PL.png EN.png spacer
spacer

header Bieszczadzki
Park Narodowy

Serwis internetowy

ppn.pnglogo-mab.pnglogo-medal.pngWorld_Heritage_Logo_global.png
header
bip.png
Menu główne
Bieszczadzki PN
Przyroda BdPN
Plan ochrony
Ochrona przyrody
Nauka
Edukacja
Turystyka
Przetargi
Mapy - GIS
Galerie
Poczta
Projekty unijne
Fundusze Szwajcarskie
Fundusz Leśny
Współpraca PL-SK
Fundacja PGE
Natura 2000
Biuletyn BdPN
Praktyki studenckie
Wolontariat
Archiwum wiadomości
Wydawnictwa
Wyd. naukowe Wyd. edukacyjne
Obszar pobierania
Wyszukiwarka
Logowanie





Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
Panel Rys pedzelek okienko.jpg

WOKOL-KREMENAROSA-BANER.jpg
duza_rodzina.png
Folder
folder.jpg
 
Bieszczadzki PN arrow Archiwum wiadomości arrow Najcenniejsze walory przyrodnicze i kulturowe Bieszczadów i Pogórza Przemyskiego

Najcenniejsze walory przyrodnicze i kulturowe Bieszczadów i Pogórza Przemyskiego
07.06.2010.

Image

W dniach 13-15 maja 2010 r. odbyły się warsztaty dla nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów pt.: „Najcenniejsze walory przyrodnicze i kulturowe Bieszczadów i Pogórza Przemyskiego oraz ich ochrona”.

Pierwszego dnia odbyły się kilkugodzinne zajęcia terenowe prowadzone przez dr Stanisława Kucharzyka na trasie: Makowa – Góra Filipowa – Góra Bryłowa – Potok Sopotnik – Kalwaria Pacławska oraz Kalwaria Pacławska – dolina Wiaru. Podczas zajęć terenowych poznawano zróżnicowanie nieleśnych zbiorowisk roślinnych i siedlisk przyrodniczych Natura 2000, w tym szczególnie łąki świeże i murawy kserotermiczne. Murawy kserotermiczne występujące w tej strefie Pogórza Przemyskiego zajmują strome zbocza, najczęściej o ekspozycji południowej, o glebach płytkich i szkieletowych, wykształconych z łatwo erodujących utworów lessowych. Siedliska te były w przeszłości ekstensywnie użytkowane, głównie przez wypas. Uczestnicy zajęć poznawali warunki siedliskowe muraw kserotermicznych i ich główny skład gatunkowy. Rozpoznawali rośliny takie, jak: goździk kartuzek, zawilec wielkokwiatowy, przetacznik ząbkowany, głowienkę wielkokwiatową, przytulię północną, i inne.

Podczas zajęć zostały również omówione inne nieleśne zbiorowiska przyrodnicze, jak szuwary wielkoturzycowe, mokre łąki ziołoroślowe wiązówkowe i miętowe, łąki ostrożeniowe, czy rajgrasowe. Ten zróżnicowany charakter szaty roślinnej jest wynikiem zarówno szczególnego położenia geograficznego i orografii regionu, jak również zmiennego w czasie i przestrzeni oddziaływania człowieka. W celu ochrony tych walorów przyrodniczych i krajobrazowych utworzono tu dwa parki krajobrazowe – Pogórza Przemyskiego i Gór Słonnych oraz starano się o utworzenie parku narodowego. Na tym obszarze wydzielono ponadto cztery obszary Natura 2000 (2 ostoje ptasie i 2 – siedliskowe). W trakcie zajęć terenowych na trasie Kalwaria Pacławska – dolina Wiaru rozpoznawano natomiast zbiorowiska leśne, jak grąd i buczynę karpacką w formie podgórskiej. Uzupełnieniem zajęć terenowych była wieczorna prezentacja dr S. Kucharzyka pokazująca bogactwo florystyczne muraw kserotermicznych w różnych aspektach – wiosną, latem i jesienią.

Oprócz zajęć terenowych uczestnicy poznawali historię regionu i najcenniejsze obiekty zabytkowe, jak jedną z najstarszych cerkwi murowanych w Polsce - cerkiew obronną w Posadzie Rybotyckiej oraz rezerwat leśno-krajobrazowo-kulturowy „Kalwaria Pacławska”. O historii regionu i jego zabytkach opowiadał w interesujący sposób pracownik Bieszczadzkiego Parku Narodowego - Adam Leń.

Drugiego dnia odbyły się zajęcia terenowe prowadzone przez mgr inż. Grzegorza Szafrana na terenie Rezerwatu Przyrody „Moczary” w Łukawcu oraz „Kamienne”. Rezerwat „Moczary” w Łukawcu chroni duże skupisko czosnku siatkowatego, występującego w runie grądu sub-kontynentalnego. W Polsce ten gatunek czosnku jest rzadki i naturalnie występuje tylko w południowo-wschodniej części kraju. Uczestnicy warsztatów mieli możliwość rozróżnienia czosnku siatkowatego od czosnku niedźwiedziego oraz poznali jego wymagania siedliskowe. Natomiast podczas zajęć terenowych w Rezerwacie „Kamienne” poznali zespół świetlistej dąbrowy, z licznymi chronionymi i rzadkimi roślinami w runie. O tej porze roku ścielił się kobierzec konwalii majowej.

Oprócz treści przyrodniczych uczestnicy zwiedzili najcenniejsze obiekty kulturowe tego regionu, jak należące do najstarszych cerkwi drewnianych w Polsce - cerkwie w Chotyńcu i Radrużu oraz muzeum Kresów w Lubaczowie.

W ostatnim dniu warsztatów odbyły się zajęcia terenowe prowadzone przez mgr Ewę Antoniewską w Arboretum w Bolestraszycach. Arboretum (łac. arbor – drzewo) to wyodrębniony obszar, na którym uprawiane są drzewa, krzewy, krzewinki dla celów naukowych i hodowlanych. Arboretum w Bolestraszycach zostało założone w 1975 r. i należy do cennych zabytków przyrody i kultury w tym regionie. Historyczne założenie obejmuje park i dwór, w którym w połowie XIX w. mieszkał i tworzył znakomity malarz Piotr Michałowski. Wiekowe drzewa, pozostałe z dawnego parku, stanowią dziś malowniczy akcent wśród nowych nasadzeń, na które składają się gatunki obcego i rodzimego pochodzenia, często rzadkie, ginące i chronione. Uczestnicy rozpoznawali różne gatunki roślin, zwiedzili ogród przystosowany dla osób niepełnosprawnych oraz zapoznali się z ofertą edukacyjną Arboretum.

Ostatnim punktem programu było zwiedzanie rezerwatu przyrody Szachownicy kostkowatej oraz fortów przemyskich. W opowieść dotyczącą historii fortów włączył się Bartosz Grabski, który od wielu lat interesuje się historią I wojny światowej oraz militariami z tego okresu.

Oprócz zagadnień dotyczących walorów przyrodniczych i kulturowych Pogórza Przemyskiego oraz Bieszczadów omówione zostały ponadto sprawy organizacyjne związane z realizacją programów „Moje Bieszczady” i „Zachowamy piękno i walory przyrodnicze Bieszczadów”. Udział w warsztatach był okazją do pogłębienia szczegółowej wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych i geograficznych regionu. Dał także możliwość wymiany doświadczeń w zakresie metod nauczania funkcjonowania przyrody oraz wychowania ekologicznego dzieci i młodzieży szkolnej oraz służy rozwijaniu wzajemnej współpracy pomiędzy szkołami i Parkiem. W następnym numerze biuletynu przedstawimy analizę dotyczącą oceny przebiegu oraz efektów warsztatów wykonaną na podstawie ankiet wypełnionych przez uczestników.

Warsztaty były współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Uczestnicy warsztatów otrzymali bezpłatne wydawnictwa Bieszczadzkiego Parku Narodowe-go oraz zaświadczenia wystawione przez Bieszczadzki Park Narodowy i Podkarpackie Cen-trum Edukacji Nauczycieli Oddział w Krośnie. W warsztatach uczestniczyło 30 osób.

Tekst i zdjęcia: Grażyna Holly

 

 
spacer
Nowości
Infrastruktura i Środowisko
lawiny.jpg
facebook-baner.pnginstagram-baner.png

android_baner.jpg

GORNY_SAN_BANER.jpg

Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png

filmy2.png

Filmy:

 

audiobook2.png

Audiobooki:

 




Ministerstwo Klimatu i Środowiska n2000.png nfos-dofinansowano.png Lasy Państwowe plsk-boczny.png

Administrator: Maciej Leń

© 2024 Bieszczadzki Park Narodowy

Deklaracja dostępności

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer