lawiny.jpg
facebook-baner.pnginstagram-baner.png

android_baner.jpg

GORNY_SAN_BANER.jpg

Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png

filmy2.png

Filmy:

 

audiobook2.png

Audiobooki:

 




Ministerstwo Klimatu i Środowiska n2000.png nfos-dofinansowano.png Lasy Państwowe plsk-boczny.png

Administrator: Maciej Leń

© 2024 Bieszczadzki Park Narodowy

Deklaracja dostępności

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer