PL.png EN.png spacer
spacer

header Bieszczadzki
Park Narodowy

Serwis internetowy

ppn.pnglogo-mab.pnglogo-medal.pngWorld_Heritage_Logo_global.png
header
bip.png
Menu główne
Bieszczadzki PN
Przyroda BdPN
Plan ochrony
Ochrona przyrody
Nauka
Edukacja
Turystyka
Przetargi
Mapy - GIS
Galerie
Poczta
Projekty unijne
Fundusze Szwajcarskie
Fundusz Leśny
Współpraca PL-SK
Fundacja PGE
Natura 2000
Biuletyn BdPN
Praktyki studenckie
Wolontariat
Archiwum wiadomości
Wydawnictwa
Wyd. naukowe Wyd. edukacyjne
Obszar pobierania
Wyszukiwarka
Logowanie





Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
Panel Rys pedzelek okienko.jpg

WOKOL-KREMENAROSA-BANER.jpg
duza_rodzina.png
Folder
folder.jpg
 
Bieszczadzki PN arrow Archiwum wiadomości arrow Powstał nowy film promujący Bieszczady

Powstał nowy film promujący Bieszczady
04.07.2006.
filmPodczas spotkania zorganizowanego w Lutowiskach przez dyrekcję Bieszczadzkiego Parku Narodowego zaprezentowano obszerne fragmenty 80-minutowego filmu promującego walory turystyczne Bieszczadów, które mogą posiadają potencjał aby przyciągając turystów przez cały rok. Odwiecznym problemem, z jakim borykają sie Bieszczady, jest brak rzetelnych i atrakcyjnych wizualnie materiałów w mediach. Twórcy filmu „Poznaj prawdziwe Bieszczady” sfinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska oraz fundacji PAN Parks liczą, że przynajmniej w jakimś stopniu to wkrótce się zmieni.

Materiał powstawał na przestrzeni kilku ostatnich lat i w jego produkcję zaangażowanych było wiele osób. Autorami zdjęć, które znalazły się w materiale byli również dziennikarka - Alicja Wosik z TVP3 Rzeszów, Jacek Szarek - dziennikarz TVP3 Rzeszów oraz bieszczadzki filmowiec, fotograf i przyrodnik – Maciej Grzegorzek z Jabłonek. Atrakcyjne wizualnie zdjęcia przeplatane są rozmowami Tadeusza Zająca – wieloletniego pracownika Lasów Państwowych oraz byłego dyrektora BdPN – Wojomira Wojciechowskiego. Ich opowieści o początkach bieszczadzkiej turystyki oraz ciekawostkach przyrodniczych sięgają nawet lat 50-tych. W filmie położono duży nacisk na ukazanie walorów turystyki zimowej. Do jej uprawiania mają zachęcać m.in. świetnej jakości ujęcia bieszczadzkiej inwersji z widocznymi na horyzoncie Tatrami oraz zdjęcia rzadkiego zjawiska „widma Brockenu”. Zimowe wędrówki na nartach lub rakietach śnieżnych mają ułatwiać nowe, tyczkowe oznakowania tras prowadzących w najciekawsze zakątki Bieszczadów Wysokich.


Film został wydany w wersji DVD oraz VHS w 3 wersjach językowych: polskiej, angielskiej i ukraińskiej. Obecny, ograniczony nakład uniemożliwia jego powszechną dystrybucję, jednak materiał będzie prezentowany przez wakacyjny okres na antenie regionalnej „Trójki”. - Na bezpłatne otrzymanie filmu mogą dzisiaj liczyć instytucje oraz placówki związane z turystyką i przede wszystkim edukacją – szkoły, licea i gimnazja – mówi Wojomir Wojciechowski z BdPN. - Planujemy jednak jak najszybciej wznowić nakład zarówno wersji DVD jak i VHS aby film mógł nabyć każdy, kto jest miłośnikiem Bieszczadów i zdecyduje się wydać na niego niewielką sumę pieniędzy - najwyżej kilkunastu złotych – dodaje Wojciechowski


Jacek Szarek - dziennikarz TVP3 Rzeszów, autor filmu: - Ten film ma przekonać turystów, że Bieszczady warto odwiedzać nie tylko latem, kiedy szlaki są zatłoczone, ale zimą, wiosną i jesienią. Wtedy te góry są najpiękniejsze. Oczywiście najwięcej turystów nadal będzie przyjeżdżać podczas wakacji. W filmie zostaną zachęceni, aby w lipcu i sierpniu wyruszali nie tylko na połoniny, ale zwiedzali krainę bieszczadzkich dolin. To z kolei pozwoli aby odciążyć szlaki Wysokich Bieszczadów. Film nie jest czymś w rodzaju przewodnika po Bieszczadach, nie opowiada też chronologicznie ich historii. Pokazuje za to niezwykłe zjawiska zachodzące w naturze, przypomina fenomen przyrodniczo – kulturowy tych gór i promuje ideę zrównoważonej turystyki. Chcieliśmy przekazać, że bieszczadzką przyrodę trzeba chronić, ale należy ją także udostępniać turystom. Nie można też zapomnieć o ludziach, którzy mieszkają w Bieszczadach. To oni właśnie są strażnikami przyrody i jej wspaniałości mają pokazywać przyjezdnym.

W drugiej części spotkania, dla zaproszonych gości został zorganizowany wyjazd w kierunku Sianek, podczas którego miało miejsce oficjalne otwarcie nowej ścieżki dydaktycznej prowadzącej do źródeł Sanu. - Zdajemy sobie sprawę, że wiele osób marzyło o legalnym i bezproblemowym dotarciu do tego magicznego, najbardziej wysuniętego na południowy-wschód miejsca. Teraz jedynym formalnym wymogiem jest zgłoszenie swojego wyjścia w punkcie BdPN Negrylów oraz planowy powrót tą samą trasą – mówił podczas spotkania Wojciechowski.
Spotkaniu w Lutowiskach towarzyszyło również otwarcie wystawy fotografii przyrodniczej i krajobrazowej „Bieszczady 4”. Do końca wakacji w Ośrodku Informacyjno-Edukacyjnym BdPN w Lutowiskach można podziwiać prace Ryszarda Hałgasa, Dariusza Łysikowskiego, Jacka Szarka oraz Waldemara Sosonowskiego.

Dzięki uprzejmości dyrekcji TVP3 Rzeszów prezentujemy obszerny, blisko 3-minutowy fragment filmu „Poznaj prawdziwe Bieszczady”.

TVP3 Rzeszów 
Pobierz fragment filmu
(format Windows Media Video ok. 4,5Mb)

 

                              Źródło: Serwis www.bieszczady.pl

 
spacer
Nowości
Infrastruktura i Środowisko
lawiny.jpg
facebook-baner.pnginstagram-baner.png

android_baner.jpg

GORNY_SAN_BANER.jpg

Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png

filmy2.png

Filmy:

 

audiobook2.png

Audiobooki:

 




Ministerstwo Klimatu i Środowiska n2000.png nfos-dofinansowano.png Lasy Państwowe plsk-boczny.png

Administrator: Maciej Leń

© 2024 Bieszczadzki Park Narodowy

Deklaracja dostępności

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer