PL.png EN.png spacer
spacer

header Bieszczadzki
Park Narodowy

Serwis internetowy

ppn.pnglogo-mab.pnglogo-medal.pngWorld_Heritage_Logo_global.png
header
bip.png
Menu główne
Bieszczadzki PN
Przyroda BdPN
Plan ochrony
Ochrona przyrody
Nauka
Edukacja
Turystyka
Przetargi
Mapy - GIS
Galerie
Poczta
Projekty unijne
Fundusze Szwajcarskie
Fundusz Leśny
Współpraca PL-SK
Fundacja PGE
Natura 2000
Biuletyn BdPN
Praktyki studenckie
Wolontariat
Archiwum wiadomości
Wydawnictwa
Wyd. naukowe Wyd. edukacyjne
Obszar pobierania
Wyszukiwarka
Logowanie





Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
Panel Rys pedzelek okienko.jpg

WOKOL-KREMENAROSA-BANER.jpg
duza_rodzina.png
Folder
folder.jpg
 
Bieszczadzki PN arrow Archiwum wiadomości arrow Sprawozdanie ze spotkania dla przewodników beskidzkich

Sprawozdanie ze spotkania dla przewodników beskidzkich
15.04.2014.

ImageW sobotę, 12 kwietnia br. Bieszczadzki Park Narodowy zorganizował kolejne spotkanie dla przewodników beskidzkich rozpoczynające sezon turystyczny, podczas którego uczestnicy mogli odnowić licencję przewodnicką Bieszczadzkiego Parku Narodowego. W trakcie spotkania uczestnicy wysłuchali wykładu wicedyrektora BdPN, dra Tomasza Winnickiego na temat historii tworzenia systemu ochrony przyrody w Bieszczadach – na pograniczu polsko – słowackim. Następnie obejrzeli diaporamę pt. „Międzynarodowy Rezerwat Biosfery „Karpaty Wschodnie” – nasze wspólne dziedzictwo” wykonaną w ramach Projektu współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

ImageDruga część spotkania dotyczyła udostępniania Parku do zwiedzania. Dr Ryszard Prędki zaprezentował wyniki monitoringu ruchu turystycznego uzyskane na podstawie danych z ankiet oraz czujników automatycznych (w Parku funkcjonuje 6 czujników monitoringu ruchu samochodowego i 7 czujników monitoringu ruchu turystów pieszych). Z prowadzonego monitoringu wynika, że Park zwiedza ponad 300 tys. turystów pieszych rocznie oraz wjeżdża ok. 225 390 samochodów rocznie (najwięcej od strony Wetliny). Największy ruch turystyczny notowany jest w sierpniu. Najwięcej osób wchodzi z Przełęczy Wyżnej na Połoninę Wetlińską (ok. 64 tys. rocznie) i Tarnicę (ok. 60 tys. rocznie). Monitoring pozwala określić czas i miejsca koncentracji zwiedzających, co pomaga odpowiednio przygotować infrastrukturę turystyczną i zabezpieczyć otoczenie przyrodnicze szlaków. Przedstawiciele Parku zachęcali, by w miarę możliwości wybierać szlaki mniej uczęszczane.

ImagePrzewodnicy poznali nową infrastrukturę turystyczną, w tym obiekty drewniane służące zwiedzającym Park, które wykonano w ramach projektu finansowanego przez POIiŚ (2009-2013), ze środków „szwajcarskich” SPPW (2012-2013), NFOŚiGW w Warszawie i EkoFunduszu, tj.: 19 deszczochronów (ostatnie na Przełęczy Goprowskiej pod Tarnicą i na szlaku czarnym do Jaworzca), 8 wiat ogniskowych i altan edukacyjnych (np. altana przy torfowisku w Wołosatem), 20 obiektów obsługi ruchu (punktów informacyjno-kasowych), 9 obiektów sanitarnych, 2 obiekty socjalne (w Bereżkach i Górnej Wetlince) oraz sucha toaleta ekologiczna oparta o wermikomposting na Przełęczy Bukowskiej. Pojawiły się nowe jednorodne tablice z zasadami zwiedzania przy punktach informacyjno-kasowych oraz systemy parkingowe na parkingach w Berehach Górnych i Ustrzykach Górnych oraz w Wołosatem. Trwa rozbudowa budynku gospodarczego w Wołosatem ze zmianą sposobu użytkowania na obiekt sanitarny i punkt informacyjno–edukacyjny. W roku 2014 zaplanowano m.in. remont szlaku niebieskiego na odcinku Wołosate – Tarnica oraz szlaku czerwonego na odcinku siodło pod Tarnicą – Krzemień, budowę suchej toalety na szlaku żółtym z Przełęczy Wyżnej na Połoninę Wetlińską, konserwację dachów obiektów drewnianych oraz remont parkingów w Bukowcu i Tarnawie Niżnej.

ImageDyskusja dotyczyła wybranych zagadnień z regulaminu Parku (ceny biletów, bezpłatnego wstępu przewodników z licencją do Parku, i in.), kompetencji osób obsługujących punkty informacyjno-kasowe (udzielania podstawowych informacji i obsługi obiektów sanitarnych) oraz innych tematów dotyczących gospodarowania zasobami przyrodniczymi w Parku, w jego otulinie Parku oraz całych Bieszczadach. Przedstawiciele Parku odpowiadali też na pytania dotyczące organizacji drogi krzyżowej na Tarnicę. Zapewnili, że nie ma na razie potrzeby egzekwowania limitów wejść na szlaki zawartych w regulaminie – dotyczy to także drogi krzyżowej na Tarnicę, która odbywa się w Wielki Piątek. Z punktu widzenia ochrony przyrody korzystniejsze byłoby zorganizowanie drogi krzyżowej w kilka miejsc, np. na Smerek, jak to czynią przewodnicy z Sanoka lub do Sianek. Ograniczyłoby to zniszczenia otoczenia przyrodniczego szlaków turystycznych prowadzących na Tarnicę. Przewodnicy ponownie zaproponowali utworzenie angielskiej wersji strony Internetowej Parku oraz wyznakowanie tras narciarskich. W Parku nie przewiduje się tworzenie typowych tras narciarskich. Istnieją natomiast otyczkowane trasy do wędrówek zimowych na nartach lub rakietach śnieżnych. 

Na koniec uczestnicy spotkania obejrzeli nową wystawę fotograficzną pt.: „Międzynarodowy Rezerwat Biosfery „Karpaty Wschodnie” – nasze wspólne dziedzictwo” wykonaną w ramach Projektu współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013. Wszyscy otrzymali katalog do wystawy oraz foldery informacyjne opracowane do dwóch wyznakowanych w terenie ścieżek transgranicznych w ramach w/w projektu.

Kolejne spotkanie przewodników z przedstawicielami BdPN zaplanowano na jesień w celu podsumowania sezonu turystycznego.

 
spacer
Nowości
Infrastruktura i Środowisko
lawiny.jpg
facebook-baner.pnginstagram-baner.png

android_baner.jpg

GORNY_SAN_BANER.jpg

Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png

filmy2.png

Filmy:

 

audiobook2.png

Audiobooki:

 




Ministerstwo Klimatu i Środowiska n2000.png nfos-dofinansowano.png Lasy Państwowe plsk-boczny.png

Administrator: Maciej Leń

© 2024 Bieszczadzki Park Narodowy

Deklaracja dostępności

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer