PL.png EN.png spacer
spacer

header Bieszczadzki
Park Narodowy

Serwis internetowy

ppn.pnglogo-mab.pnglogo-medal.pngWorld_Heritage_Logo_global.png
header
bip.png
Menu główne
Bieszczadzki PN
Przyroda BdPN
Plan ochrony
Ochrona przyrody
Nauka
Edukacja
Turystyka
Przetargi
Mapy - GIS
Galerie
Poczta
Projekty unijne
Fundusze Szwajcarskie
Fundusz Leśny
Współpraca PL-SK
Fundacja PGE
Natura 2000
Biuletyn BdPN
Praktyki studenckie
Wolontariat
Archiwum wiadomości
Wydawnictwa
Wyd. naukowe Wyd. edukacyjne
Obszar pobierania
Wyszukiwarka
Logowanie





Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
Panel Rys pedzelek okienko.jpg

WOKOL-KREMENAROSA-BANER.jpg
duza_rodzina.png
Folder
folder.jpg
 
Bieszczadzki PN

muzeum_baner.png KONKURS2023.jpg
Pierwsza edycja programu "Strażników Gór" za nami...
07.09.2017.

ImageW ramach mikroprojektu został zrealizowany innowacyjny program edukacyjny pn.: „Strażnicy Gór”. Od lipca do końca sierpnia odbyły się trzy turnusy polsko-słowackie: I turnus: 24-29 lipca; II turnus: 07-12 sierpnia i III turnus: 21-26 sierpnia. W każdym turnusie trwającym 6 dni uczestniczyły 22 osoby, tj. 11 – z Polski i 11 – ze Słowacji z obszaru wsparcia Programu. Łącznie w całym programie udział wzięło 66 osób z Polski i Słowacji.

ImagePodczas dwudniowego pobytu na Słowacji, Strażnicy Gór pod przewodnictwem pracownika PN Połoniny poznawali walory przyrodnicze tegoż Parku, odkrywali piękno wulkanicznego pasma Wyhorlatu i poznawali kulturę regionu. Drugi dzień kursu kończył się przejazdem na stronę polską i zakwaterowaniem w Terenowej Stacji Edukacji Ekologicznej BdPN w Wołosatem. Wieczorem wszyscy uczestnicy zapoznawali się z ideą programu „Strażników Gór”, zadaniami strażników oraz otrzymali zestawy wydawnictw BdPN, a także identyfikatory, koszulki i czapeczki Strażników Gór wykonane w ramach projektu.

ImagePodczas kolejnych dni w Bieszczadzkim Parku Narodowym odbywały się zajęcia terenowe na ścieżkach przyrodniczych „Wołosate-Tarnica”, „Wielka Rawka”, „Połonina Caryńska” i „Rozsypaniec-Krzemień” prowadzone przez pracowników edukacyjnych i naukowych BdPN. W trakcie zajęć uczestnicy zdobywali wiedzę na temat walorów przyrodniczych i kulturowych Bieszczadzkiego Parku Narodowego, poznawali piętra roślinno-klimatyczne w Bieszczadach, odkrywali szatę roślinną Parku oraz bieszczadzką faunę. W trakcie wędrówek poznawali również regulamin zwiedzania Parku, sposoby udostępniania Parku do zwiedzania, odkrywali problemy, z którymi w trakcie szczytu turystycznego mierzy się Park Narodowy i szukali rozwiązań.

ImageW programie były również zajęcia w Zachowawczej Hodowli Konia Huculskiego BdPN w Wołosatem, gdzie pod okiem wykwalifikowanych instruktorów zainteresowani Strażnicy mogli uczyć się jazdy konnej, a bardziej doświadczeni jeźdźcy mogli zwiedzać Park Narodowy na huculskim grzbiecie. Podczas III turnusu, który był dedykowany do osób starszych, zostało przeprowadzone ponadto szkolenie pierwszej pomocy dla 22 uczestników w formie zajęć teoretycznych i praktycznych.

ImageOprócz zajęć terenowych każdego dnia odbywały się zajęcia integracyjne w formie gier i zabaw edukacyjnych, warsztatów zielarskich z wspólnym parzeniem ziół, plastycznych, muzycznych i malarskich pod wspólną nazwą „słowiańskie rozmowy” (regionalne potrawy, słowiańskie piosenki i tańce, łamańce językowe itp.). Strażnicy bardzo szybko pokonywali bariery językowe, kulturowe i wiekowe, a wszystko pod jednym hasłem: ochrony naszego wspólnego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. W trakcie turnusów powstały przepiękne prace plastyczne, hymn Strażników Gór, pamiątkowe plakaty oraz mnóstwo zdjęć.

ImageKażdy turnus kończył się testem z wiedzy o przyrodzie Bieszczadów oraz uroczystym zaprzysiężeniem na Strażnika Gór. Wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty Strażnika Gór z oznakowaniem logotypów Programu. Po tej ceremonii Strażnicy Gór, ubrani w koszulki, czapeczki i z identyfikatorami programu, udzielali turystom informacji pod namiotem edukacyjnym przy szlaku na Tarnicę. Tym razem to oni, z wiedzą zdobytą przez cały tydzień, edukowali turystów na szlaku. Informowali o zasadach zwiedzania Parku, mówili o zagrożeniach jakie niosą ze sobą wyrzucone śmieci, niedopałki papierosów czy psy na szlaku. Cała akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów. Strażnicy Gór doskonale poradzili sobie z powierzonym zadaniem, utwierdzając w przekonaniu organizatorów, że program ten ma sens i warty jest kontynuowania.

ImageProgram „Strażnicy Gór” to nie tylko doskonała forma edukacji przyrodniczej młodych pokoleń. To również okazja do nawiązywania nowych relacji, przełamywania barier językowych i kulturowych, rozwijania współpracy i inspiracji w działaniach na rzecz swojego regionu, a wszystko to w otoczeniu pięknej przyrody i pod wspólną ideą stania na straży ochrony przyrody!

ImagePierwsza edycja programu „Strażników Gór” została współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A PL-SK 2014-2020.

Image Image

Image Image

 
spacer
Nowości
Infrastruktura i Środowisko
lawiny.jpg
Kamera internetowa
  • Widok na Tarnicę
  • Widok na Wielką Rawkę
  • Schron Turystyczny "Chatka Puchatka"
facebook-baner.pnginstagram-baner.png

android_baner.jpg

GORNY_SAN_BANER.jpg

Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png

filmy2.png

Filmy:

 

audiobook2.png

Audiobooki:

 




Ministerstwo Klimatu i Środowiska n2000.png nfos-dofinansowano.png Lasy Państwowe plsk-boczny.png

Administrator: Maciej Leń

© 2024 Bieszczadzki Park Narodowy

Deklaracja dostępności

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer