PL.png EN.png spacer
spacer

header Bieszczadzki
Park Narodowy

Serwis internetowy

ppn.pnglogo-mab.pnglogo-medal.pngWorld_Heritage_Logo_global.png
header
bip.png
Menu główne
Bieszczadzki PN
Przyroda BdPN
Plan ochrony
Ochrona przyrody
Nauka
Edukacja
Turystyka
Przetargi
Mapy - GIS
Galerie
Poczta
Projekty unijne
Fundusze Szwajcarskie
Fundusz Leśny
Współpraca PL-SK
Fundacja PGE
Natura 2000
Biuletyn BdPN
Praktyki studenckie
Wolontariat
Archiwum wiadomości
Wydawnictwa
Wyd. naukowe Wyd. edukacyjne
Obszar pobierania
Wyszukiwarka
Logowanie





Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
Panel Rys pedzelek okienko.jpg

WOKOL-KREMENAROSA-BANER.jpg
duza_rodzina.png
Folder
folder.jpg
 
Bieszczadzki PN

muzeum_baner.png KONKURS2023.jpg
Nowe wydawnictwa
31.01.2011.

Pod koniec IV kwartału 2010 r. zostały wydane w ramach Projektu dwie nowe publikacje. Jedną z nich jest publikacja książkowa autorstwa Roberta Kościelniaka pt.: „Tajemniczy świat porostów”, prezentująca wybrane gatunki porostów występujących na obszarze Bieszczadzkiego Parku Narodowego. W książce znalazły się zarówno gatunki pospolite, spotykane niemalże na każdym kroku, ale również te cenne i rzadkie. Część z nich jest bardziej widoczna, ze względu na dużą plechę, ale przedstawiono w książce również porosty prawie nie dostrzegalne gołym okiem, które dopiero pod powiększeniem odkryją swoją obecność i budowę.

W sumie przedstawiono 152 gatunki porostów. W celu ich prawidłowej identyfikacji zamieszczono opisy cech morfologicznych, anatomicznych oraz wyniki podstawowych reakcji barwnych.  W książce zamieszczono także krótki opis podstawowych metod lichenoindykacyjnych wraz ze skalą biologiczną, co może być wykorzystane przy prowadzeniu własnych badań , np. w ramach olimpiady biologicznej. Oprócz przeglądu wybranych gatunków, w części wstępnej została omówiona budowa porostów, środowisko i długość życia, znaczenie porostów, zagrożenia i ich ochrona. Autorem tekstu i fotografii jest Robert Kościelniak z Akademii Pedagogicznej z Krakowa, który od wielu lat bada porosty w Bieszczadach i na Pogórzu Przemyskim, jest autorem licznych publikacji naukowych i popularno-naukowych.

Drugą pozycją wydawniczą jest Broszura Informacyjna autorstwa Grażyny Holly pt.: „Edukacja ekologiczna społeczności lokalnej w Bieszczadzkim Parku Narodowym”. Zaprezentowano w niej najważniejsze zadania, które zostały zrealizowane w ramach projektu pt.: „Program edukacji ekologicznej społeczności lokalnej w Bieszczadzkim Parku Narodowym”.  W programach zrealizowanych w 2010 r. wzięło udział ponad 1200 osób z województwa podkarpackiego, z czego około 90% stanowiły dzieci i młodzież szkolna z rejonu Bieszczadów. Dzięki otrzymanej dotacji zostały one wzbogacone o nowe, atrakcyjnie wydane wydawnictwa. Zorganizowano ponadto specjalistyczne warsztaty dla nauczycieli oraz seminarium dla samorządów lokalnych.

Obydwie publikacje były współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

 

Image

 
spacer
Nowości
Infrastruktura i Środowisko
lawiny.jpg
Kamera internetowa
  • Widok na Tarnicę
  • Widok na Wielką Rawkę
  • Schron Turystyczny "Chatka Puchatka"
facebook-baner.pnginstagram-baner.png

android_baner.jpg

GORNY_SAN_BANER.jpg

Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png

filmy2.png

Filmy:

 

audiobook2.png

Audiobooki:

 




Ministerstwo Klimatu i Środowiska n2000.png nfos-dofinansowano.png Lasy Państwowe plsk-boczny.png

Administrator: Maciej Leń

© 2024 Bieszczadzki Park Narodowy

Deklaracja dostępności

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer