PL.png EN.png spacer
spacer

header Bieszczadzki
Park Narodowy

Serwis internetowy

ppn.pnglogo-mab.pnglogo-medal.pngWorld_Heritage_Logo_global.png
header
bip.png
Wydawnictwa
Wyd. naukowe Wyd. edukacyjne
Obszar pobierania
Wyszukiwarka
Logowanie





Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
Panel Rys pedzelek okienko.jpg

WOKOL-KREMENAROSA-BANER.jpg
duza_rodzina.png
Folder
folder.jpg
 
Bieszczadzki PN

Pytania i odpowiedzi
11.05.2015.

Pytania zadane przez Wykonawcę – 8 maja 2015 r.

Odpowiedzi udzielone – 11 maja 2015 r.

Pytanie 1. Czy Zamawiający może doprecyzować pojęcie „synchronicznej rejestracji zdjęć lotniczych” względem pozyskania danych ALS ? Czy ma na myśli wykonanie dwóch nalotów (w celu pozyskania zdjęć lotniczych i danych ALS) w określonej rozpiętości czasu, czy też samoloty mają wykonywać lot jednocześnie ?

Odpowiedź: Dopuszcza się oba te rozwiązania a także jednoczesną rejestrację ALS i zdjęć lotniczych.

Dopuszcza się oba te rozwiązania, przy czym Zamawiający wymaga, aby różnica pomiędzy nalotem ALS a nalotem fotogrametrycznym (pozyskanie zdjęć) nie przekroczyła 20 dni.

Pytanie 2. Z doświadczenia Oferenta wynika, że pozyskanie zdjęć lotniczych w okresie maj – lipiec może być niewykonalne z uwagi na występujące zachmurzenie. Czy Zamawiający dopuszcza sytuację, w której na zdjęciach będą widoczne chmury lub ich cienie, czy też zdjęcia maja być bezchmurne. Jeśli zdjęcia miały by być wykonane bez obecności chmur to czy Zamawiający dopuszcza możliwość ich niesynchronicznego pozyskania względem ALS i czy okres ich pozyskania może zostać przedłużony do września, kiedy to występują najdogodniejsze w roku warunki pogodowe dla wykonania zdjęć przy bezchmurnym niebie w terenach górskich ?

Odpowiedź: Zdjęcia powinny być bezchmurne. Dopuszcza się rejestrację zdjęć do 14 września o ile nie wpłynie to na ostateczny termin oddania opracowania.

Pytanie 3. Jakie parametry mają cechować zdjęcia lotnicze , które mają być wykorzystane do kolorowania chmury punktów?

Odpowiedź: Rejestracja w paśmie widzialnym RGB oraz bliskiej podczernieni NIR (umożliwiająca wykonanie kompozycji CIR) o rozdzielczości 20 cm GSD umożliwiająca nadania chmurze punktów ALS atrybutów RGB oraz NIRRG (dwa zestawy chmur punktów).

Pytanie 4. Zamawiający dopuszcza wykonanie zdjęć kamerami średnioformatowymi. Z wiedzy i doświadczeń Oferenta wynika, że nie ma na rynku seryjnie produkowanych i kalibrowanych średnioformatowych kamer rejestrujących w zakresie NIR, a metody samodzielnej modyfikacji filtrów średnioformatowych kamer RGB do parametrów NIR, dają dużo gorsze rezultaty wizualne oraz pojemność informacyjną obrazu w porównaniu do zdjęć wykonywanych standardowymi kamerami wielkoformatowymi przystosowanymi do rejestracji zakresu NIR.

Dodatkowo czas potrzebny do wykonania zdjęć kamerą średnioformatową będzie znacząco dłuższy od czasu potrzebnego do wykonania zdjęć kamerą wielkoformatową co szczególnie w terenie górskim Bieszczadzkiego Parku Narodowego będzie potęgować efekt cieni rejestrowanych na obrazach, co dodatkowo negatywnie wpływać na jakość obrazów wykonanych kamerą średnioformatową? Odpowiedź: Zamawiający nie precyzuje, iż zdjęcia mają być wykonywane kamerami średnioformatowymi a jedynie dopuszcza ich użycie jeśli posiadają osobny kanał zapisu NIR (bez stosowania filtrów na obiektywie).

Pytanie 5. Zamawiający wymaga aby Oferent wykazał się doświadczeniem, „Wykonawca zrealizował w ciągu ostatnich 3 lat przed upływem terminu składania ofert, a jeśli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie – minimum 1 pracę o wartości co najmniej 300 tys. zł. brutto polegającą na wykonaniu metodą lotniczego skaningu laserowego: pozyskaniu i sklasyfikowaniu chmury punktów, sporządzeniu numerycznego modelu terenu i numerycznego pokrycia terenu, analizy roślinności”

Czy w zakresie „analiza roślinności” oferent ma wykazać się doświadczeniem odpowiadającym tematycznie zakresowi analiz będących przedmiotem zamówienia tzn. wyznaczenie grup homogenicznych drzewostanów z zastosowaniem klasyfikacji OBIA na podstawie danych ALS i danych obrazowych oraz obliczenie ich charakterystyk na podstawie danych ALS, czy też doświadczeniem obejmującym inny zakres?

Odpowiedź: Pod pojęciem „analiza roślinności” Zamawiający rozumie wyznaczenie grup homogenicznych drzewostanów w oparciu o klasyfikację obiektową na podstawie danych ALS i danych obrazowych.

Dodatkowo w opisie przedmiotu zamówienia stanowiącym załącznik do SIWZ nr 1 pkt 3.5. Zezwolenia, podpunkt 3.5.1. Zamawiający pisze:

Do 45 dni od daty podpisania umowy Wykonawca zobowiązany jest przedłożyć uzyskane od odpowiednich urzędów lotniczych zezwolenia na pozyskiwanie danych nad terytorium innych Państw gdyż obszar Bieszczadzkiego Parku Narodowego przylega do terytorium Słowacji i Ukrainy.

Pytanie 6. W związku z powyższym, czy Zamawiający dopuszcza niewykonanie części przedmiotu zamówienia związanego z brakiem zezwolenia na przekroczenie granicy państwa (na co Wykonawca nie ma wpływu), do którego przylega obszar Bieszczadzkiego Parku Narodowego?

Odpowiedź: Zamawiający nie dopuszcza sytuacji częściowej realizacji Zamówienia. W związku z potencjalnymi trudnościami uzyskania zgody ze strony ukraińskiej Zamawiający usuwa zapis szczegółowego opisu zadania (zał. nr 1) „3.5. Zezwolenia -3.5.1. Do 45 dni od daty podpisania umowy Wykonawca zobowiązany jest przedłożyć uzyskane od odpowiednich urzędów lotniczych zezwolenia na pozyskiwanie danych nad terytorium innych Państw gdyż obszar Bieszczadzkiego Parku Narodowego przylega do terytorium Słowacji i Ukrainy”.

Pytanie 7. Zamawiający określa sposób badania gęstości chmury punktów w następujący sposób:

„Gęstość skanowania laserowego ma wynosić co najmniej 4 pkt/m2 liczona wyłącznie dla pierwszego odbicia (First echo).

Czy Zamawiający miał na myśli ostatnie odbicie (Last echo)?

Odpowiedź: Zamawiający miał na myśli First echo = Last echo (dla obiektów bez roślinności np. dachy budynków) oraz First of many (dla obiektów takich jak roślinność wysoka czy linie energetyczne).

 
spacer
Nowości
Infrastruktura i Środowisko
lawiny.jpg

android_baner.jpg

GORNY_SAN_BANER.jpg

Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png

filmy2.png

Filmy:

 

audiobook2.png

Audiobooki:

 




Ministerstwo Klimatu i Środowiska n2000.png nfos-dofinansowano.png Lasy Państwowe plsk-boczny.png

Administrator: Maciej Leń

© 2024 Bieszczadzki Park Narodowy

Deklaracja dostępności

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer