PL.png EN.png spacer
spacer

header Bieszczadzki
Park Narodowy

Serwis internetowy

ppn.pnglogo-mab.pnglogo-medal.pngWorld_Heritage_Logo_global.png
header
bip.png
Wyszukiwarka
Logowanie





Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
Panel Rys pedzelek okienko.jpg

WOKOL-KREMENAROSA-BANER.jpg
duza_rodzina.png
Folder
folder.jpg
 

Zabezpieczenia ochronne na Tarnicy i Haliczu
25.09.2009.

Image Informujemy społeczność turystyczną zwiedzającą Park o wykonaniu we wrześniu na kopułach szczytowych Tarnicy i Halicza zabezpieczeń ochronnych w postaci drewniano-metalowych barier. Wykonanie ogrodzeń powierzchni widokowych to jedno z najważniejszych zadań służących ochronie otoczenia przyrodniczego szlaków pieszych przed erozją turystyczną przewidzianych do wykonania w roku 2009. Prace te uzyskały akceptację Rady Naukowej BdPN jeszcze w 2007 roku.

Bariery wyznaczają maksymalne powierzchnie przebywania zwiedzających, odpowiednio ok. 300 m2 na Tarnicy oraz ok. 200 m2 na Haliczu. Dodatkowo obszar udostępniony turystom wyposażono w ławy drewniane (15 sztuk na Tarnicy i 10 sztuk na Haliczu). Zdajemy sobie sprawę, iż takie konstrukcje na kopułach szczytowych są elementem obcym, -warto jednak uzmysłowić sobie, że presja zwiedzających w ostatniej dekadzie doprowadziła do znacznych uszkodzeń pokrywy glebowej i roślinności – w tym szczególnie wysokogórskich muraw alpejskich, a dotychczas funkcjonujące zabezpieczenie ochronne były systematycznie niszczone.

Chcemy najszybciej, jak to będzie możliwe odrodzić wrażliwą na uszkodzenia mechaniczne glebę, a wraz z nią roślinność na powierzchni około 900 m2 na Tarnicy oraz 600 m2 na Haliczu. Będzie to jednak proces długotrwały. Zwiedzający systematycznie Park - będą mieć możliwość obserwacji odradzania się kwiecistych łąk górskich na Tarnicy i Haliczu. Takie próby regeneracji były już podejmowane - jednak wysadzane egzemplarze roślin typowych dla wysokogórskich muraw systematycznie uszkadzano, z powodu m.in. nietrwałych niskich barier i braku wyznaczonej powierzchni dopuszczalnego przebywania dla turystów.

Pionierzy wędrówek górskich w Bieszczadach sprzed 30-40 lat doskonale pamiętają jak wyglądała Tarnica wtedy, kiedy wśród łanów kostrzewy górskiej kwitły prosieniczniki, arnika, dzwonek rozpierzchły, a na sam szczyt prowadziła wąska ścieżka. Ponad 100 tys. wejść na tę górę każdego roku notowanych w kilku ostatnich latach pozostawiło niestety ślad w przyrodzie.

Zatem prosimy uprzejmie o zrozumienie opisanego celu wykonania trwałych zabezpieczeń.

 Jeszcze bez zabezpieczeń...

 

 

 
spacer
Nowości
lawiny.jpg

android_baner.jpg

GORNY_SAN_BANER.jpg

Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png

filmy2.png

Filmy:

 

audiobook2.png

Audiobooki:

 




Ministerstwo Klimatu i Środowiska n2000.png nfos-dofinansowano.png Lasy Państwowe plsk-boczny.png

Administrator: Maciej Leń

© 2024 Bieszczadzki Park Narodowy

Deklaracja dostępności

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer