PL.png EN.png spacer
spacer

header Bieszczadzki
Park Narodowy

Serwis internetowy

ppn.pnglogo-mab.pnglogo-medal.pngWorld_Heritage_Logo_global.png
header
bip.png
Menu główne
Bieszczadzki PN
Przyroda BdPN
Plan ochrony
Ochrona przyrody
Nauka
Edukacja
Turystyka
Przetargi
Mapy - GIS
Galerie
Poczta
Projekty unijne
Fundusze Szwajcarskie
Fundusz Leśny
Współpraca PL-SK
Fundacja PGE
Natura 2000
Biuletyn BdPN
Praktyki studenckie
Wolontariat
Archiwum wiadomości
Wydawnictwa
Wyd. naukowe Wyd. edukacyjne
Obszar pobierania
Wyszukiwarka
Logowanie





Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
Panel Rys pedzelek okienko.jpg

WOKOL-KREMENAROSA-BANER.jpg
duza_rodzina.png
Folder
folder.jpg
 
Bieszczadzki PN

muzeum_baner.png KONKURS2023.jpg
Nowe elementy infrastruktury na ścieżce "W dolinie górnego Sanu"
18.08.2021.

W ramach mikroprojektu pn. „U źródeł rzek pogranicza polsko-słowackiego – człowiek, przyroda i kultura” - umowa nr INT/EK/KAR/1/IV/A/0284, w połowie sierpnia 2021 r. zostały wykonane elementy nowej infrastruktury turystycznej w Siankach: 1 tablica informacyjno-edukacyjna przy źródłach Sanu w strefie granicznej, 2 tablice przeźroczyste w wyrysowanymi w skali nieistniejącymi obiektami oraz 1 peryskop „podróż w czasie”.

Przy źródłach Sanu została wykonana polsko-słowacka tablica z opisem źródeł Sanu w aspekcie geograficznym, historycznym i kulturowym, wraz ze zdjęciami archiwalnymi i współczesnymi oraz mapą historyczną i współczesną z zaznaczonym europejskim działem wodnym.

Natomiast w miejscach nieistniejących obiektów w Siankach wykonano dwie tablice zawierające wizualizację konturową dworu w Siankach (jako uzupełnienie istniejącej podmurówki) oraz nieistniejącej cerkwi, która ilustruje jej wygląd w miejscu, w którym istniała do II wojny światowej. Wewnątrz konstrukcji znajduje się tablica z płyty przeźroczystej na której nadrukowane są konturowe wizualizacje nieistniejących obiektów. Przy zajęciu pozycji określonej punktem przed tablicą, widzimy wpasowany obraz w miejscu, w którym był usytuowany.

Nowością jest też „Peryskop”, będący formą obrotowego, metalowego prostopadłościanu wyposażonego w wizjer oraz układ optyczny wraz ze zdjęciem nadrukowanym na planszy wewnątrz, z wizualizacją panoramy wraz z zabudowaniami jaka istniała w danym miejscu przed II wojną światową. Światło wpadające przez górny otwór peryskopu podświetla obraz w środku. Natomiast obrót kasety peryskopu umożliwia przeglądanie obrazu grafiki, tak aby uzyskać panoramiczny podgląd widoku z przeszłości - z dworem, kaplicą murowaną, klombem, stawem I dworskimi budynkami gospodarczymi i stanem obecnym.

Dzięki tym elementom łatwiej zilustrować wygląd odwiedzanych miejsc ze stanem przedwojennym, kiedy wieś SIanki tętniła życiem, a dziś tereny te są niezamieszkałe, a elementy historyczne zniszczone. Dzięki nim ścieżka została uatrakcyjniona i zyskała walor edukacyjny, pobudzający do refleksji i pogłębiania wiedzy historycznej pogranicza. Planowane są różne działania promujące efekty prac na ścieżce, w tym m.in. szkolenie dla przewodników.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

 

 
spacer
Nowości
Infrastruktura i Środowisko
lawiny.jpg
Kamera internetowa
  • Widok na Tarnicę
  • Widok na Wielką Rawkę
  • Schron Turystyczny "Chatka Puchatka"
facebook-baner.pnginstagram-baner.png

android_baner.jpg

GORNY_SAN_BANER.jpg

Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png

filmy2.png

Filmy:

 

audiobook2.png

Audiobooki:

 




Ministerstwo Klimatu i Środowiska n2000.png nfos-dofinansowano.png Lasy Państwowe plsk-boczny.png

Administrator: Maciej Leń

© 2024 Bieszczadzki Park Narodowy

Deklaracja dostępności

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer