PL.png EN.png spacer
spacer

header Bieszczadzki
Park Narodowy

Serwis internetowy

ppn.pnglogo-mab.pnglogo-medal.pngWorld_Heritage_Logo_global.png
header
bip.png
Wyszukiwarka
Logowanie





Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
Panel Rys pedzelek okienko.jpg

WOKOL-KREMENAROSA-BANER.jpg
duza_rodzina.png
Folder
folder.jpg
 

Wycieczka dla laureatów w konkursie "Zachowamy piękno i walory przyrodnicze Bieszczadów"
03.06.2010.
Magurski Park Narodowy, 31.05 – 01.06.2010 r.

W dniach 31.05.-01.06. 2010 r. odbyła się wycieczka do Magurskiego Parku Narodowego, będąca nagrodą dla zwycięzców w konkursie dla uczniów gimnazjów biorących udział w programie „Zachowamy piękno i walory przyrodnicze Bieszczadów”.

Realizację ustalonego programu rozpoczęto podczas przejazdu z Ustrzyk Dolnych do Krempnej. Pracownik BdPN – Adam Leń, podczas przejazdu opowiadał uczestnikom o walorach historycznych, kulturowych i turystycznych Beskidu Niskiego. W Dukli odwiedzono Krzyż Pojednania i Muzeum Historyczne, gdzie omówiono interesujące fakty z życia św. Jana z Dukli oraz wybrane epizody z I i II wojny światowej, zwłaszcza dotyczące operacji dukielsko-preszowskiej (bitwy o Przełęcz Dukielską). Następnie odwiedzono w Nowym Żmigrodzie cmentarz wojenny z I wojny światowej, na którym pochowani są żołnierze austriaccy, niemieccy i rosyjscy walczący na tym terenie od grudnia 1914 do maja 1915 roku. O historii regionu opowiadał pracownik Bieszczadzkiego Parku Narodowego - Adam Leń. Po obiedzie zwiedzano Muzeum Przyrodnicze Magurskiego Parku Narodowego. Na głównej ekspozycji przyrodniczej młodzież obejrzała krótki film wprowadzający w tematykę, poznając genezę powstania Karpat i Beskidu Niskiego. Następnie zwiedzono nowocześnie urządzoną wystawę przyrodniczą – na sali ekspozycyjnej odbywa się trzydziestominutowy spektakl przyrodniczy z podkładem muzycznym i komentarzem, obrazujący historią kształtowania się obecnego stanu przyrody tego terenu. Po ekspozycji oprowadziła grupę Pani Urszula Olchawa – pracownik edukacyjny MPN. Obejrzano również wystawę prezentującą przekroje drzew występujących w Parku oraz wystawę fotograficzną. Obejrzano też wyposażenie sali dydaktycznej w Ośrodku Edukacyjnym MPN, służącą do prowadzenia zajęć i prelekcji przyrodniczych. W związku z intensywnymi opadami deszczu zmieniono zaplanowane na popołudnie zajęcia edukacyjne na ścieżce przyrodniczej „Kiczera”, realizując zajęcia związane z walorami przyrodniczymi i udostępnianiem Parku na krótszej trasie prowadzącej przez las bukowy do Wodospadu Magurskiego. W drodze do bazy noclegowej, wykorzystując przerwę w deszczu, obejrzano w Krempnej drewnianą cerkiew greckokatolicką pod wezwaniem śś. Kosmy i Damiana, wzniesioną w 1778 r. Pracownik Bieszczadzkiego PN – Adam Leń omówił różnice pomiędzy cerkwiami bojkowskimi w Bieszczadach i łemkowskimi w Beskidzie Niskim. Po kolacji i zakwaterowaniu w Ośrodku Wypoczynkowym „Pod jodłą” w Krempnej młodzież spotkała się przy ognisku, gdzie przy akompaniamencie gitary śpiewała piosenki turystyczne i bieszczadzkie oraz smażyła kiełbaski.

Drugiego dnia, ze względu na obfite opady deszczu, zmieniono zaplanowany program zajęć. Zamiast zajęć edukacyjnych na ścieżce przyrodniczej „Hałbów” grupa udała się na cmentarz na wzgórzu w Krempnej, z I wojny światowej, na którym pochowani są żołnierze austriaccy, niemieccy i rosyjscy. Następnie w Ośrodku Edukacyjnym Magurskiego Parku Narodowego wysłuchano interesującej prelekcji o powstaniu oraz zasobach przyrodniczych i kulturowych Magurskiego Parku Narodowego, wygłoszonej przez pracownika Parku – mgra Pawła Borsa. Po prelekcji uczestnicy zadali wiele dociekliwych pytań – była to wspaniała okazja do porównania zasobów przyrodniczych parków – Bieszczadzkiego i Magurskiego oraz zasad ich funkcjonowania.

Po obiedzie, podczas drogi powrotnej, grupa zwiedziła Skansen - Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, na terenie którego do dnia dzisiejszego funkcjonuje pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej. Podczas zwiedzania z przewodnikiem młodzież dowiedziała się jak wyglądała historia przemysłu naftowego w Polsce, jaką rolę w rozwoju w tej dziedzinie przemysłu odegrał Ignacy Łukasiewicz oraz zobaczyła między innymi: najstarsze kopanki ropy naftowej, wiertnice, ekspozycje muzealne w domu Łukasiewicza, oraz pawilon z ekspozycjami wszystkich branż polskiego sektora naftowego.

Warsztaty były współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Uczestniczyło w nich 30 osób: uczniowie gimnazjów – laureaci konkursu, nauczyciele będący opiekunami grup konkursowych oraz pracownicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Image

 
spacer
Nowości
lawiny.jpg

android_baner.jpg

GORNY_SAN_BANER.jpg

Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png

filmy2.png

Filmy:

 

audiobook2.png

Audiobooki:

 




Ministerstwo Klimatu i Środowiska n2000.png nfos-dofinansowano.png Lasy Państwowe plsk-boczny.png

Administrator: Maciej Leń

© 2024 Bieszczadzki Park Narodowy

Deklaracja dostępności

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer