PL.png EN.png spacer
spacer

header Bieszczadzki
Park Narodowy

Serwis internetowy

ppn.pnglogo-mab.pnglogo-medal.pngWorld_Heritage_Logo_global.png
header
bip.png
Wyszukiwarka
Logowanie





Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
Panel Rys pedzelek okienko.jpg

WOKOL-KREMENAROSA-BANER.jpg
duza_rodzina.png
Folder
folder.jpg
 

Mieszkańcy NATURY w Muzeum Przyrodniczym
05.05.2014.

ImageW odludnych zakątkach karpackiej puszczy żyją niezwykli mieszkańcy - niedźwiedzie, żubry, rysie, wilki… Prowadzą skryty tryb życia i dlatego w lesie najczęściej dostrzegamy tylko ślady ich obecności. Jest jednak takie miejsce w Bieszczadach, gdzie ten tajemniczy świat niedostępnej przyrody można bliżej poznać, stanąć oko w oko z żubrem lub wilkiem, czy też porównać się z wielkością niedźwiedzia – króla karpackiej puszczy. Takim miejscem jest Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych, gdzie dla dzieci w wieku przedszkolnym i klas „zerowych” realizowany jest program „Kolorowe rozmowy z mieszkańcami naszej Ziemi” pt.: „Mieszkańcy NATURY”.

Program ten ma na celu rozbudzenie wśród dzieci zainteresowań przyrodą i jej zróżnicowaniem, a także ma uwrażliwić na losy roślin i zwierząt. W pierwszym etapie dzieci zwiedzają ekspozycję muzealną „Fauna i flora Bieszczadów”, a także uczestniczą w grach i zabawach dydaktycznych oraz psychodramach, ilustrujących zależności występujące w przyrodzie. Poznają budowę oraz przystosowania wybranych gatunków zwierząt do życia za pomocą odcisków z tropami i futerek. Tablica edukacyjna „Ptasie trele” to duża, stojąca plansza drzewa z rozmieszczonymi w jego koronie dziesięcioma rysunkami ptaków, np. dzięcioł, gil, sójka, kruk, puchacz, sikora, kukułka, wróbel, itp. Plansza podłączona jest do prądu i posiada urządzenie do odtwarzania dźwięku. Po wskazaniu ptaka rozlegają się głosy przez niego wydawane. Dzieci samodzielnie mogą wybrać i posłuchać wybranego gatunku, albo po odtworzeniu głosu zgadują jaki to ptak. W następnym etapie dzieci uczestniczą w zajęciach plastycznych, ilustrując różnorodne problemy związane ze światem roślin i zwierząt, a także swoje spotkania z „mieszkańcami” naszej Ziemi. Finałem programu jest wystawa prac plastycznych z uroczystym otwarciem w Światowym Dniu Ziemi. Wszyscy uczestnicy otrzymują w nagrodę dyplom, wydawnictwa Parku, w tym atrakcyjnie wydany zeszyt ćwiczeń. Podczas wernisażu doskonale bawili się ze swoimi pociechami również rodzice, którzy z zainteresowaniem układali za pomocą wielkoformatowych klocków różne gatunki zwierząt objętych ochroną w ramach NATURA 2000.

Zajęcia cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem i będą kontynuowane w przyszłości. Dotychczas uczestniczyło w nich 270 dzieci z 9 placówek szkolnych takich, jak: Lutowiska, Ustianowa, Czarna, Zagórz, Ropienka, Uherce Mineralne, Nr 1 i Nr 2 Ustrzyki Dolne. Organizatorzy mają nadzieję, że zajęcia te zachęcą dzieci do samodzielnych obserwacji i poznawania przyrody podczas wycieczek wraz z rodzicami i najbliższymi.

Atrakcyjne pomoce edukacyjne do zajęć zostały sfinansowane ze środków dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

 
spacer
Nowości
lawiny.jpg

android_baner.jpg

GORNY_SAN_BANER.jpg

Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png

filmy2.png

Filmy:

 

audiobook2.png

Audiobooki:

 




Ministerstwo Klimatu i Środowiska n2000.png nfos-dofinansowano.png Lasy Państwowe plsk-boczny.png

Administrator: Maciej Leń

© 2024 Bieszczadzki Park Narodowy

Deklaracja dostępności

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer