PL.png EN.png spacer
spacer

header Bieszczadzki
Park Narodowy

Serwis internetowy

ppn.pnglogo-mab.pnglogo-medal.pngWorld_Heritage_Logo_global.png
header
bip.png
Menu główne
Bieszczadzki PN
Przyroda BdPN
Plan ochrony
Ochrona przyrody
Nauka
Edukacja
Turystyka
Przetargi
Mapy - GIS
Galerie
Poczta
Projekty unijne
Fundusze Szwajcarskie
Fundusz Leśny
Współpraca PL-SK
Fundacja PGE
Natura 2000
Biuletyn BdPN
Praktyki studenckie
Wolontariat
Archiwum wiadomości
Wydawnictwa
Wyd. naukowe Wyd. edukacyjne
Obszar pobierania
Wyszukiwarka
Logowanie





Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
Panel Rys pedzelek okienko.jpg

WOKOL-KREMENAROSA-BANER.jpg
duza_rodzina.png
Folder
folder.jpg
 
Bieszczadzki PN arrow Nauka arrow Nadobnica alpejska

Nadobnica alpejska
21.11.2007.
Nadobnica alpejska Rosalia alpina jest dość okazałym chrząszczem (15-38mm) należącym do rodziny kózkowatych. W Polsce nadobnicę objęto ochroną gatunkową. Ze względu na jej rzadkość, długi cykl rozwojowy (3-4 lata), wymagania siedliskowe (stare buczyny) i atrakcyjny wygląd należy do gatunków zanikających w Polsce i Europie. Nadobnica alpejska jako ważny gatunek o znaczeniu europejskim została również ujęta w załączniku II Dyrektywy Siedliskowej i wyróżniona jako gatunek priorytetowy, co wskazuje na jej specjalne znaczenie dla ochrony przyrody w krajach Unii Europejskiej.

Chrząszcze

Największe prawdopodobieństwo spotkania chrząszczy nadobnicy przypada na ciepłe dni lipca i sierpnia, jednak pojedyncze chrząszcze mogą się pojawiać już od połowy czerwca.
Nadobnica alpejska nie należy do gatunków prowadzących ukryty tryb życia, jednak według informacji specjalistów chrząszcze nie są łatwe do znalezienia, ponieważ przez znaczną część dnia przebywają bez ruchu na korze buka, a ich ubarwienie (niebiesko popielate z aksamitnoczarnymi przepaskami) stanowi doskonały kamuflaż zwłaszcza w cieniu lub przy rozproszonym świetle w lesie. Metodyka obserwacji tego gatunku w terenie opiera się głównie na wnikliwej obserwacji pni drzew (głównie buk) oraz drewna na składach. Obserwacje wymagają koncentracji, cierpliwości, spostrzegawczości i przede wszystkim odrobiny szczęścia, gdyż znalezienie chrząszczy zwykle zdarza się przypadkowo. Warto również wiedzieć, że nadobnica alpejska jest gatunkiem aktywnie latającym, może się więc zdarzyć obserwacja okazałych chrząszczy w locie (ważna jest przy ocenie barwa ciała i obecność długich czułków widocznych w locie).

Jeżeli widzieli Państwo nadobnicę alpejską na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego lub w pobliżu Parku, uprzejmie prosimy o informacje: gdzie i kiedy obserwowano chrząszcze (miejsce i data obserwacji). Jeżeli posiadają Państwo zdjęcia wykonane przy użyciu aparatu cyfrowego w formacie np. JPG lub innym prosimy o ile jest to możliwe o przesłanie przynajmniej jednego zdjęcia potwierdzającego poczynione obserwacje na adres e-mail: marekholly@wp.pl . Nie jest istotna wysoka jakość zdjęć, jedynie możliwość identyfikacji i potwierdzenia obecności gatunku na terenie BdPN.

Image
Nadobnica alpejska
 

 
spacer
Nowości
Infrastruktura i Środowisko
lawiny.jpg
facebook-baner.pnginstagram-baner.png

android_baner.jpg

GORNY_SAN_BANER.jpg

Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png

filmy2.png

Filmy:

 

audiobook2.png

Audiobooki:

 




Ministerstwo Klimatu i Środowiska n2000.png nfos-dofinansowano.png Lasy Państwowe plsk-boczny.png

Administrator: Maciej Leń

© 2024 Bieszczadzki Park Narodowy

Deklaracja dostępności

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer