PL.png EN.png spacer
spacer

header Bieszczadzki
Park Narodowy

Serwis internetowy

ppn.pnglogo-mab.pnglogo-medal.pngWorld_Heritage_Logo_global.png
header
bip.png
Menu główne
Bieszczadzki PN
Przyroda BdPN
Plan ochrony
Ochrona przyrody
Nauka
Edukacja
Turystyka
Przetargi
Mapy - GIS
Galerie
Poczta
Projekty unijne
Fundusze Szwajcarskie
Fundusz Leśny
Współpraca PL-SK
Fundacja PGE
Natura 2000
Biuletyn BdPN
Praktyki studenckie
Wolontariat
Archiwum wiadomości
Wydawnictwa
Wyd. naukowe Wyd. edukacyjne
Obszar pobierania
Wyszukiwarka
Logowanie

Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
Panel Rys pedzelek okienko.jpg

WOKOL-KREMENAROSA-BANER.jpg
duza_rodzina.png
Folder
folder.jpg
 
Bieszczadzki PN

muzeum_baner.png KONKURS2023.jpg
Apel do środowiska turystycznego
04.05.2020.

ImageMinął majowy weekend inny niż ostatnio. Staraliśmy się przygotować szlaki do górskich wędrówek, mając na uwadze głównie bezpieczeństwo turystów. Służba Parku była cały czas w terenie w tych dniach. Dlatego pomimo ogłoszenia o zmianie przebiegu szlaku z Przełęczy Wyżnej na Połoninę Wetlińską, w ramach wyjątku Straż Parku kilka starszych osób i rodziny przepuściła w piątek 01.05. w kierunku „Chatki” po tzw. „końskiej drodze”.

W sobotę i niedzielę szlak funkcjonował zgodnie z jego nowym przebiegiem. Sama „końska droga” będzie służyła przez kolejne 2 lata jako droga techniczna. Tamtędy będą jeździć do pracy robotnicy remontujący schronisko i odbywał się będzie transport części materiałów. Obecnie w kilku miejscach poprawiamy jej stan, aby ułatwić dojazd na sam szczyt. Po opadach deszczu i dopiero co wykonanych punktowo pracach trasa ta nie wygląda najlepiej, zresztą nigdy nie wyglądała, dlatego turyści górą holwegu wydeptali przecież nowy szlak. Z tej drogi korzystać będzie dalej Służba Parku, GOPR, oraz IMiGW. Wszystkie działania, zmiana przebiegu szlaku zostały podjęte w celu poprawy bezpieczeństwa turystów. Niestety są osoby, które posługują się nieprawdą i zamieszczają na portalach społecznościowych informacje godzące w wizerunek Parku i to od wielu już lat. Prosimy Państwa po raz kolejny o to, aby powstrzymywać się z przekazywaniem niesprawdzonych treści z kont ewidentnie o charakterze fake news. Prosimy, szczególnie osoby ze środowisk przewodnickich, które z nami współpracują o przyjęcie po raz kolejny następujących informacji:

1. Schronisko „Chatka Puchatka” po remoncie nie będzie obiektem „naukowym”, będzie służyć głównie turystom, ale również Służbie Parku, GOPR, oraz pośrednio IMiGW. Inwestycja już jest w fazie realizacji i liczymy, iż zakończy się w końcu 2021 roku.

2. Po przebudowie będziemy prowadzić prace w otoczeniu schroniska, mające na celu rekultywację uszkodzeń darni roślinnej, przy jednoczesnym udostępnieniu miejsc widokowych.

3. Park nie jest „wycinany”. Prace leśne są prowadzone w dwóch leśnictwach Osada i Górny San (mamy 9 leśnictw). Pozyskanie jest na poziomie około 40% tego co BdPN pozyskiwał np. 10 lat temu. Zabezpieczamy głównie drewno na opał dla mieszkańców. Usuwamy również drzewa niebezpieczne na ciągu 140 km szlaków, potencjalnie zagrażające turystom, na tyle na ile takie zagrożenie można przewidzieć.

4. Wszystkie inwestycje na etapie realizacji powodują zmiany w organizacji udostępniania turystycznego, a na mocy Ustawy o Ochronie Przyrody Dyrektor Parku wydaje zarządzenia odnoście zasad korzystania ze szlaków i miejsc udostępnionych.

5. Istotne dla zwiedzania informacje przekazujemy na naszej stronie www.bdpn.pl oraz portalach społecznościowych (FB, Instagram). Cieszymy się, że wiele naszym materiałów uzyskało tak dużą popularność.

6. Będziemy dochodzić swoich praw w przypadku zamieszczania treści z Parku pozyskanych z naruszeniem zasad, tj. filmowanie i fotografowanie miejsc nieudostępnionych.

7. Przykro, że przewodnicy PTTK i jednocześnie licencjonowani przewodnicy Parku pomimo wielu spotkań i pełnej otwartości z naszej strony dalej upubliczniają nieprawdę.

8. Ponosimy duży wysiłek organizacyjny, by w trudnym okresie móc dalej prowadzić inwestycje (remonty szlaków, schroniska, muzeum), w celu poprawy warunków zwiedzania i bezpieczeństwa turystów. Nie robimy tego dla siebie, swojej wygody. Robimy to w interesie społecznym. Potrzeba nam jednak trochę czasu i spokoju.

Pod koniec tego tygodnia zamieścimy na naszych stronach model przestrzenny 3D „Chatki Puchatka”, prace są już na ukończeniu. Będzie można nawet wejść do środka. Zależy na zachowaniu pamięci o tym obiekcie, gdyż wiemy ile znaczy dla turystów.

 
spacer
Nowości
Infrastruktura i Środowisko
lawiny.jpg
Kamera internetowa
  • Widok na Tarnicę
  • Widok na Wielką Rawkę
  • Schron Turystyczny "Chatka Puchatka"
facebook-baner.pnginstagram-baner.png

android_baner.jpg

GORNY_SAN_BANER.jpg

Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png

filmy2.png

Filmy:

 

audiobook2.png

Audiobooki:

 
Ministerstwo Klimatu i Środowiska n2000.png nfos-dofinansowano.png Lasy Państwowe plsk-boczny.png

Administrator: Maciej Leń

© 2024 Bieszczadzki Park Narodowy

Deklaracja dostępności

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer