PL.png EN.png spacer
spacer

header Bieszczadzki
Park Narodowy

Serwis internetowy

ppn.pnglogo-mab.pnglogo-medal.pngWorld_Heritage_Logo_global.png
header
bip.png
Menu główne
Bieszczadzki PN
Przyroda BdPN
Plan ochrony
Ochrona przyrody
Nauka
Edukacja
Turystyka
Przetargi
Mapy - GIS
Galerie
Poczta
Projekty unijne
Fundusze Szwajcarskie
Fundusz Leśny
Współpraca PL-SK
Fundacja PGE
Natura 2000
Biuletyn BdPN
Praktyki studenckie
Wolontariat
Archiwum wiadomości
Wydawnictwa
Wyd. naukowe Wyd. edukacyjne
Obszar pobierania
Wyszukiwarka
Logowanie





Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
Panel Rys pedzelek okienko.jpg

WOKOL-KREMENAROSA-BANER.jpg
duza_rodzina.png
Folder
folder.jpg
 
Bieszczadzki PN

muzeum_baner.png KONKURS2023.jpg
Finał XXIII edycji konkursu "Zachowamy piękno i walory przyrodnicze Bieszczadów
14.12.2015.

Image10 grudnia br. odbył się uroczysty Finał XXIII edycji konkursu i programu "Zachowamy piękno i walory przyrodnicze Bieszczadów”. W programie edukacji ekologicznej uczestniczyło: 222 uczniów i 12 nauczycieli z 11 gimnazjów z miejscowości: Lesko, Lutowiska, Mchawa, Olszanica, Tarnawa Dolna, Uherce Mineralne, Ustrzyki D. nr 1, Ustrzyki D. nr 2, Wojtkówka, Wołkowyja, Zagórz.

Program realizowano od marca do grudnia 2015 r. Uczniowie poszczególnych gimnazjów uczestniczyli w cyklu zajęć prowadzonych przez pracowników edukacyjnych BdPN. W marcu i kwietniu odbywały się zajęcia kameralne (dwa bloki zajęć) w Ośrodku Naukowo Dydaktycznym w Ustrzykach Dolnych, podczas których omawiano zagadnienia dotyczące podstaw ekologii, wybranych elementów przyrody nieożywionej i gleb, charakterystyki szaty roślinnej i świata zwierząt oraz systemu ochrony przyrody w Bieszczadach. Uczniowie poznawali zagrożenia przyrody oraz zabiegi ochrony czynnej stosowane w Parku. Zajęcia prowadzono w sali audiowizualnej i na ekspozycjach Muzeum Przyrodniczego BdPN z wykorzystaniem sprzętów multimedialnych, mikroskopów, eksponatów muzealnych, okazów roślin i skał, plansz edukacyjnych i in. pomocy dydaktycznych.

Image W maju i czerwcu odbywały się dwudniowe warsztaty w Terenowej Stacji Ekologicznej w Suchych Rzekach. Jesienią odbyły się jednodniowe zajęcia terenowe na wybranych ścieżkach przyrodniczych BdPN. Podczas zajęć terenowych uczniowie poznawali funkcjonowanie przyrody oraz interpretowali zaobserwowane na ścieżkach przyrodniczych zjawiska przyrodnicze. Korzystali z zeszytów ćwiczeń, które otrzymali na własność nieodpłatnie oraz licznych pomocy edukacyjnych.

Na zakończenie programu "Zachowamy piękno i walory przyrodnicze Bieszczadów” przeprowadzono konkurs w dwóch konkurencjach: zespołowej i indywidualnej. Eliminacje szkolne odbyły się w poszczególnych gimnazjach w listopadzie 2015 r. i obejmowały wszystkich uczestników programu. 39 uczniów wyłonionych w eliminacjach szkolnych przystąpiło do etapu pisemnego (rozwiazywanie testu), który przeprowadzono 25.11.2015 r., w Ośrodku Naukowo Dydaktycznym BdPN w Ustrzykach Dolnych. Do finału konkursu zakwalifikowały się 3 najlepsze szkoły reprezentowane przez 3 osobowe zespoły uczniów oraz 5-u najlepszych uczniów w konkurencji indywidualnej.

Finał konkursu odbył się 10.12.2015 r. o godz. 10.00 w sali widowiskowej Ustrzyckiego Domu Kultury. |Na widowni zasiadło ok. 120 uczestników programu, nauczyciele oraz zaproszeni goście: Ludwik Sobol – Dyrektor Wydziału Rozwoju Edukacji i Administracji w Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Katarzyna Sekuła w-ce Burmistrz Ustrzyk Dolnych, Tomasz Winnicki – w-ce Dyrektor Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Krystyna Jasińska – Dyrektor ZSP Nr 1 w Ustrzykach Dolnych i in.

Pytania konkursowe przygotowano w taki sposób by były atrakcyjne dla widowni. Wykorzystano pokazy multimedialne i eksponaty muzealne. Jedno z pytań miało charakter pokazu fotografii z podkładem muzycznym. Część finałowa konkursu miała na celu utrwalenie i podsumowania wiadomości nabytych podczas realizacji programu.

ImageWypowiedzi uczestników konkursu oceniała komisja w składzie: mgr inż. Barbara Ćwikowska, mgr inż. Cezary Ćwikowski, mgr Magda Prajsnar, dr Stanisław Kucharzyk, dr Grażyna Holly (przewodnicząca). Nagrody wręczyli: Pan Ludwik Sobol – Dyrektor Wydziału Rozwoju Edukacji i Administracji w Kuratorium Oświaty w Rzeszowie i dr Tomasz Winnicki – w-ce Dyrektor Bieszczadzkiego Parku.

W konkurencji zespołowej I miejsce zajęło Gimnazjum w Tarnawie Dolnej, które reprezentował zespół uczniów pod opieką pani Renaty Kaczmarskiej w składzie: Kamil Krajnik, Konrad Rajchel, Sylwia Kabala. II miejsce dla Gimnazjum w Zagórzu wywalczyli: Wiktoria Fal, Gabriela Bogacz i Dawid Zielonka, opiekun: Pani Krystyna Witowicz.

III miejsce przypadło Gimnazjum Nr 1 w Ustrzykach Dolnych reprezentowanemu przez Marię Stępień, Michała Szczęsnego i Kamila Rzeszowskiego, których przygotowała pani Anna Śmietana.

W konkurencji indywidualnej zwyciężyli: Kamil Krajnik (I miejsce) i Konrad Rajchel (II miejsce) z Gimnazjum w Tarnawie Dolnej, Gabriela Bogacz (III miejsce) i Wiktoria Fal (IV miejsce) z Gimnazjum w Zagórzu oraz Maria Stępień (V miejsce) z Gimnazjum nr I w Ustrzykach Dolnych.

Szkoły otrzymały mikroskopy stereoskopowe, zestawy lup ręcznych oraz zestawy wydawnictw edukacyjnych. Członkowie zespołów szkolnych otrzymali książki przyrodnicze i lupy ręczne. Laureaci w konkurencji indywidualnej otrzymali książki przyrodnicze i wydawnictwa BdPN. Nagrodę główną za zajęcie pierwszego miejsca stanowił mikroskop. Wręczono dodatkowo dyplomy i zestawy wydawnictw BdPN szkołom, które zajęły IV i V miejsce tj. Gimnazjum w Mchawie i Gimnazjum w Lutowiskach.

Wszystkim uczestnikom programu, tj. 222 uczniom, wręczono zaświadczenia o jego ukończeniu oraz wydawnictwa BdPN m in. „Kalendarz Przyrodniczy BdPN” na 2016 r.

Zakup nagród w konkursie został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Program wraz z konkursem został objęty patronatem honorowym przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty.

 
spacer
Nowości
Infrastruktura i Środowisko
lawiny.jpg
Kamera internetowa
  • Widok na Tarnicę
  • Widok na Wielką Rawkę
  • Schron Turystyczny "Chatka Puchatka"
facebook-baner.pnginstagram-baner.png

android_baner.jpg

GORNY_SAN_BANER.jpg

Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png

filmy2.png

Filmy:

 

audiobook2.png

Audiobooki:

 




Ministerstwo Klimatu i Środowiska n2000.png nfos-dofinansowano.png Lasy Państwowe plsk-boczny.png

Administrator: Maciej Leń

© 2024 Bieszczadzki Park Narodowy

Deklaracja dostępności

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer