PL.png EN.png spacer
spacer

header Bieszczadzki Park Narodowy
Serwis internetowy

ppn.png logo-mab.pnglogo-medal.png
header
bip.png
Menu główne
Bieszczadzki PN
Przyroda BdPN
Plan ochrony
Ochrona przyrody
Nauka
Edukacja
Turystyka
Przetargi
Mapy - GIS
Galerie
Poczta
Projekty unijne POIS
Fundusze Szwajcarskie
Fundusz Leśny
Współpraca PL-SK
Natura 2000
Biuletyn BdPN
Archiwum wiadomości
Wolontariat
Wydawnictwa
Wyd. naukowe Wyd. edukacyjne
Pokaż koszyk
Twój koszyk jest pusty.
Wyszukiwarka
Logowanie





Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!

Wakacyjne spotkania
z przyrodą 2019
program prelekcji 2019m.jpg

duza_rodzina.png
 
Bieszczadzki PN arrow Nauka arrow Porosty arrow Lista gatunków porostów podawanych z BdPN opracowana przez dr Roberta Kościelniaka

Lista gatunków porostów podawanych z BdPN opracowana przez dr Roberta Kościelniaka
06.05.2008.

 

Nazwa łacińska Nazwa polska Czerwona
księga
Ochrona Grzyby
naporostowe
Prawdop.
wymarłe
w BdPN
Absconditella celata Döbbeler & Poeltbłończyk murszowy
Absconditella delutula (Ach.) Coppins & H. Kiliasbłończyk malutki
Absconditella lignicola Vězda & Pišútbłończyk wątły
Acarospora badiofusca (Nyl.) Th. Fr.wielosporek ciemnobrunatny
Acarospora fuscata (Nyl.) Arnoldwielosporek brunatny
Acarospora heppii (Nägeli) Nägeliwielosporek Heppiego
Acarospora nitrophila H. Magn.wielosporek ptasix
Acarospora veronensis A.Massal.wielosporek weroński
Acrocordia gemmata (Ach.) A.Massal.rzędnica kulista (pospolita)VU
Agonimia repleta Czarnota & Coppinsdrobik maleńki
Alectoria ochroleuca (Hoffm.) A.Massal.żyłecznik halny (włostka halna)LC
Amandinea punctata (Hoffm.) Coppins & Schleid.brudziec kropkowaty (brunatka kropkowata)
Anaptychia ciliaris (L.) Körb.obrostnica rzęsowataENS
Arthonia byssacea (Weigel) Almq.plamica filcowataEN
Arthonia didyma Körb.plamica dwoistaEN
Arthonia lapidicola (Taylor) Branth & Rostrupplamica kamiennaNT
Arthonia mediella Nyl.plamica pośredniaVU
Arthonia punctiformis Ach.plamica kropkowataENx
Arthonia radiata (Pers.) Ach.plamica promienista
Arthonia spadicea Leight.plamica kasztanowata
Arthonia vinosa Leight.plamica ponuraNT
Arthopyrenia analepta (Ach.) A.Massal.kapturnica brunatnawax
Arthopyrenia cerasi (Schrad.) A.Massal.kapturnica wiśniowa
Arthothelium ruanum (A.Massal.) Körb.plamiec jasnyNT
Arthothelium spectabile (Flot.) A. Massal.plamiec okazałyCR
Arthrorhaphis citrinella (Ach.) Poeltcytrynka żółta (kropnica cytrynowa)EN
Aspicilia caesiocinerea (Nyl. ex Malbr.) Arnolddzbanusznik niebieskoszary (miesecznica niebieskoszara)
Aspicilia cinerea (L.) Körb.dzbanusznik popielaty (misecznica popielata)
Aspicilia contorta (Hoffm.) Krempelh.dzbanusznik rozproszony (misecznica Hoffmana, m. rozproszona))
Aspicilia insolata (H.Magn.) Hav.
Aspicilia moenium (Vain.) G.Thor & Timdaldzbanusznik łuseczkowaty
Aspicilia simoensis Räsänendzbanusznik simoeński (misecznica simoeńska)
Bacidia beckhausii Körb.kropnica BeckhausaVU
Bacidia circumspecta (Norrl. & Nyl.) Malmekropnica dębowaCR
Catillaria globulosa (Flörke) Th. Fr.krużyk główkowaty
Bacidia rubella (Hoffm.) A.Massal.kropnica żółtawaVU
Bacidia subincompta (Nyl.) Arnoldkropnica nikłaEN
Bacidia arnoldiana Körb.kropnica ArnoldaNT
Bacidia assulata (Körb.) Vězdakropnica pośredniaEN
Bacidia inundata (Fr.) Körb.kropnica wodna
Bacidia phacodes Körb.kropnica biaława
Baeomyces rufus (Huds.) Rebent.grzybinka brunatna
Belonia herculina (Rehm ex Lojka) Hazsl.igielniczka mocnaCR
Biatora efflorescens (Hedl.) Räsänenwyprószek rozkwitający (krążniczka rozkwitająca)
Biatora flavopunctata (Tonsberg) Hinter. & Printzen.wyprószek żółtokropkowany
Biatora vernalis (L.) Fr.wyprószek wiosenny (krążniczka wiosenna)x
Biatoridium monasteriense J.Lahm ex Körb.zarodniczka nadobna (wielokrotka nadobna)NT
Bryophagus gloeocapsa Nitschke ex Arnoldśluźnica mchowaVU
Bryoria bicolor (Ehrh.) Brodo & D. Hawksw.włostka dwubarwnaCRS
Bryoria catharinae (Räsänen) Bystrekwłostka KatarzynyRESx
Bryoria chalybeiformis (L.) Brodo & D.Hawksw.włostka turniowaCRSx
Bryoria crispa (Motyka) Bystrekwłostka kędzierzawaEN
Bryoria fuscescens (Gyelnik) Brodo & D. Hawksw.włostka brązowaVUS
Bryoria implexa (Hoffm.) Brodo & D.Hawksw.włostka splecionaCRSx
Bryoria smithii (Du Rietz) Brodo & D.Hawksw.włostka SmithaCRSx
Bryoria subcana (Nyl. ex Stizenb.) Bystrek non Brodo & D. Hawksw.włostka ciemniejszaCR
Bryoria tatarkiewiczii (Bystrek) Bystrekwłostka TatarkiewiczaCR
Bryoria vrangiana (Gyel.) Brodo & Hawksw.włostka WrangaCR
Buellia aethalea (Ach.) Th.Frbrunatka graniastaS
Buellia griseovirens (Turner & Borrer ex Sm.) Almb.brunatka szarozielona
Buellia leptocline (Flot.) A.Massal.brunatka niebieszczejącaVUx
Buellia schaereri de Not.brunatka SchaereraEN
Calicium abietinum Pers.pałecznik jodłowyVU
Calicium salicinum Pers.pałecznik brązowyVU
Calicium trabinellum (Ach.) Ach.pałecznik murszynowy (płotowy)ENx
Calicium viride Pers.pałecznik zielonyVU
Caloplaca ammiospila (Wahlenb.) H.Olivierjaskrawiec cynamonowy
Caloplaca cerina (Ehrh. ex Hedw.) Th.Fr.jaskrawiec woskowoszaryVU
Caloplaca citrina (Hoffm.) Th.Fr.jaskrawiec cytrynowy
Caloplaca decipiens (Arnold) Blomb. & Forsselljaskrawiec zwodniczy
Caloplaca flavovirescens (Wulfen) Della Torre & Sarnth.jaskrawiec żółtozielonawy
Caloplaca herbidella (Hue) H.Magn.jaskrawiec trocinowatyVU
Caloplaca holocarpa (Hoffm.) A.E. Wadejaskrawiec obojętny
Caloplaca lactea (A.Massal.) Zahlbr.jaskrawiec mleczny
Caloplaca lithophila H.Magn.jaskrawiec kamienny
Caloplaca obscurella (J. Lahm ex Körb.) Th. Fr.jaskrawiec misecznicowatyNT
Caloplaca saxicola (Hoffm.) Nordinjaskrawiec murowy
Caloplaca sinapisperma (Lam. & DC.) Maheu & Gilletjaskrawiec białorudyENx
Caloplaca teicholyta (Ach.) J.Steinerjaskrawiec siwy
Caloplaca tiroliensis Zahlbr.jaskrawiec tyrolskiVUx
Caloplaca xantholyta (Nyl.) Jattajaskrawiec proszkowaty
Calvitimela armeniaca (DC.) Hafellnerkarfinka (krążniczka) morelowa
Candelaria concolor (Dicks.) Steinświetlinka pospolita
Candelariella aurella (Hoffm.) Zahlbr.liszajecznik złocisty
Candelariella coralliza (Nyl.) H.Magn.liszajecznik koralkowaty
Candelariella reflexa (Nyl.) Lettauliszajecznik odmienny
Candelariella vitellina (Hoffm.) Müll.Arg.liszajecznik żółty
Candelariella xanthostigma (Ach.) Lettauliszajecznik ziarnisty
Capronia peltigerae (Fucel) D.Hawksw.kapronia pawężnicowaxx
Carbonea vitellinaria (Nyl.) Hertelwęgliczek liszajecznikowyx
Carbonea vorticosa (Flörke) Hertelwegliczek czarnyx
Catillaria chalybeia (Borrer) A.Massal.krużyk krążkowatyVU
Catillaria erysiboides (Nyl.) Th.Fr.krużyk cieniutkiEN
Catillaria nigroclavata (Nyl.) Schulerkrużyk buławkowaty
Catinaria atropurpurea (Schaer.) Vězda & Poeltpokróżka czarnopurpurowaEN
Cetraria aculeata (Schreb.) Fr.płucnica kolczastaCz
Cetraria islandica (L.) Ach.płucnica islandzkaVUCz
Cetraria muricata (Ach.) Eckfeldtpłucnica darenkowaNT
Cetraria sepincola (Ehrh.) Ach.płucnica płotowaENS
Cetrelia cetrarioides (Delise & Duby) W.L.Culb. & C.F.Culb.(tarczownica płucnicowa)ENS
Cetrelia olivetorum (Nyl.) W.L.Culb. & C.F.Culb.nibypłucnik wątpliwyENS
Chaenotheca brachypoda (Ach.) Tibelltrzonecznica siarkowaENx
Chaenotheca chrysocephala (Turner ex Ach.) Th.Fr.trzonecznica żółta
Chaenotheca ferruginea (Turner ex Borrer) Mig.trzonecznica rdzawa
Chaenotheca furfuracea (L.) Tibelltrzonecznica otrębiastaNT
Chaenotheca gracilenta (Ach.) (Ach.) J.-E. Mattsson & Middelb.trzonecznica wysmukłaCRx
Chaenotheca hispidula (Ach.) Zahlbr.trzonecznica szorstkaCRx
Chaenotheca stemonea (Ach.) Müll.Arg.trzonecznica proszkowataEN
Chaenotheca trichialis (Ach.) Th.Fr.trzonecznica łuseczkowataNT
Chaenotheca xyloxena Nádv.trzonecznica nagaVU
Chrysothrix candelaris (L.) J.R.Laundonzłociszek jaskrawyCRS
Cladonia arbuscula (Wallr.) Flot. em. Ruosschrobotek leśnyCz
Cladonia bellidiflora (Ach.) Schaer.chrobotek strojnyEN
Cladonia botrytes (K.G.Hagen) Willd.chrobotek gronkowatyENx
Cladonia caespiticia (Pers.) Flörkechrobotek darenkowatyEN
Cladonia cariosa (Ach.) Spreng.chrobotek próchniejący
Cladonia cenotea (Ach.) Schaer.chrobotek otwarty
Cladonia cervicornis subsp. verticillata (Hoffm.) Ahtichrobotek okółkowy
Cladonia chlorophaea (Flörke ex Sommerf.) Spreng.chrobotek kieliszkowaty
Cladonia ciliata var. tenuis (Flörke) Nimischrobotek smukłyCzx
Cladonia coccifera (L.) Willd.chrobotek koralkowy
Cladonia coniocraea (Flörke) Spreng.chrobotek szydlasty
Cladonia cornuta (L.) Hoffm.chrobotek rożkowaty
Cladonia crispata (Ach.) Flotowchrobotek kędzierzawy
Cladonia deformis (L.) Hoffm.chrobotek niekształtny
Cladonia digitata (L.) Hoffm.chrobotek palczasty
Cladonia fimbriata (L.) Fr.chrobotek strzępiasty
Cladonia furcata (Huds.) Schrad.chrobotek widlasty
Cladonia glauca Flörkechrobotek siwy
Cladonia gracilis (L.) Willd.chrobotek wysmukły
Cladonia macilenta Hoffm.chrobotek cienki
Cladonia macroceras (Delise) Ahtichrobotek olbrzymiVU
Cladonia monomorpha Aptroot, Simpman & van Herkchrobotek niezmienny
Cladonia ochrochlora Flörkechrobotek rdzawy
Cladonia phyllophora Ehrh. ex Hoffm.chrobotek zwyrodniały
Cladonia pleurota (Flörke) Schaer.chrobotek mączysty
Cladonia pyxidata (L.) Hoffm.chrobotek kubkowaty
Cladonia rangiferina (L.) Weber ex F.H.Wigg.chrobotek reniferowyCz
Cladonia rangiformis Hoffm.chrobotek kolczasty
Cladonia squamosa Hoffm.chrobotek łuskowaty
Cladonia subulata (L.) Weber ex F.H.Wigg.chrobotek rogokształtny
Cladonia symphycarpia (Flörke) Fr.chrobotek węgierskix
Cladonia turgida Ehrh. ex Hoffm.chrobotek rozdętyENx
Cladonia uncialis subsp. biuncialis (Hoffm.) M. Choisychrobotek gwiazdkowaty
Clauzadea monticola (Schaer.) Hafellner & Bellem.klauzadea górska
Cliostomum griffithii (Sm.) Coppinsjasenka GriffithaVU
Collema flaccidum (Ach.) Ach.galaretnica sztywnaEN
Collema nigrescens (Huds.) DC.galaretnica czarniawa
Collema tenax (Swartz) Ach. em. Degel.galaretnica gliniasta
Cyphelium karelicum (Vain.) Räsänenoczlik karelskiCRx
Dactylospora saxatilis (Schaer.) Hafellnerdaktylospora skalnax
Dermatocarpon luridum (Dill. ex With.) J.R. Laundonskórnica wodnaEN
Dermatocarpon miniatum (L.) W. Mannskórnica czerwonawaVU
Dibaeis baeomyces (L.fil.) Rambold & Hertelgrzybczyk różowyNT
Dimerella lutea (Dicks.) Trevis.dwojaczek żółtawyCRx
Dimerella pineti (Schrad.) Vězdadwojaczek blady
Diploschistes muscorum (Scop.) R. Sant.słojecznica mchowa
Diploschistes scruposus (Schreb.) Normansłojecznica pospolita
Diplotomma ambiguum (Ach.) Flageyskorupowiec bliźniaczyx
Diplotomma epipolium (Ach.) Arnoldskorupowiec skalny
Elixia flexella (Ach.) Lumbschkresica pogiętaVU
Enterographa zonata (Körb.) Källstenrysek wieloplechowy
Evernia divaricata (L.) Ach.mąkla rozłożystaCRS
Evernia prunastri (L.) Ach.mąkla tarniowaNTCz
Fellhanera subtilis (Vězda) Diederich& Sérus.smerka delikatna
Flavoparmelia caperata (L.) Hależółtlica chropowataENS
Flavopunctelia flaventior (Stirt.) Halezeżyca seledynowaENS
Fuscidea austera (Nyl.) P.Jamesciemnik skupionyVU
Fuscidea cyathoides (Ach.) V.Wirth & Vězdaciemnik kubkowyEN
Fuscidea kochiana (Hepp) V. Wirth & Vězdaciemnik Kocha
Fuscopannaria praetermissa (Nyl.) P.M.Jorg.strzępczyk delikatnyEN
Graphis scripta (L.) Ach.literak właściwyNT
Gyalecta flotowii Körb.wgłębniczek FlotowaCR
Gyalecta jenensis (Batsch) Zahlbr.wgłębniczek jenajskiNT
Gyalecta truncigena (Ach.) Heppwgłębniczek piennyEN
Haematomma ochroleucum (Neck.) J.R.Laundonkrwawiec pajęczynowatyDD
Hafellia disciformis (Fr.) Marbach & H.Mayrhoferlasówka miseczkowataVU
Heterodermia speciosa (Wulfen) Trevisanturzynka okazałaCRSx
Hypocenomyce caradocensis (Leight. ex Nyl.) P.James & Gotth.Schneid.paznokietnik brunatnawy
Hypocenomyce scalaris (Ach.) M.Choisypaznokietnik ostrygowy
Hypogymnia farinacea Zopfpustułka oprószonaVUS
Hypogymnia physodes (L.) Nyl.pustułka pęcherzykowata
Hypogymnia tubulosa (Schaer.) Hav.pustułka rurkowataNTS
Hypogymnia vittata (Ach.) Parriquepustułka rozdętaCRS
Hypotrachyna revoluta (Flörke) Haleprzystrumycznik pustułkowyENS
Icmadophila ericetorum (L.) Zahlbr.czasznik modrozielonyENS
Immersaria athroocarpa (Ach.) Rambold & Pietschmwnutrzyk szorstkoowocnikowy
Imshaugia aleurites (Ach.) S.L.F.Meyerpopielak pylastyS
Ionaspis ceracea (Arnold) Hafellner & Türkgładysz żółtawyDD
Ionaspis lacustris (With.) Lutzonigładysz wodnyDD
Lecanactis dilleniana (Ach.) Körb.promianek DillenaEN
Lecania naegelii (Hepp) Diederich & P.Boommiseczniczka Naegela
Lecania sylvestris (Arnold) Arnoldmiseczniczka zwodnicza
Lecanora albella (Pers.) Ach.misecznica bladaEN
Lecanora albescens (Hoffm.) Flörkemisecznica biaława
Lecanora allophana (Ach.) Nyl.misecznica pogięta
Lecanora argentata (Ach.) Malmemisecznica kasztanowata
Lecanora carpinea (L.) Vain.misecznica grabowa
Lecanora cenisia Ach.misecznica opylona
Lecanora chlarotera Nyl.misecznica jaśniejsza
Lecanora conizaeoides Nyl. in Crombiemisecznica proszkowata
Lecanora dispersa (Pers.) Sommerf.misecznica pospolita
Lecanora expallens Ach.misecznica bledsza
Lecanora glabrata (Ach.) Malmemisecznica wygładzona
Lecanora hagenii (Ach.) Ach.misecznica Hagena
Lecanora intricata (Ach.) Ach.misecznica skupiona
Lecanora intumescens (Rebent.) Rabenh.misecznica wytwornaEN
Lecanora leptyrodes (Nyl.) Degel.misecznica bezkorowa
Lecanora piniperda Körb.misecznica sosnówka
Lecanora polytropa (Ehrh. ex. Hoffm.) Rabenh.misecznica zwyczajna
Lecanora pulicaris (Pers.) Ach.misecznica brązowa
Lecanora rupicola (L.) Zahlbr.misecznica skalna
Lecanora saligna (Schrad.) Zahlbr.misecznica wierzbowa
Lecanora sarcopidoides (Massal.) A.L. Sm.misecznica obsypanaNT
Lecanora subcarpinea Szatalamisecznica gajowaDD
Lecanora subrugosa Nyl.misecznica mocnaLC
Lecanora sulphurea (Hoffm.) Ach.misecznica siarczanaVUx
Lecanora symmicta (Ach.) Ach.misecznica niestała
Lecanora varia (Hoffm.) Ach.misecznica zmienna
Lecidea confluens (Weber) Ach.krążniczka stopiona
Lecidea erythrophaea Flörke ex Sommerf.krążniczka ciemniejszaEN
Lecidea fuscoatra (L.) Ach.krążniczka brunatnoczarna
Lecidea lapicida (Ach.) Ach.krążniczka kamienna
Lecidea lithophila (Ach.) Ach.krążniczka skalna
Lecidea meiocarpoides Nyl.krążniczka drobnoowocnikowa
Lecidea nylanderi (Anzi) Th. Fr.krążniczka NylanderaEN
Lecidea plana (J.Lahm ) Nyl.krążniczka płaska
Lecidella carpathica Körb.amylka (krążniczka) karpacka
Lecidella elaeochroma (Ach.) M.Choisyamylka (krążniczka) oliwkowa
Lecidella euphorea (Flörke) Hertelamylka (krążniczka) pospolita
Lecidella flavosorediata (Vězda) Hertel & Leuckertamylka (krążniczka) żółtosorediowa
Lecidella stigmatea (Ach.) Hertel & Leuckertamylka (krążniczka) znaczona
Lecidoma demissum (Rutstr.) Gutth.Schneid. & Hertelłaszek opuszczonyEN
Lepraria eburnea J.R.Laundonliszajec białawy
Lepraria elobata Tonsbergliszajec bezłatkowy
Lepraria incana (L.) Ach.liszajec szary
Lepraria jackii Tonsbergliszajec Jacka
Lepraria lobificans Nyl.liszajec łatkowany
Lepraria neglecta (Nyl.) Lettauliszajec zaniedbany
Lepraria rigidula (de Lesd.) Tonsbergliszajec najeżony
Lepraria vouauxii (Hue) R.C.Harrisliszajec Vouauxa
Leptogium cyanescens (Rabenh.) Körb.pakość galaretowataVU
Leptogium lichenoides (L.) Zahlbr.pakość poszarpanaLC
Leptogium saturninum (Dicks.) Nyl.pakość pilśniowataENx
Libertiella malmedyensis Speg. & Roum.libertiella mamałygowaxx
Lichenoconium erodens M.S.Christ. & D.Hawksw.naporościak plamistyx
Lichenoconium lecanorae (Jaap) D.Hawksw.naporościak misecznicowyx
Lichenopeltella santessonii (P.M.Kirk & Spooner) R.Sant.lichenopeltella Santessonaxx
Lobaria pulmonaria (L.) Hoffm.granicznik płucnikENS
Lobarina scrobiculata (Scop.) Nyl. ex Cromb.tarczyna przygranicznaCRSx
Loxospora elatina (Ach.) A.Massal.bielczyk proszkowatyEN
Megalaria laureri (Hepp ex Th.Fr.) Hafellnersporzec LaureraCRx
Megaspora verrucosa (Ach.) Hafellner & V.Wirthdwubrzeżek brodawkowatyCRx
Melanelia elegantula (Zahlbr.) Essl.przylepka wytwornaVUS
Melanelia exasperata (de Not.) Essl.przylepka szorstkaCRS
Melanelia exasperatula (Nyl.) Essl.przylepka łuseczkowataS
Melanelia fuliginosa (Fr. ex Duby) Essl.przylepka okopconaS
Melanelia glabra (Schaer.) Essl.przylepka łysiejącaENS
Melanelia hepatizon (Ach.) Thellprzylepka wątrobiastaS
Melanelia laciniatula (Flagey ex H.Olivier) Essl.przylepka listeczkowataENSx
Melanelia sorediata (Ach.) Goward & Ahtiprzylepka sorediowaS
Melanelia stygia (L.) Essl.przylepka żałobnaSx
Melanelia subargentifera (Nyl.) Essl.przylepka brodawkowataVUS
Melanelia subaurifera (Nyl.) Essl.przylepka złotawaS
Melaspilea gibberulosa (Ach.) Zwackhczartopis garbatyx
Melaspilea granitophila (Th. Fr.) Coppinsczartopis piaskowcowyRE
Menegazzia terebrata (Hoffm.) Körb.tarczynka dziurkowanaCRS
Micarea botryoides (Nyl.) Coppinskrużynka maczugowata
Micarea cinerea (Schaer.) Hedl.krużynka szaraVU
Micarea denigrata (Fr.) Hedl.krużynka czerniejąca
Micarea leprosula (Th.Fr.) Coppins & A.Fletcher in Fletcherkrużynka proszkowatax
Micarea lignaria (Ach.) Hedl.krużynka humusowa
Micarea lithinella (Nyl.) Hedl.krużynka skalna
Micarea melaena (Nyl.) Hedl.krużynka czarniawaNT
Micarea micrococca (Körb.) Gams ex Coppinskrużynka maleńka
Micarea misella (Nyl.) Hedl.krużynka półkulista
Micarea nigella Coppinskrużynka czarnuszkowa
Micarea nitschkeana (J.Lahm ex Rabenh.) Harm.krużynka Nitschkego
Micarea peliocarpa (Anzi) Coppins & R. Sant.krużynka ołowiana
Micarea prasina Fr.krużynka ziarenkowata
Micarea sylvicola (Flot.) Vězda & V.Wirthkrużynka leśna
Miriquidica griseoatra (Flot.) Hertel & Rambolddziwlik szaro-czarny (krążniczka szaro-czarma)
Miriquidica leucophaea (Flörke ex Rabenh.) Hertel & Rambolddziwlik posępny (krążniczka jasnoszaraVU
Mycocalicium subtile (Pers.) Szatalagrzybecznik drobnyx
Biatora epixanthoides (Nyl.) Diederichwyprószek przypłoszek
Lecidea hypnorum Lieb.krążniczka krwistoczarnaNT
Biatora sphaeroides (Dicks.) Körbwyprószek kulistyVU
Biatora tetramera (De Not.) Coppinswyprószek brunatny czworaczkax
Mycoblastus fucatus (Stirtan) Zahlbr.grzybik płonny
Bilimbia sabuletorum (Schreb.) Arnoldkropnica ziarnista
Naetrocymbe punctiformis (Pers.) R.C.HarrisNetrocybia kropkowata (Kapturnica kropkowata)x
Nephroma bellum (Spreng.) Tuck.pawężniczka gładkaRESx
Nephroma parile (Ach.) Ach.pawężniczka sorediowaCRS
Nephroma resupinatum (L.) Ach.pawężniczka odwróconaCRSx
Normandina pulchella (Borrer) Nyl.muszlik nadobnyEN
Ochrolechia androgyna (Hoffm.) Arnoldochrost pysznyVU
Ochrolechia arborea (Kreyer) Almb.ochrost niepozornyVU
Ochrolechia pallescens (L.) A.Massal.ochrost bladyCR
Ochrolechia subviridis (Hoeg) Erichsenochrost zielonkawyVU
Ochrolechia turneri (Sm.) Hasselrotochrost Turnera
Lichenomphalia hudsoniana (H.S. Jenn.) Redhead, Lutzoni, Moncalvo & Vilgalyspępówka HudsonaNT
Omphalina ericetorum (Bull.) M. Langepępówka baldaszkowaNT
Opegrapha atra Pers.pismaczek czarnyENx
Opegrapha gyrocarpa Flot.pismaczek skręconyVU
Opegrapha niveoatra (Borrer) J.R.Laundonpismaczek zwodniczy
Opegrapha rufescens Pers.pismaczek rudawyVU
Opegrapha varia Pers.pismaczek zmiennyNT
Opegrapha vermicellifera (Kunze) J.R.Laundonpismaczek pęcherzykowatyEN
Opegrapha viridis (Pers. ex Ach.) Behlen & Desergerpismaczek zielonyVU
Opegrapha vulgata Ach.pismaczek zwyczajnyVU
Ophioparma ventosa (L.) Normanszkarłatek właściwyVUx
Pachyphiale fagicola (Hepp) Zwackhsadlinka buczynowaVU
Pannaria conoplea (Pers.) Borystrzępiec obrębiastyENx
Parmelia saxatilis (L.) Ach.tarczownica skalnaS
Parmelia submontana Nádv. ex Haletarczownica pogiętaVUS
Parmelia sulcata Taylortarczownica bruzdkowana
Parmeliella triptophylla (Ach.) Müll. Arg.łusecznica koralkowataEN
Parmelina pastillifera (Harm.) Haleszarzynka brodawkowataDDS
Parmelina quercina (Willd.) Haleszarzynka dębowaCRSx
Parmelina tiliacea (Hoffm.) Haleszarzynka skórzastaVUS
Parmeliopsis ambigua (Wulfen) Nyl.płaskotka rozlanaS
Parmeliopsis hyperopta (Ach.) Arnoldpłaskotka reglowaVUS
Parmotrema arnoldii (Du Rietz) Halekobiernik ArnoldaCRS
Parmotrema chinense (Osbeck) Hale & Ahtikobiernik orzęsionyCRS
Parmotrema crinitum (Ach.) M.Choisykobiernik postrzępionyCRSx
Peltigera aphthosa (L.) Willd.pawęznica brodawkowataCRSx
Peltigera canina (L.) Willd.pawężnica psiaVUS
Peltigera collina (Ach.) Schrad.pawężnica pagórkowaCRSx
Peltigera didactyla (With.) J.R.Laundonpawężnica drobnaS
Peltigera horizontalis (Huds.) Baumg.pawężnica rozłożystaENS
Peltigera leucophlebia (Nyl.) Gyelnikpawężnica żyłkowanaENSx
Peltigera neckeri Hepp ex Müll. Arg.pawężnica NeckeraNTSx
Peltigera polydactylon (Neck.) Hoffm.pawężnica palczastaDDS
Peltigera praetextata (Flörke ex Sommerf.) Vain.pawężnica łuseczkowataVUS
Peltigera rufescens (Weiss) Humb.pawężnica rudawaS
Pertusaria albescens (Huds.) M.Choisy & Wernerotwornica zwyczajna
Pertusaria alpina Hepp ex H.E.Ahlesotwornica alpejskaCRx
Pertusaria amara (Ach.) Nyl.otwornica gorzka
Pertusaria aspergilla (Ach.) J.R.Laundonotwornica szaraVU
Pertusaria coccodes (Ach.) Nyl.otwornica szkarłatnaNT
Pertusaria constricta Erichsenotwornica ściągnięta
Pertusaria corallina (L.) Arnoldotwornica koralowataNT
Pertusaria coronata (Ach.) Th. Fr.otwornica uwieńczonaVU
Pertusaria flavida (DC.) J.R.Laundonotwornica żółtawaEN
Pertusaria hemisphaerica (Flörke) Erichsenotwornica półkulistaVU
Pertusaria lactea (L.) Arnoldotwornica mlecznaLC
Pertusaria leioplaca DC.otwornica gładkaNT
Pertusaria melanochlora (DC.) Nyl.otwornica pysznax
Pertusaria pertusa (Weigel) Tuck.otwornica dziurawaVU
Pertusaria pseudocorallina (Lilj.) Arnoldotwornica koralkowaCRx
Pertusaria trachythallina Erichsenotwornica gładszaCRx
Phaeophyscia cernohorskyi (Nádv.) Essl.orzast Cernohorsky'egox
Phaeophyscia chloantha (Ach.) Mobergorzast luganeńskiVU
Phaeophyscia endophoenicea (Harm.) Mobergorzast pomarańczowyEN
Phaeophyscia hirsuta (Mereschk.) Mobergorzast szczecinkowatyEN
Phaeophyscia nigricans (Flörke) Mobergorzast czarniawy
Phaeophyscia orbicularis (Neck.) Mobergorzast kolisty
Phaeophyscia pusilloides (Zahlbr.) Essl.orzast wątłyDD
Phlyctis argena (Spreng.) Flot.rozsypek srebrzysty
Physcia adscendens (Fr.) H.Olivierobrost wzniesiony
Physcia aipolia (Ehrh. ex Humb.) Fürnr.obrost sinawyNT
Physcia caesia (Hoffm.) Fürnr.obrost modry
Physcia dubia (Hoffm.) Lettauobrost zmienny
Physcia stellaris (L.) Nyl.obrost gwiazdkowaty
Physcia tenella (Scop.) DC.obrost drobny
Physconia detersa (Nyl.) Poeltsoreniec południowyVU
Physconia distorta (With.) J.R.Laundonsoreniec opylonyEN
Physconia enteroxantha (Nyl.) Poeltsoreniec żółtawy
Physconia grisea (Lam.) Poeltsoreniec popielaty
Physconia muscigena (Ach.) Poeltsoreniec mchowy
Physconia perisidiosa (Erichsen) Mobergsoreniec dachówkowatyEN
Placynthiella dasaea (Stirt.) Tonsbergziarniak malutki
Placynthiella icmalea (Ach.) Coppins & P.Jamesziarniak drobny
Placynthiella oligotropha (J.R.Laundon) Coppins & P.Jamesziarniak próchnicowy
Placynthiella uliginosa (Schrad.) Coppins & P.Jamesziarniak humusowy
Placynthium tremniacum (A.Massal.) Jattarozłożyk tremniackix
Platismatia glauca W.L.Culb. & C.F.Culb.płucnik modryS
Pleurosticta acetabulum (Necker) Elix & Lumbschwabnica kielichowataENS
Polyblastia cupularis Massal.komornica miseczkowataVU
Polyblastia gothica Th.Fr.komornica gotycka
Polycoccum peltigerae (Fuckel) Vězdapolykokum pawężnicowexx
Polysporina lapponica (Ach. ex Schaer.) Degel.makowin lapońskiNT
Polysporina simplex (Davies) Vezdamakowin guzkowaty
Porina leptalea (Durieu & Mont.) A.L.Sm.przewiertnica cienkaEN
Porina mammillosa (Th.Fr.) Zahlbr.przewiertnica brodawkowatax
Porpidia cinereoatra (Ach.) Hertel & Knophkamusznik popielatoczarnyLC
Porpidia crustulata (Ach.) Hertel & Knophkamusznik właściwy
Porpidia macrocarpa (DC.) Hertel & A.J.Schwabkamusznik większyLC
Porpidia soredizodes (Lamy ex Nyl.) J.R.Laundonkamusznik sorediowy
Porpidia tuberculosa (Sm.) Hertel & Knophkamusznik siny
Protoblastenia rupestris (Scop.) J.Steinerkulistka skalna
Protopannaria pezizoides (Weber) M.Jorg. & S.Ekmanprastrzęp kustrzebkowatyCRx
Protoparmelia badia (Hoffm.) Hafellnergruboszek buryNT
Protoparmelia hypotremella Herk, Spier & V. Wirthgruboszek nikły
Lecanora muralis (Schreb.) Rabenh.misecznica murowa
Protothelenella corrosa (Körb.) H.Mayrhofer & Poeltpierwoplesznik pogryzionyVU
Protothelenella sphinctrinoidella (Nyl.) H.Mayrhofer & Poeltpierwoplesznik nikłyEN
Pseudevernia furfuracea (L.) Zopfmąklik otrębiastyS
Porina aenea (Wallr.) Zahlbr.przewiertnica grabowa
Porina austriaca (Körb.) Arnoldprzewiertnica austriacka
Porina chlorotica (Ach.) Müll. Arg.przewiertnica zielona
Porina guentheri (Flot.) Zahlbr.przewiertnica GuentheraCR
Psilolechia clavulifera (Nyl.) Coppinssorenka gwoździkowaNT
Psorotichia schaereri (A.Massal.) Arnoldstrupinka SchaereraNT
Punctelia subrudecta (Nyl.) Krogbiedronecznik zmiennyVUS
Punctelia ullophyla (Ach.) van Herk & Aptrootbiedronecznik wzniesionyDDS
Pycnora sorophora (Vain.) Hafellnerpykniczka sorediowana
Pycnothelia papillaria (Ehrh.) Dufourkarlinka brodawkowataENS
Pyrenula laevigata (Pers.) Arnoldotocznica gładkaCR
Pyrenula nitida (Weigel) Ach.otocznica lśniącaVU
Pyrenula nitidella (Flörke in Schaer.) Müll.Arg.otocznica drobnaEN
Pyrenula chlorospila (Nyl.) Arnold.
Ramalina farinacea (L.) Ach.odnożyca mączystaVUS
Ramalina fastigiata (Pers.) Ach.odnożyca kępkowaENS
Ramalina fraxinea (L.) Ach.odnożyca jesionowaENS
Ramalina intermedia (Delise ex Nyl.) Nyl.odnożyca pośredniaCRS
Ramalina pollinaria (Westr.) Ach.odnożyca opylonaVUS
Rhizocarpon alpicola Wahlenb.) Rabenh.wzorzec alpejskiCRx
Rhizocarpon badioatrum (Flörke ex Spreng.) Th.Fr.wzorzec brunatnoczarnyVU
Rhizocarpon distinctum Th.Fr.wzorzec pospolity
Rhizocarpon geographicum (L.) DC.wzorzec geograficzny
Rhizocarpon hochstetteri (Körb.) Vain.wzorzec HochstetteraEN
Rhizocarpon obscuratum (Ach.) A.Massal.wzorzec ciemny
Rhizocarpon petraeum (Wulfen) A.Massal.wzorzec pstryVU
Rhizocarpon polycarpum (Hepp) Th.Fr.wzorzec wieloowocnikowy
Rhizocarpon reductum Th. Fr.wzorzec organiczony
Rimularia furvella (Nyl. ex Mudd) Hertel & Ramboldbrodawczyca trocinowataEN
Rinodina albana (A.Massal.) A.Massal.bruniec albańskiENx
Rinodina conradii Körb.bruniec trójdzielnyENx
Rinodina exigua (Ach.) Graybruniec drobnyVU
Rinodina gennarii Bagl.bruniec Gennarax
Rinodina mniaraea (Ach.) Körb.bruniec mchowyx
Rinodina olivaceobrunnea Dodge et Bakerbruniec żabiDDx
Rinodina pyrina (Ach.) Arnoldbruniec gryszowy
Rinodina sophodes (Ach.) A.Massal.bruniec jarzębinowyENx
Ropalospora viridis (Tonsberg) Tonsbergpłasica zielonawa
Sarcogyne regularis Körb.setniczka zwyczajna
Sarcosagium campestre (Fr.) Poetsch & Schied.śluzokrotka polna
Schaereria fuscocinerea (Nyl.) Clauzade & Cl. Rouxszereria brunatnoszara
Sclerophora coniophaea (Norman) J.Mattsson & Middelb.prószynka cieniutkax
Sclerophora farinacea (Chevall.) Chevall.prószynka mączystaCR
Scoliciosporum chlorococcum (Graeve ex Stenh.) Vězdaszadziec ciemnozielony
Scoliciosporum umbrinum (Ach.) Arnoldszadziec skręcony
Sphinctrina turbinata (Pers.: Fr.) De Not.maczużnik czarnyx
Steinia geophana (Nyl.) Steinsteinia naziemna
Stenocybe pullatula (Ach.) Steinzniczek drobnyx
Stereocaulon dactylophyllum Flörkechróścik palczastyENSx
Stereocaulon tomentosum Fr.chróścik orzęsionyENS
Strangospora moriformis (Ach.) Steinstuziarnka guzkowata
Strangospora pinicola (A.Massal.) Körb.stuziarnka sosnowaLC
Strigula glabra (A. Massal.) V. Wirthstruziarnka gładka
Strigula stigmatella (Ach.) R.C. Harrispunkciak buczynowyVU
Tephromela atra (Huds.) Hafellnerbrunetka nadobnaNT
Thelidium eitneri Zahlbr.sutkowiec EitneraDD
Thelidium minutulum Körb.sutkowiec wierzchołkowyNT
Thelidium olivascens (Zahlbr.) J.Nowak & Tobol.sutkowiec oliwkowyDD
Thelidium velutinum (Bernh.) Körb.sutkowiec aksamitny
Thelidium zahlbruckneri Servítsutkowiec Zahlbrucknera
Thelocarpon intermediellum Nyl.siarczynka pośredniaVU
Thelocarpon laureri (Flot.) Nyl.siarczynka Laurera
Thelocarpon olivaceum de Lesd.siarczynka oliwkowa
Thelocarpon superellum Nyl.siarczynka okazała
Thelotrema lepadinum (Ach.) Ach.puchlinka ząbkowataENS
Thrombium epigaeum (Pers.) Wallr.gliniec właściwyDDx
Trapelia coarctata (Sm.) M.Choisyczarenka skupiona
Trapelia corticola Coppins & P. Jamesczarenka nadrzewna
Trapelia involuta (Taylor) Hertelczarenka ozdobna
Trapelia obtegens (Th.Fr.) Hertelczarenka sorediowa
Trapeliopsis aeneofusca (Flörke ex Flot.) Coppins & P.Jamesszarek kleistyDD
Trapeliopsis flexuosa (Fr.) Coppins & P.Jamesszarek pogięty
Trapeliopsis granulosa (Hoffm.) Lumbschszarek gruzełkowaty
Trapeliopsis pseudogranulosa Coppins & P.Jamesszarek zwodniczy
Trapeliopsis viridescens (Schrad.) Coppins & P.Jamesszarek zieleniejącyNT
Tremella cladoniae Diederich & M.S. Christ.trzęsak chrobotkowyx
Tremella hypogymniae Diederich & M.S. Christ.trzęsak pustułkowyx
Tremolecia atrata (Ach.) Hertelrudziec czarnyx
Tuckermannopsis chlorophylla (Willd.) Halepłucnica zielonawaVUS
Tuckneraria laureri (Kremp.) Randlane & Thellpawężnik LaureraCRSx
Umbilicaria cylindrica (L.) Delise ex Dubykruszownica zwyczajnaS
Umbilicaria deusta (L.) Baumg.kruszownica strojnaLCS
Umbilicaria polyphylla (L.) Baumg.kruszownica wielolistkowaLCS
Usnea ceratina Ach.brodaczka rogowataCRSx
Usnea faginea Motykabrodaczka buczynowaCRS
Usnea filipendula Stirt.brodaczka zwyczajnaVUS
Usnea florida (L.) Weber ex F.H.Wigg.brodaczka nadobnaCRS
Usnea glauca Motykabrodaczka siwaCRSx
Usnea hirta (L.) Weber ex F.H. Wigg.brodaczka kępkowaVUS
Usnea longissima Ach.brodaczka najdłuższaRESx
Usnea plicata (L.) Weber ex Wigg.brodaczka splecionaCRSx
Usnea silesiaca Motykabrodaczka śląskaRESx
Usnea subfloridana Stirt.brodaczka kędzierzawaENS
Usnea wasmuthii Räsänenbrodaczka WasmuthaCRSx
Verrucaria aethioboloides Zschackebrodawnica nikła
Verrucaria annulifera Eitnerbrodawnica obrączkowanaCR
Verrucaria aquatilis Muddbrodawnica wodnaVU
Verrucaria atroviridis Servit ex J. Nowak & Tobol.brodawnica czarnozielonaEN
Verrucaria bryoctona (Th.Fr.) Orangebrodawnica mchowa
Verrucaria denudata Zschackebrodawnica obnażonaNT
Verrucaria dolosa Heppbrodawnica zwodnicza
Verrucaria funckii (Spreng.) Zahlbr.brodawnica lśniąca
Verrucaria fuscella (Turner) Winch.brodawnica brunatniejącax
Verrucaria glaucovirens Grummannbrodawnica zielona
Verrucaria hydrela Ach.brodawnica mokraVU
Verrucaria latebrosa Körb.brodawnica tajemnaEN
Verrucaria muralis Ach.brodawnica murowa
Verrucaria nigrescens Pers.brodawnica czarniawa
Verrucaria praetermissa (Trevis.) Anzibrodawnica opuszczonaNT
Verrucaria rheitrophila Zschackebrodawnica ciemniejszaVU
Vezdaea aestivalis (Ohlert) Tsch.-Woess & Poeltwezdea letniaDD
Vezdaea rheocarpa Poelt & Döbbelerwezdea skrytoowocnikowax
Vulpicida pinastri (Scop.) J.-E.Mattsson & M.J.Laizłotlinka jaskrawaNTS
Xanthoparmelia conspersa (Ehrh. ex Ach.) Hależełuczka izydiowa
Xanthoparmelia somloensis (Gyeln.) Hależełuczka zmiennaS
Xanthoria candelaria (L.) Th.Fr.złotorost postrzępiony
Xanthoria elegans (Link.) Th.Fr.złotorost pyszny
Xanthoria fallax (Hepp) Arnoldzłotorost zwodniczyVU
Xanthoria parietina (L.) Th.Fr.złotorost ścienny
Xanthoria polycarpa (Hoffm.) Th.Fr. ex Rieberzłotorost wieloowocnikowy
Xanthoria ulophyllodes Räsänenzłotorost zagiętyVU
Xylographa parallela (Ach.: Fr.) Behlen & Desbergerkresecznica równoległaENx

Zestawienie bazuje na:
Kościelniak R., Kiszka J. 2003. The lichens and allied fungi of the Polish Eastern Carpathians. [In:] Biodiversity of the Polish Carpathians vol. 1. ''The lichens and allied fungi of the Polish Carpathians – an annotated checklist'' (eds. U.Bielczyk), ss 233-294.
Kościelniak R., Kiszka J. 2005. A supplement to the lichen checklist of the Eastern Carpathians. Roczniki Bieszczadzkie 2005 (13): 235-244.

Nazewnictwo gatunków oparto o:
Kościelniak R., Kiszka J. 2003. The lichens and allied fungi of the Polish Eastern Carpathians. [In:] Biodiversity of the Polish Carpathians vol. 1. ''The lichens and allied fungi of the Polish Carpathians – an annotated checklist'' (eds. U.Bielczyk), ss 233-294.
http://www.indexfungorum.org/Names/Names.asp

Nazewnictwo polskie wg.:
Fałtynowicz W. 2003. The lichens, lichenicolous and allied fungi of Poland – an annotated checklist. W. Szafer Institute of Botany Polish Academy of Sciences, Kraków, 435 ss.
Nowak J.,  Tobolewski Z. 1975. Porosty polskie. Opisy i klucze do oznaczania porostów w Polsce dotychczas stwierdzonych lub prawdopodobnych. – Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa - Kraków, pp.1177.

Kategorie zagrożeń wg:
Cieśliński S., Czyżewska K., Fabiszewski J. 2006. Red List of the lichens in Poland. In: Z Mirek, K. Zarzycki, W. Wojewoda & Z. Szeląg (eds), Red list of plants and fungi in Poland. pp 71–89. W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, Kraków.
RE – regionalnie wymarłe; Regionally Extinct
CR – na granicy wymarcia; Critically Endangered
EN – wymierający; Endangered
VU – narażony; Vulnerable
NT – bliskie zagrożenia; Near Threatened
LC – słabo zagrożone; Least Concern
DD – niedostateczne dane; Data Deficient

Rodzaje ochrony:

S - ochrona ścisła
Cz - ochrona częściowa 

 
spacer
Nowości
facebook_logo.png
android_baner.jpg
lawiny.jpg
Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png
audiobook.png



logo-ms.png n2000.png nfos.png plsk-boczny.png Infrastruktura i Środowisko

Administrator: Maciej Leń

© 2019 Bieszczadzki Park Narodowy
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer