PL.png EN.png spacer
spacer

header Bieszczadzki
Park Narodowy

Serwis internetowy

ppn.pnglogo-mab.pnglogo-medal.pngWorld_Heritage_Logo_global.png
header
bip.png
Menu główne
Bieszczadzki PN
Przyroda BdPN
Plan ochrony
Ochrona przyrody
Nauka
Edukacja
Turystyka
Przetargi
Mapy - GIS
Galerie
Poczta
Projekty unijne POIS
Fundusze Szwajcarskie
Fundusz Leśny
Współpraca PL-SK
Natura 2000
Biuletyn BdPN
Praktyki studenckie
Wolontariat
Archiwum wiadomości
Wyszukiwarka
Logowanie

Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
Panel Rys pedzelek okienko.jpg
duza_rodzina.png
Folder
folder.jpg
 
Bieszczadzki PN arrow Edukacja arrow Terenowa Stacja Edukacji Ekologicznej w Wołosatem arrow Otoczenie

Otoczenie
15.01.2020.

Lokalizacja Stacji stwarza dogodne warunki do prowadzenia zajęć terenowych – sąsiedztwo potoku Wołosatka i oczek wodnych umożliwia poznanie fauny wodnej Bieszczadzkiego PN. W pobliżu wytyczono ścieżki przyrodnicze „Rozsypaniec–Krzemień”, „Ustrzyki Górne–Wołosate” oraz ścieżkę przyrodniczo-historyczną „Wołosate–Tarnica”, która rozpoczyna się na końcu osady, przy starym cmentarzu i miejscu po nieistniejącej cerkwi w Wołosatem.

Ogródek edukacyjny

W ogrodzie znajdują się gatunki roślin naczyniowych charakterystyczne dla Bieszczadów oraz gatunki, które sadzone były przez dawnych mieszkańców, jako rośliny ozdobne i użytkowe. Zobaczymy tu też gatunki charakterystyczne dla Karpat Wschodnich, w tym rzadkie i zagrożone na obszarze Bieszczadów. Za pomocą różnych zmysłów poznamy rośliny z kolekcji sensorycznej. Na terenie ogródka zainstalowano również „kostki wiedzy” o drzewach, tablicę z rozpiętością skrzydeł ptaków, dendrofon, zegar słoneczny, „kostki wiedzy” o zwierzętach wraz z grą edukacyjną – szlakiem rysia Pędzelka, „życie drzew” – siedziska z różnych gatunków drzew. Dodatkową atrakcją jest oczko wodne wraz z jego mieszkańcami. Ogród uwzględnia potrzeby osób z niepełnosprawnościami – m.in. platformę i podjazdy oraz tablice z oznaczeniami wybranych kwater za pomocą tyflografiki. Umożliwia poznanie m.in. gatunków połoninowych osobom poruszającym się na wózkach. Na stronie internetowej Parku dostępny jest polsko-słowacki przewodnik, prezentujący najważniejsze gatunki. Ogródek można obserwować również poprzez kamerę internetową. Jest to doskonałe miejsce zarówno do indywidualnego zwiedzania, jak i prowadzenia interesujących zajęć grupowych.

Punkt Informacji Turystycznej oraz Salka Edukacyjna BdPN na parkingu w Wołosatem

Na głównym parkingu w Wołosatem znajduje się Salka Edukacyjna BdPN. Rodziny z dziećmi znajdą tu wiele atrakcji. Można odcisnąć w piasku tropy różnych zwierząt, za pomocą tablic interaktywnych poznać głosy lasu, czy dowiedzieć się, jakie płazy i gady żyją w Bieszczadach. Na najmłodszych czekają puzzle magnetyczne z dzikimi mieszkańcami puszczy oraz przyrodnicze kolorowanki. Można obejrzeć film o Bieszczadzkim Parku Narodowym, czy też diaporamę przyrodniczą. W budynku znajdują się również toalety przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Salka czynna jest w sezonie turystycznym.

Zachowawcza Hodowla Konia Huculskiego w Wołosatem

Zachowawczą Hodowlę Konia Huculskiego BdPN utworzono w celu utrzymania populacji tej rasy w miejscu jej historycznego występowania, poprzez właściwy dobór osobników do rozrodu i selekcję. Ośrodek stanowi również centrum turystyki jeździeckiej. Osoby zaawansowane, jak i adepci sztuki jeździectwa, mogą korzystać z jazd konnych, zarówno w formie krótkich spacerów, jak i kilkugodzinnych wycieczek w siodle. Do dyspozycji jest 150 km szlaków konnych, z których ponad 80 km przebiega na terenie Parku. Istnieje też możliwość nauki jazdy konnej. Dodatkowo, w sezonie letnim, turyści mogą korzystać z przejażdżek bryczkami. Rezerwacji jazd konnych oraz przejażdżek bryczkami dokonuje się w stadninie, bądź uzgadnia telefonicznie: 724 750 031, e-mail: zhkh@bdpn.pl

Plenerowa wystawa „Skarby podkarpackiej przyrody”

Wystawę można obejrzeć na nowo utworzonym parkingu w Wołosatem, skąd roztacza się malowniczy widok na Tarnicę. Ekspozycja składa się z 24 wielkoformatowych fotografii prezentujących i opisujących wyjątkowość Podkarpacia, a w szczególności Bieszczadów. O tym, że region należy do najcenniejszych pod względem przyrodniczym obszarów w Polsce, świadczą liczne i często rozległe obszarowe formy ochrony przyrody, zabytki kultury materialnej oraz występujące tu rzadkie gatunki roślin i zwierząt.

 
spacer
Nowości

eparki_logo.png

Internetowa sprzedaż biletów do Parku

lawiny.jpg

android_baner.jpg

GORNY_SAN_BANER.jpg

Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png

filmy2.png

Filmy:

 

audiobook2.png

Audiobooki:

 
Ministerstwo Klimatu i Środowiska n2000.png nfos.png Lasy Państwowe plsk-boczny.png

Administrator: Maciej Leń

© 2022 Bieszczadzki Park Narodowy

Deklaracja dostępności

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer