PL.png EN.png spacer
spacer

header Bieszczadzki
Park Narodowy

Serwis internetowy

ppn.pnglogo-mab.pnglogo-medal.pngWorld_Heritage_Logo_global.png
header
bip.png
Menu główne
Bieszczadzki PN
Przyroda BdPN
Plan ochrony
Ochrona przyrody
Nauka
Edukacja
Turystyka
Przetargi
Mapy - GIS
Galerie
Poczta
Projekty unijne
Fundusze Szwajcarskie
Fundusz Leśny
Współpraca PL-SK
Fundacja PGE
Natura 2000
Biuletyn BdPN
Praktyki studenckie
Wolontariat
Archiwum wiadomości
Wydawnictwa
Wyd. naukowe Wyd. edukacyjne
Obszar pobierania
Wyszukiwarka
Logowanie





Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
Panel Rys pedzelek okienko.jpg

WOKOL-KREMENAROSA-BANER.jpg
duza_rodzina.png
Folder
folder.jpg
 
Bieszczadzki PN arrow Turystyka arrow Turystyka piesza arrow Letnia turystyka piesza

Letnia turystyka piesza
07.07.2005.
Turyści odwiedzający Bieszczadzki Park Narodowy zobowiązani są do poruszania się wyłącznie po wyznaczonych do tego celu trasach, tj. drogach publicznych, znakowanych szlakach pieszych (o łącznej długości 132 km) oraz specjalnych ścieżkach przyrodniczych i przyrodniczo-historycznych. Do poruszania się pieszego służą także wszystkie udostępnione dla ruchu kołowego drogi publiczne przebiegające przez teren Parku.
Zatem wszystkie inne obszary Parku położone poza znakowanymi szlakami i ścieżkami są zamknięte dla ruchu pieszego, rowerowego i kołowego. Dotyczy to także utwardzonych dróg wewnętrznych Parku, np. tzw. "stokówek".

Natomiast w wypadku koni przejazdy odbywają się po specjalnie do tego celu wyznaczonych trasach górskiej turystyki konnej, wokół Parku.

Poza wyznaczonymi trasami mogą się poruszać pracownicy Straży Parku, Służba Parku, Straż Graniczna oraz ratownicy GOPR podczas akcji ratowniczych i szkoleń, a także osoby prowadzące badania naukowe (za zgodą Dyrekcji Parku).

Turystów obowiązuje także przestrzeganie zasad określonych w Regulaminie Parku oraz wykupienie biletów wstępu zgodnie z obowiązującymi na dany rok Opłatami ustalanymi przez Dyrektora. Opłaty wnosimy raz dziennie przy wejściu lub zejściu ze szlaków w punktach kasowo-kontrolnych Parku. Tam też możemy się zaopatrzyć w stosowne mapy,
pamiątki, przewodniki, inne wydawnictwa popularno-naukowe Parku oraz zasięgnąć potrzebnych nam informacji. Każdy z tych punktów wyposażony jest również w apteczkę pierwszej pomocy.
Wprawdzie po szlakach znakowanych na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego można się poruszać bez ograniczeń przez cały rok to jednak najlepsze warunki na piesze wędrówki panują od wiosny do późnej jesieni. Wtedy też odwiedza Bieszczady najwięcej turystów.

turystyka
Gniazdo Tarnicy fot. Grzegorz Sitko


Bieszczady nie są wysokimi górami (najwyższy szczyt - Tarnica 1346 m n.p.m.). Nie musimy pokonywać nadzwyczaj głębokich jarów, wąwozów i wspinać się po stromych ścianach skalnych. Do wędrowania wszystkimi znakowanymi szlakami pieszymi na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego wystarczą nam zatem dobre i wygodne buty trekingowe, nieprzemakalna odzież, polar, czapka, itp. Warunki pogodowe w każdych górach, nawet tak niskich ja Bieszczady w każdej chwili mogą się zmienić, stąd pamiętajmy o zabraniu ze sobą kurtki przeciwdeszczowej i swetra. Nawet jeżeli w dolinach, skąd najczęściej wychodzimy, świeci słońce i jest ciepło, to 600-800 metrów wyżej na połoninach może wiać silny i chłodny wiatr. Pamiętajmy o tym.

Przewodnik lub opiekun grupy obowiązkowo zabiera ze sobą apteczkę pierwszej pomocy. Na wszelki wypadek warto zabrać telefon komórkowy. Wprawdzie łączność komórkowa w Wysokich Bieszczadach nie jest jeszcze najlepsza, ale zasięg większości naszych sieci GSM sukcesywnie ulega poprawie.

Przed wyruszeniem w góry do plecaka należy także włożyć potrzebny na cały dzień wędrówki zapas wody do picia i jedzenia. Oprócz Połoniny Wetlńskiej, na żadnym innym z bieszczadzkich szczytów nie natrafimy na schronisko, stąd polegać musimy tylko na tym co zabierzemy ze sobą. Idąc przez połoniny nie zawsze natrafimy na źródło bądź potok, a schodzenie w dół do najbliższego potoku może nam zająć sporo czasu.

Opracowanie tekstu: Grzegorz Sitko
 
spacer
Nowości
Infrastruktura i Środowisko
lawiny.jpg
facebook-baner.pnginstagram-baner.png

android_baner.jpg

GORNY_SAN_BANER.jpg

Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png

filmy2.png

Filmy:

 

audiobook2.png

Audiobooki:

 




Ministerstwo Klimatu i Środowiska n2000.png nfos-dofinansowano.png Lasy Państwowe plsk-boczny.png

Administrator: Maciej Leń

© 2024 Bieszczadzki Park Narodowy

Deklaracja dostępności

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer