PL.png EN.png spacer
spacer

header Bieszczadzki
Park Narodowy

Serwis internetowy

ppn.pnglogo-mab.pnglogo-medal.pngWorld_Heritage_Logo_global.png
header
bip.png
Wyszukiwarka
Logowanie





Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
Panel Rys pedzelek okienko.jpg

WOKOL-KREMENAROSA-BANER.jpg
duza_rodzina.png
Folder
folder.jpg
 

XXVIII Międzynarodowa Konferencja
26.09.2019.

ImageW dniach 19-21 września 2019 roku w Ośrodku w Zatwarnicy i Terenowej Stacji Edukacji Ekologicznej Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Suchych Rzekach odbyła się XXVIII MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA, pod hasłem - „Znaczenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego dla badań naukowych i edukacji ekologicznej”.

W Konferencji wzięło udział 77 przedstawicieli 29 różnych instytucji naukowych, organów i jednostek rządowych i samorządowych, organizacji pozarządowych zarówno z Polski, jak i Słowacji i Ukrainy – trzech państw, których przygraniczne obszary tworzą Międzynarodowy Rezerwat Biosfery „Karpaty Wschodnie”.

ImagePierwszego dnia do południa sesja referatowa odbywała się w sali konferencyjnej Ośrodka w Zatwarnicy, położonego w sąsiedztwie Bieszczadzkiego PN. Wysłuchano dziewięciu krótkich wystąpień. Popołudniowa sesja referatowa odbywała się w nowo wyremontowanej Terenowej Stacji Edukacji Ekologicznej BdPN w Suchych Rzekach. Do wieczora wysłuchano dziewięciu referatów oraz omówienia dwóch posterów. Szczególnie interesujące okazały się referaty dotyczące nowych danych o różnorodności biologicznej terenu Bieszczadzkiego Parku Narodowego w tym: okrzemek, promieniowców, porostów i roślin z rodzaju Hieracium. Niezwykle ważne, również ze względu na praktyczne aspekty udostępniania Parku do zwiedzania, były referaty dotyczące degradacji i renaturalizacji gleb znajdujących się pod wpływem turystyki pieszej oraz stosunków hydrologicznych w obrębie Połoniny Wetlińskiej. Wygłoszone referaty i rzeczowa dyskusja pozwalają sądzić, że konferencja istotnie przyczyni się do zwiększenia świadomości odnośnie znaczenia Bieszczadzkiego Parku Narodowego jako terenu wielu istotnych badań nie tylko z zakresu nauk przyrodniczych, ale również społecznych i innych. Walory przyrodnicze Parku, zaplecze organizacyjne i doskonale przygotowany Dział Edukacji Ekologicznej w BdPN umożliwia prowadzenie skutecznej edukacji środowiskowej i promowanie przyjaznych dla przyrody sposobów jej eksploracji.

Podczas konferencji nastąpiło uroczyste otwarcia Terenowej Stacji Edukacji Ekologicznej w Suchych Rzekach. Modernizacja została wykonana z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych w zakresie energii odnawialnej. Nowy wizerunek i kształt obiektu doskonale wpisują się w otaczający krajobraz. Obiekt powstał na potrzeby edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży szkolnej oraz osób dorosłych z terenu całej Polski. Modernizację i doposażenie Stacji wykonano dzięki umowie z NFOŚiGW.

W piątek, 20 września, w ramach sesji terenowej, uczestnicy konferencji poznawali walory edukacyjne transgranicznej polsko-słowackiej ścieżki przyrodniczej „Wielka Rawka – Nova Sedlica”. Dyskutowano o problemach ochrony przyrody, podziwiano rozległe panoramy z połonin, zwiedzono rezerwat „Stużica” - obiekt światowego dziedzictwa UNESCO, jeden z najcenniejszych obszarów chronionych Słowacji.

W sobotę z kolei uczestnicy mieli okazję poznać rezerwat „Havesowa” – również obiekt światowego dziedzictwa UNESCO, chroniący lasy bukowe o charakterze pierwotnym.

Konferencja została objęta patronatem honorowym przez Sekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska – Głównego Konserwatora – Małgorzatę Joannę Golińską, Wojewodę Podkarpackiego – Ewę Leniart i Marszałka Województwa Podkarpackiego – Władysława Ortyla. Organizację konferencji dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Image Image

Image Image

Image Image

Image Image

Image Image

Image Image

Image Image

Image Image

Image Image

 
spacer
Nowości
lawiny.jpg

android_baner.jpg

GORNY_SAN_BANER.jpg

Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png

filmy2.png

Filmy:

 

audiobook2.png

Audiobooki:

 




Ministerstwo Klimatu i Środowiska n2000.png nfos-dofinansowano.png Lasy Państwowe plsk-boczny.png

Administrator: Maciej Leń

© 2024 Bieszczadzki Park Narodowy

Deklaracja dostępności

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer