PL.png EN.png spacer
spacer

header Bieszczadzki
Park Narodowy

Serwis internetowy

ppn.pnglogo-mab.pnglogo-medal.pngWorld_Heritage_Logo_global.png
header
bip.png
Wyszukiwarka
Logowanie





Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
Panel Rys pedzelek okienko.jpg

WOKOL-KREMENAROSA-BANER.jpg
duza_rodzina.png
Folder
folder.jpg
 

Finał XXIII edycji konkursu "Zachowamy piękno i walory przyrodnicze Bieszczadów
14.12.2015.

Image10 grudnia br. odbył się uroczysty Finał XXIII edycji konkursu i programu "Zachowamy piękno i walory przyrodnicze Bieszczadów”. W programie edukacji ekologicznej uczestniczyło: 222 uczniów i 12 nauczycieli z 11 gimnazjów z miejscowości: Lesko, Lutowiska, Mchawa, Olszanica, Tarnawa Dolna, Uherce Mineralne, Ustrzyki D. nr 1, Ustrzyki D. nr 2, Wojtkówka, Wołkowyja, Zagórz.

Program realizowano od marca do grudnia 2015 r. Uczniowie poszczególnych gimnazjów uczestniczyli w cyklu zajęć prowadzonych przez pracowników edukacyjnych BdPN. W marcu i kwietniu odbywały się zajęcia kameralne (dwa bloki zajęć) w Ośrodku Naukowo Dydaktycznym w Ustrzykach Dolnych, podczas których omawiano zagadnienia dotyczące podstaw ekologii, wybranych elementów przyrody nieożywionej i gleb, charakterystyki szaty roślinnej i świata zwierząt oraz systemu ochrony przyrody w Bieszczadach. Uczniowie poznawali zagrożenia przyrody oraz zabiegi ochrony czynnej stosowane w Parku. Zajęcia prowadzono w sali audiowizualnej i na ekspozycjach Muzeum Przyrodniczego BdPN z wykorzystaniem sprzętów multimedialnych, mikroskopów, eksponatów muzealnych, okazów roślin i skał, plansz edukacyjnych i in. pomocy dydaktycznych.

Image W maju i czerwcu odbywały się dwudniowe warsztaty w Terenowej Stacji Ekologicznej w Suchych Rzekach. Jesienią odbyły się jednodniowe zajęcia terenowe na wybranych ścieżkach przyrodniczych BdPN. Podczas zajęć terenowych uczniowie poznawali funkcjonowanie przyrody oraz interpretowali zaobserwowane na ścieżkach przyrodniczych zjawiska przyrodnicze. Korzystali z zeszytów ćwiczeń, które otrzymali na własność nieodpłatnie oraz licznych pomocy edukacyjnych.

Na zakończenie programu "Zachowamy piękno i walory przyrodnicze Bieszczadów” przeprowadzono konkurs w dwóch konkurencjach: zespołowej i indywidualnej. Eliminacje szkolne odbyły się w poszczególnych gimnazjach w listopadzie 2015 r. i obejmowały wszystkich uczestników programu. 39 uczniów wyłonionych w eliminacjach szkolnych przystąpiło do etapu pisemnego (rozwiazywanie testu), który przeprowadzono 25.11.2015 r., w Ośrodku Naukowo Dydaktycznym BdPN w Ustrzykach Dolnych. Do finału konkursu zakwalifikowały się 3 najlepsze szkoły reprezentowane przez 3 osobowe zespoły uczniów oraz 5-u najlepszych uczniów w konkurencji indywidualnej.

Finał konkursu odbył się 10.12.2015 r. o godz. 10.00 w sali widowiskowej Ustrzyckiego Domu Kultury. |Na widowni zasiadło ok. 120 uczestników programu, nauczyciele oraz zaproszeni goście: Ludwik Sobol – Dyrektor Wydziału Rozwoju Edukacji i Administracji w Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Katarzyna Sekuła w-ce Burmistrz Ustrzyk Dolnych, Tomasz Winnicki – w-ce Dyrektor Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Krystyna Jasińska – Dyrektor ZSP Nr 1 w Ustrzykach Dolnych i in.

Pytania konkursowe przygotowano w taki sposób by były atrakcyjne dla widowni. Wykorzystano pokazy multimedialne i eksponaty muzealne. Jedno z pytań miało charakter pokazu fotografii z podkładem muzycznym. Część finałowa konkursu miała na celu utrwalenie i podsumowania wiadomości nabytych podczas realizacji programu.

ImageWypowiedzi uczestników konkursu oceniała komisja w składzie: mgr inż. Barbara Ćwikowska, mgr inż. Cezary Ćwikowski, mgr Magda Prajsnar, dr Stanisław Kucharzyk, dr Grażyna Holly (przewodnicząca). Nagrody wręczyli: Pan Ludwik Sobol – Dyrektor Wydziału Rozwoju Edukacji i Administracji w Kuratorium Oświaty w Rzeszowie i dr Tomasz Winnicki – w-ce Dyrektor Bieszczadzkiego Parku.

W konkurencji zespołowej I miejsce zajęło Gimnazjum w Tarnawie Dolnej, które reprezentował zespół uczniów pod opieką pani Renaty Kaczmarskiej w składzie: Kamil Krajnik, Konrad Rajchel, Sylwia Kabala. II miejsce dla Gimnazjum w Zagórzu wywalczyli: Wiktoria Fal, Gabriela Bogacz i Dawid Zielonka, opiekun: Pani Krystyna Witowicz.

III miejsce przypadło Gimnazjum Nr 1 w Ustrzykach Dolnych reprezentowanemu przez Marię Stępień, Michała Szczęsnego i Kamila Rzeszowskiego, których przygotowała pani Anna Śmietana.

W konkurencji indywidualnej zwyciężyli: Kamil Krajnik (I miejsce) i Konrad Rajchel (II miejsce) z Gimnazjum w Tarnawie Dolnej, Gabriela Bogacz (III miejsce) i Wiktoria Fal (IV miejsce) z Gimnazjum w Zagórzu oraz Maria Stępień (V miejsce) z Gimnazjum nr I w Ustrzykach Dolnych.

Szkoły otrzymały mikroskopy stereoskopowe, zestawy lup ręcznych oraz zestawy wydawnictw edukacyjnych. Członkowie zespołów szkolnych otrzymali książki przyrodnicze i lupy ręczne. Laureaci w konkurencji indywidualnej otrzymali książki przyrodnicze i wydawnictwa BdPN. Nagrodę główną za zajęcie pierwszego miejsca stanowił mikroskop. Wręczono dodatkowo dyplomy i zestawy wydawnictw BdPN szkołom, które zajęły IV i V miejsce tj. Gimnazjum w Mchawie i Gimnazjum w Lutowiskach.

Wszystkim uczestnikom programu, tj. 222 uczniom, wręczono zaświadczenia o jego ukończeniu oraz wydawnictwa BdPN m in. „Kalendarz Przyrodniczy BdPN” na 2016 r.

Zakup nagród w konkursie został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Program wraz z konkursem został objęty patronatem honorowym przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty.

 
spacer
Nowości
lawiny.jpg

android_baner.jpg

GORNY_SAN_BANER.jpg

Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png

filmy2.png

Filmy:

 

audiobook2.png

Audiobooki:

 




Ministerstwo Klimatu i Środowiska n2000.png nfos-dofinansowano.png Lasy Państwowe plsk-boczny.png

Administrator: Maciej Leń

© 2024 Bieszczadzki Park Narodowy

Deklaracja dostępności

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer