PL.png EN.png spacer
spacer

header Bieszczadzki
Park Narodowy

Serwis internetowy

ppn.pnglogo-mab.pnglogo-medal.pngWorld_Heritage_Logo_global.png
header
bip.png
Menu główne
Bieszczadzki PN
Przyroda BdPN
Plan ochrony
Ochrona przyrody
Nauka
Edukacja
Turystyka
Przetargi
Mapy - GIS
Galerie
Poczta
Projekty unijne
Fundusze Szwajcarskie
Fundusz Leśny
Współpraca PL-SK
Fundacja PGE
Natura 2000
Biuletyn BdPN
Praktyki studenckie
Wolontariat
Archiwum wiadomości
Wydawnictwa
Wyd. naukowe Wyd. edukacyjne
Obszar pobierania
Wyszukiwarka
Logowanie





Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
Panel Rys pedzelek okienko.jpg

WOKOL-KREMENAROSA-BANER.jpg
duza_rodzina.png
Folder
folder.jpg
 
Bieszczadzki PN

muzeum_baner.png KONKURS2023.jpg
Fascynujący Świat Roślin 2019
09.05.2019.

fascynujcy_dzie_rolin_2019.jpg 18 maja BdPN włącza się w obchody piątej edycji, międzynarodowej akcji „Fascynujący Dzień Roślin” (“Fascination of Plants Day” ) 2019, która odbywa się na całym świecie, pod auspicjami Europejskiej Organizacji Nauk o Roślinach (European Plant Science Organisation - EPSO). W naszym kraju udział w akcji biorą przede wszystkim uczelnie wyższe, ogrody botaniczne, nadleśnictwa i towarzystwa naukowe oraz parki narodowe. Celem tej akcji jest zaprezentowanie pracy osób zafascynowanych światem roślin, a także przekazanie przesłania, że wiedza o roślinach jest niezmiernie ważna dla rozwoju rolnictwa, zrównoważonego wytwarzania żywności, a także ogrodnictwa i leśnictwa. Znajomość świata roślin ma równie ważne znaczenie w produkcji wszelkich innych produktów pochodzenia roślinnego, takich jak papier, drewno, odczynniki chemiczne, energia, czy farmaceutyki. Bardzo ważnym przesłaniem akcji będzie również wskazanie znaczenia roślin dla zachowania środowiska. http://www.plantday.com.pl/idea.php  

Co wyróżnia florę bieszczadzką od świata roślin pozostałych części roślin? Niewątpliwie są to gatunki wschodniokarpackie. Znajdziemy wśród nich rośliny endemiczne, które występują wyłącznie w Karpatach Wschodnich, np. występujące na połoninach: pszeniec biały, lepnica karpacka, czy goździk kartuzek skalny. Przeważają jednak takie, których po prostu nie znajdziemy w Karpatach Zachodnich, przez co florystycznie odróżniają Karpaty Wschodnie.

Rośliny wschodniokarpackie bardzo często występują właśnie na połoninach. Do nieendemicznych gatunków zaliczyć możemy: olszę szarą (jedyną krzewiastą naszą olszę),chaber Kotschy’ego, groszek wschodniokarpacki czy ostrożeń wschodniokarpacki. Niektóre z nich schodzą dość nisko, na reglowe polany i łąki – do nich należy goździk skupiony i wężymord górski. Wężymordy i goździki koloryzują darń różowymi płatami. Źródliska porastają łany ostrożenia wschodniokarpackiego, który zwykle towarzyszy zaroślom olchy kosej (olszy zielonej). Olchowe liście zalecano niegdyś jako okłady na bóle reumatyczne, rany i owrzodzenia, a odwar – do płukania jamy ustnej przy zapalnych stanach gardła i dziąseł. Zaś popiół z tego krzewu używany był do czyszczenia zębów. Kora stanowiła źródło pomarańczowo i brązowego barwnika.

W grupie roślin wschodniokarpackich nie brak też gatunków występujących w siedliskach mieszanych. W wilgotnych źródliskach - zarówno w lasach, jak też na połoninach i polanach występuje tojad wschodniokarpacki może rosnąć w ziołoroślach połoninowych, jak również w łęgach nadpotokowych. To roślina tak silnie trująca, że w średniowieczu zbierano ją do zatruwania strzał. W podobnych miejscach pojawia się ciemiężyca biała, która wiosną przypominać może kapustę – niech nas to jednak nie zwiedzie – ona jest również rośliną trującą! Jej toksyczność wykorzystują tutejsze jelenie, które co wiosny zgryzają pędy ciemiężycy, aby zredukować florę jelitową i pozbyć się robaków. Sięgali po nią też ludzie, za jej pomocą obniżając ciśnienie krwi, a także stosując ją na reumatyzm, chorobach serca. Ale artretyzm, rwę kulszową czy nerwobóle. Na polanach i na skraju lasów rośnie ciemiernik czerwonawy. W korzeniach i kłączach ciemiernika stwierdzono glikozydy, dzięki czemu na Ukrainie gatunek ten stosuje się przy uwaga – to także roślina trująca.

Wśród roślin wschodniokarpackich najwięcej jest jednak gatunków leśnych. Sałatnica leśna – w lasach bieszczadzkich pospolicie w spotykana w całym reglu i na pogórzu. Jeszcze częściej, niemal na każdym kroku występuje dzwonek rozłogowy – podobny do równie często na łąkach rosnącego dzwonka rozpierzchłego, lecz z licznymi rozłogami, które gęsto okrywają glebę. Prawdziwą perełką wschodniokarpacką jest lulecznica kraińska – roślina trująca i psychoaktywna zarazem, zwana „karpacką mandragorą”. Niegdyś była używana do wydobywania z człowieka ukrytej prawdy. Smotrawa okazała to roślina, którą spotkamy w lasach łęgowych, skąd przesadzano ją w otoczenie cerkwi. Kwiaty podobne do tarczy słonecznej miały nawiązywać zarówno do prasłowiańskiego kultu Słońca, jak też do samego Chrystusa. Niech świadomość tych ciekawostek przybliży nam nie tylko specyfikę bieszczadzkiej flory, ale również niech stanie się okazją do wejścia w miniony świat tutejszych mieszkańców.

 Tekst: Adam Szary (BdPN). 

Na fotografiach:

1. Tojad bukowiński. Fot. T. Winnicki.

2. Ciemiernik czerwonawy. Fot. T. Winnick.

3. Ostrożeń wschodniokarpacki Fot. M. Szewczyk.

4. Tojad wschodniokarpacki. Fot. T. Winnicki.

5. Olsza zielona. Fot. M. Szewczyk.

6. Gożdzik skupiony. Fot. M. Szewczyk.

7. Fiołek dacki. Fot. M. Szewczyk.

tojad_bukowiski._fot._t._winnicki_m.jpg

ciemiernik_czerwonawy._fot._t._winnicki_m.jpg ostroe_wschodniokarpacki_fot._m._szewczyk_m.jpg tojad_wschodniokarpacki._fot._t._winnicki_m.jpg olsza_zielona._fot._m._szewczyk_m.jpg godzik_skupiony._fot._m._szewczyk_m.jpg fioek_dacki._fot._m._szewczyk_m.jpg

 
spacer
Nowości
Infrastruktura i Środowisko
lawiny.jpg
Kamera internetowa
  • Widok na Tarnicę
  • Widok na Wielką Rawkę
  • Schron Turystyczny "Chatka Puchatka"
facebook-baner.pnginstagram-baner.png

android_baner.jpg

GORNY_SAN_BANER.jpg

Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png

filmy2.png

Filmy:

 

audiobook2.png

Audiobooki:

 




Ministerstwo Klimatu i Środowiska n2000.png nfos-dofinansowano.png Lasy Państwowe plsk-boczny.png

Administrator: Maciej Leń

© 2024 Bieszczadzki Park Narodowy

Deklaracja dostępności

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer