PL.png EN.png spacer
spacer

header Bieszczadzki
Park Narodowy

Serwis internetowy

ppn.pnglogo-mab.pnglogo-medal.pngWorld_Heritage_Logo_global.png
header
bip.png
Menu główne
Bieszczadzki PN
Przyroda BdPN
Plan ochrony
Ochrona przyrody
Nauka
Edukacja
Turystyka
Przetargi
Mapy - GIS
Galerie
Poczta
Projekty unijne
Fundusze Szwajcarskie
Fundusz Leśny
Współpraca PL-SK
Fundacja PGE
Natura 2000
Biuletyn BdPN
Praktyki studenckie
Wolontariat
Archiwum wiadomości
Wyszukiwarka
Logowanie





Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
Panel Rys pedzelek okienko.jpg

WOKOL-KREMENAROSA-BANER.jpg
duza_rodzina.png
Folder
folder.jpg
 
Bieszczadzki PN arrow Współpraca PL-SK arrow Mikroprojekt Polska-Słowacja Interreg V-A Polska - Słowacja 2014-2020 w ramach Programu Europejskiej arrow Umowa nr INT/EK/KAR/1/III/A/228 arrow Aktualności arrow Pokaz diaporam i filmów przyrodniczych

Pokaz diaporam i filmów przyrodniczych
02.12.2020.

ImageW sobotę 10 października 2020 r, w Stakcinie na Słowacji odbył się pokaz diaporam i filmów przyrodniczych pokazujący piękno polskiego i słowackiego dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego. Swoje autorskie pokazy diaporam przedstawili fotografowie przyrody zrzeszeni w Związku Polskich Fotografów Przyrody – Joanna Antosik-Żołądek i Katarzyna Gubrynowicz oraz Peter Filakovsky - fotograf ze Słowacji.

Pokazy zostały wzbogacone o prezentacje filmu przyrodniczego o Parku Narodowym Połoniny i diaporamy Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery Karpaty Wschodnie, uwzględniającej obszar pogranicza polsko-słowacko-ukraińskiego. Piękne, artystyczne fotografie, z odpowiednio dobraną muzyką, zostały docenione przez uczestników spotkania i wzbudziły dyskusję na temat fotografii przyrody, kodeksu etycznego fotografa, szczególnie w kontekście fotografowania dzikich zwierząt i fotografowania na terenie obszarów chronionych. Dyskusja odniosła się również do szerszego kontekstu – znaczenia fotografii w rozwoju osobowości i ochrony przyrody. Dziś trudno sobie wyobrazić wyprawy górskie bez aparatu fotograficznego. Zdjęcia stały się nieodłącznym elementem współczesności. Robienie zdjęć bezmyślnie, bez liczenia się z ewentualnymi szkodami w przyrodzie, tylko dla zdobycia lajków, stanowi nowe zagrożenie. Zdjęcie to wyrażanie wrażeń, ale jeżeli piękno nie będzie istnieć w nas samych, to jak w ogóle będziemy mogli je zauważyć? Można więc zadać sobie pytanie, czy w tej rzeczywistości fotografia może pełnić swoją funkcję – poruszyć, zachwycić, oczarować? Owszem, tak, jeśli wykonuje ją osoba, którą świat rzeczywiście jest w stanie poruszyć – zachwycić, oczarować, zrozumieć i pokochać. Dlatego tak ważne jest uwrażliwianie na piękno, bo ono kształtuje naszą osobowość i wrażliwość na otaczający nas świat. To, w jaki sposób się fotografuje, musi być częścią moralnej postawy. Wówczas fotografowanie przyrody odbędzie się z jej poszanowaniem, a dzięki zdjęciom takich ludzi, możemy patrzeć na świat ich oczyma – to znaczy nieobojętni. Jest wtedy szansa, że inni również zaczną dostrzegać piękno przyrody wokół siebie, a w konsekwencji zachowają je dla przyszłych pokoleń.

W pokazie wzięło udział łącznie 30 osób. Ze względu na obostrzenia sanitarne związane z pandemią COVID-19 plener miał charakter zamknięty, a prezentowane pokazy zostały udostępnione na stronie internetowej. Podczas pokazu odbyły się konkurs z nagrodami dotyczący osobliwości przyrodniczych przygranicznych parków narodowych oraz poczęstunek dań regionalnych.

 
spacer
Nowości
lawiny.jpg

android_baner.jpg

GORNY_SAN_BANER.jpg

Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png

filmy2.png

Filmy:

 

audiobook2.png

Audiobooki:

 




Ministerstwo Klimatu i Środowiska n2000.png nfos-dofinansowano.png Lasy Państwowe plsk-boczny.png

Administrator: Maciej Leń

© 2024 Bieszczadzki Park Narodowy

Deklaracja dostępności

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer