07.07.2005. |
Wędrując zimą musimy być przygotowani na pokonanie znacznych odległości po niejednokrotnie nieprzetartym szlaku i nieubitym śniegu. W dodatku, zależnie od warunków pogodowych śnieg może być sypki i zapadający się lub też mocno zmrożony i twardy.
Innym znowu razem możemy natrafić na kruchą i łamliwą pokrywę, a w skrajnych przypadkach może występować powierzchniowe oblodzenie. Nie zawsze będzie możliwe piesze przejście wcześniej zaplanowanej trasy. Jeżeli nie posiadamy nart to przejście nawet krótkiego i na pozór łatwego technicznie odcinka w okresie zalegania pokrywy śnieżnej może nam zająć nawet parę razy więcej czasu niż latem. Pamiętajmy o tym. Przed wyruszeniem w góry warto wcześniej sprawdzić aktualne warunki pogodowe i śniegowe, np. dzwoniąc do Stacji Ratunkowej GOPR w Ustrzykach Górnych, tel. 13 461 06 06. Aktualne warunki pogodowe można sprawdzic na stronie GOPR oraz za pomocą kamerki internetowej.
 |
Bieszczadzka zima
fot. Grzegorz Sitko
|
Przepisy obowiązujące na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego nie ograniczają turystom poruszania się po znakowanych szlakach pieszych w okresie zimowym. Podobnie jak latem wędrujemy tylko po wyznaczonych do tego celu trasach. Od zmierzchu do świtu na obszarze Parku obowiązuje zakaz biwakowania w górach.
Część tras pieszych wyznakowana jest w taki sposób, że umożliwia bezpieczne wędrowanie nawet wtedy gdy na ziemi zalega gruba warstwa śniegu. W lasach oznakowanie szlaków turystycznych jest widoczne na drzewach. W strefach połoninowych zamontowany został zimowy system oznakowania szlaków turystycznych.
Czasowo niektóre trasy mogą być zamknięte ze względu na zagrożenia lawinowe, o czym będą informować stosowne tablice ostrzegawcze umieszczone w terenie - przy szlakach. Na szczęście w Bieszczadach schodzenie lawin zdarza się stosunkowo rzadko. Szczególnie dotyczy to odcinków: Mała i Wielka Rawka oraz Ustrzyki Górne - Szeroki Wierch - Tarnica.
W okresie krótkiego zimowego dnia rozsądniej jest wybrać przejście krótkimi, łatwymi technicznie odcinkami, w pobliżu których usytuowane są całoroczne schroniska. Polecamy min. trasy: Wetlina - Przeł. Wyżna - Połonina Wetlińska, Ustrzyki Górne - Przeł. Wyżniańska - Bacówka PTTK "Pod Małą Rawką", Wołosate - Tarnica - Wołosate.
Opracowanie tekstu: Grzegorz Sitko
|