PL.png EN.png spacer
spacer

header Bieszczadzki
Park Narodowy

Serwis internetowy

ppn.pnglogo-mab.pnglogo-medal.pngWorld_Heritage_Logo_global.png
header
bip.png
Menu główne
Bieszczadzki PN
Przyroda BdPN
Plan ochrony
Ochrona przyrody
Nauka
Edukacja
Turystyka
Przetargi
Mapy - GIS
Galerie
Poczta
Projekty unijne
Fundusze Szwajcarskie
Fundusz Leśny
Współpraca PL-SK
Natura 2000
Biuletyn BdPN
Praktyki studenckie
Wolontariat
Archiwum wiadomości
Wydawnictwa
Wyd. naukowe Wyd. edukacyjne
Obszar pobierania
Wyszukiwarka
Logowanie

Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
Panel Rys pedzelek okienko.jpg

WOKOL-KREMENAROSA-BANER.jpg
duza_rodzina.png
Folder
folder.jpg
 
Bieszczadzki PN

muzeum_baner.png KONKURS2023.jpg
List otwarty
11.10.2018.

List otwarty do osób, które angażują się, bądź planują włączyć się w akcję typu „Nie oddamy Chatki Puchatka” oraz do zwolenników profesjonalnego zagospodarowania turystycznego obszaru Bieszczadzkiego Parku Narodowego, sprzyjającego ochronie przyrody i tradycyjnej turystyce pieszej.

Image Image

Szanowni Państwo!

1. „Chatka Puchatka” w nowym wydaniu (po modernizacji) będzie nie tylko kultowym schroniskiem nawiązującym do przeszłości, ale przestanie też zajmować ostatnie pozycje w rankingach schronisk górskich w Polsce.

2. Zakres i styl przebudowy zostały skonsultowane ze środowiskami turystycznymi, które wspierają realizację projektu opracowanego na zlecenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

3. Emocjonalne reakcje osób „nakręcających” akcję „Nie oddamy Chatki Puchatka” nie służą poprawie stanu technicznego i sanitarnego wybitnie zdegradowanego obiektu, a są próbą ingerencji w pozytywny proces zmian jaki nastąpi na Połoninie Wetlińskiej po remoncie obiektu.

4. Schroniska nikt nikomu nie zabiera! Jego właścicielem jest Bieszczadzki Park Narodowy, który nie zamierza zmienić jego funkcji turystycznej.

5. Jeszcze raz podkreślamy: obiekt po przebudowie będzie służył wszystkim turystom, będzie tam możliwość noclegu dla każdego kto zaplanował wędrówkę górską z plecakiem, będzie posterunek Straży Parku i GOPR-u. Obiekt posłuży poprawie bezpieczeństwa osób przebywających w górach.

6. Rozumiejąc, iż brak pełnej informacji może rodzić nieporozumienia, Dyrekcja BdPN zaprasza organizatorów w/w akcji na spotkanie w umówionym terminie, podczas którego, rozwiejemy wszelkie obawy o losy „Chatki Puchatka”.

7. Zaznaczamy, iż Minister Sportu i Turystyki nie jest właściwym adresatem Państwa petycji, gdyż schronisko należy do Bieszczadzkiego Parku Narodowego, który podlega Ministerstwu Środowiska.

8. Zanim prawomocnym wyrokiem sądu Bieszczadzki Park Narodowy odzyskał w 2015 roku obiekt, eksploatowała go spółka z o.o. Bieszczadzkie Schroniska i Hotele Górskie PTTK. Powszechnie wiadomo, że schronisko metodami gospodarczymi utrzymywał ajent P. Lutek Pińczuk. Park docenia jego trud włożony w utrzymanie tego obiektu. Brak poważniejszych inwestycji spowodował, że w ostatnim czasie nie spełniało ono podstawowych warunków sanitarnych i ochrony środowiska.

9. Obiekt w obecnym stanie jest tak wyeksploatowany, że nie nadaje się do dalszego użytkowania. Służby sanitarne nie zezwalały m.in. na korzystanie z wybudowanego po północnej stronie sanitariatu - stąd BdPN musi utrzymywać na takiej wysokości ToyToy-e, co jest bardzo kosztowne (ok. 20 tys. w skali roku).

10. Jedną z alternatyw dla tego schroniska było jego rozebranie i rekultywacja miejsca. Z tego rozwiązania Park ze względów społecznych nie skorzystał, lecz wybrał koncepcję gruntownej przebudowy i poprawy stanu sanitarnego - do czego jest zobowiązany Ustawą o ochronie przyrody.

11. Potrzebę remontu obiektu wielokrotnie podkreślał również Pan Lutek Pińczuk, który do momentu, gdy pozwalało mu zdrowie był ajentem schroniska w imieniu Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Był obecny na spotkaniu przy okazji podpisania umowy na dofinansowanie modernizacji i przekazał nam wiele dodatkowych uwag na temat tego miejsca. Deklarujemy, iż w nowym obiekcie pozostawimy również galerię fotografii opisującą Jego życie i bieszczadzkie klimaty.

12. Park poniósł dotychczas koszty m.in. opracowania projektu i kosztorysu, uzyskania pozwolenia na przebudowę, wykonania studium wykonalności i przez ponad 4 miesiące procedował wniosek do RPO Województwa Podkarpackiego, by uzyskać w końcu dofinansowanie na które czekaliśmy od lat. Sporo środków własnych Park jeszcze będzie musiał zainwestować, aby móc zrealizować cały projekt.

13. O samym nowym obiekcie napisaliśmy już bardzo wiele, o jego stronie funkcjonalnej i technicznej. Prosimy o staranne wczytanie się w informację zamieszczoną na stronie www.bdpn.pl i na FB, którą z pełnią odpowiedzialnością zamieścił dyrektor państwowej osoby prawnej, jaką jest park narodowy w Polsce.

14. Bieszczadzki Park Narodowy na przestrzeni ostatnich lat efektywnie rozwija infrastrukturę turystyczną, jak też bazę służącą edukacji dzieci, młodzieży i studentów. Składa się na nią obecnie m.in.:

 • 140 km szlaków pieszych,
 • 14 ścieżek przyrodniczych, w tym dwie transgraniczne,
 • 3 ekspozycje Muzeum Przyrodniczego w Ustrzykach Dolnych,
 • Ośrodek Edukacji Turystycznej w Lutowiskach,
 • nowa stacja edukacyjna w Wołosatem na 50 miejsc,
 • nowa stacja edukacyjna w Suchych Rzekach, na 50 miejsc, otwarcie 2019 r.
 • nowa sala turystyczna przy parkingu w Wołosatem na 25 miejsc,
 • 14 obiektów sanitarnych (15 w Wetlinie w budowie do końca 2018 r.)
 • 10 parkingów, w 2018 r. powstanie kolejny w Wołosatem,
 • 20 obiektów obsługi ruchu turystycznego,
 • 1 pole namiotowe rozbudowywane w Bereżkach, 1 camping w Wetlinie,
 • 19 deszczochronów na szlakach,
 • 17 wiat turystycznych, w tym 8 wiat ogniskowych na grupę autokarową,
 • ponad 50 kilkusekcyjnych tablic edukacyjnych i wiele innych.

15. Obecnie za kwotę ponad 5 mln PLN realizujemy projekty związane z remontem i oznakowaniem szlaków i poprawą przystosowania naszych obiektów dla przyjęcia ponad pół miliona osób wchodzących na szlaki w sezonie turystycznym. Projekty są dofinansowane ze środków Funduszu Spójności UE, Funduszu Leśnego, dotacji budżetowej i środków własnych.

16. Prosimy naprawdę o chwilę refleksji, aby niesprawdzone i niepotwierdzone treści nie były powielane dalej w sieci Internet, bo to nie służy ani Państwu, ani Parkowi, ani naszym gościom - turystom.

 
spacer
Nowości
Infrastruktura i Środowisko
lawiny.jpg
Kamera internetowa
 • Widok na Tarnicę
 • Widok na Wielką Rawkę
 • Schron Turystyczny "Chatka Puchatka"
facebook-baner.pnginstagram-baner.png

android_baner.jpg

GORNY_SAN_BANER.jpg

Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png

filmy2.png

Filmy:

 

audiobook2.png

Audiobooki:

 
Ministerstwo Klimatu i Środowiska n2000.png nfos-dofinansowano.png Lasy Państwowe plsk-boczny.png

Administrator: Maciej Leń

© 2024 Bieszczadzki Park Narodowy

Deklaracja dostępności

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer