PL.png EN.png spacer
spacer

header Bieszczadzki Park Narodowy
Serwis internetowy

ppn.png logo-mab.pnglogo-medal.png
header
bip.png
duza_rodzina.png
 

Warsztaty w BdPN dla nauczycieli i innych osób zajmujących się edukacją przyrodniczą
29.05.2019.

z5m.jpg W dniach 24-25 maja, w Wołosatem, odbyły się dwudniowe warsztaty dla nauczycieli, przewodników i innych osób zajmujących się edukacją przyrodniczą. Pierwszą częścią warsztatów było uroczyste otwarcie i zwiedzanie Ogrodu Edukacyjnego powstającego przy Terenowej Stacji Edukacji Ekologicznej. Towarzyszyły mu konkursy i zabawy. W godzinach wieczornych uczestnicy wysłuchali dwóch prelekcji wprowadzających w tematykę sobotnich zajęć terenowych, a były to:

1. Bieszczadzkie płazy i gady – występowanie, rozpoznawanie, elementy biologii - Cezary Ćwikowski z Bieszczadzkiego Parku Narodowego;

2. Dźwięki wiosennego lasu – Wojciech Guzik z Politechniki Krakowskiej.

W sobotę, żądni mocnych wrażeń uczestnicy, już o piątej rano wybrali się na obserwacje ptaków. Podczas wędrówki w dolinie Wołosatki udało się usłyszeć kilkadziesiąt gatunków, między innymi krętogłowy, dziwonie, wilgi, derkacze, zniczki, strzyżyki. Wszyscy byli pełni podziwu dla wspaniałego słuchu prowadzącego wyprawę ornitologa – Wojtka Guzika, który potrafił rozpoznać odzywające się równocześnie z różnych stron ptaki. Po szybkim śniadaniu, pod okiem pracownika BdPN Marka Holly, grupa udała się na inwentaryzację pobliskich oczek wodnych. Nie zawiodły kumaki górskie i traszki karpackie, ale niestety nie udało się wypatrzeć innych gatunków płazów, więc prowadzący omówił wszelkie inne wyłowione z oczek okazy np.: pijawki, larwy ważek, pływaka żółtobrzeżka, płoszczycę, pluskolca. Pogoda niestety nie była przychylna gadom, więc podczas zajęć spotkano tylko padalca i jaszczurkę żyworodną.

W sumie warsztaty należy uznać za bardzo udane – wszyscy wyjechali „wyedukowani ptasio, płazio i gadzio” i we wspaniałych humorach!

z6m.jpg z7m.jpg

z8m.jpg z9m.jpg

z10m.jpg z12m.jpg

z13m.jpg z14m.jpg

z15m.jpg z16m.jpg

z17m.jpg z18m.jpg

z19m.jpg z20m.jpg

z21m.jpg z22m.jpg

z23m.jpg z24m.jpg

 
spacer
android_baner.jpg
lawiny.jpg
Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png

filmy2.png

Filmy:

 

audiobook2.png

Audiobooki:

 
logo-ms.png n2000.png nfos.png Lasy Państwowe plsk-boczny.png Infrastruktura i Środowisko

Administrator: Maciej Leń

© 2020 Bieszczadzki Park Narodowy
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer