PL.png EN.png spacer
spacer

header Bieszczadzki
Park Narodowy

Serwis internetowy

ppn.pnglogo-mab.pnglogo-medal.pngWorld_Heritage_Logo_global.png
header
bip.png
Wyszukiwarka
Logowanie





Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
Panel Rys pedzelek okienko.jpg

WOKOL-KREMENAROSA-BANER.jpg
duza_rodzina.png
Folder
folder.jpg
 

Powstał nowy film promujący Bieszczady
04.07.2006.
filmPodczas spotkania zorganizowanego w Lutowiskach przez dyrekcję Bieszczadzkiego Parku Narodowego zaprezentowano obszerne fragmenty 80-minutowego filmu promującego walory turystyczne Bieszczadów, które mogą posiadają potencjał aby przyciągając turystów przez cały rok. Odwiecznym problemem, z jakim borykają sie Bieszczady, jest brak rzetelnych i atrakcyjnych wizualnie materiałów w mediach. Twórcy filmu „Poznaj prawdziwe Bieszczady” sfinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska oraz fundacji PAN Parks liczą, że przynajmniej w jakimś stopniu to wkrótce się zmieni.

Materiał powstawał na przestrzeni kilku ostatnich lat i w jego produkcję zaangażowanych było wiele osób. Autorami zdjęć, które znalazły się w materiale byli również dziennikarka - Alicja Wosik z TVP3 Rzeszów, Jacek Szarek - dziennikarz TVP3 Rzeszów oraz bieszczadzki filmowiec, fotograf i przyrodnik – Maciej Grzegorzek z Jabłonek. Atrakcyjne wizualnie zdjęcia przeplatane są rozmowami Tadeusza Zająca – wieloletniego pracownika Lasów Państwowych oraz byłego dyrektora BdPN – Wojomira Wojciechowskiego. Ich opowieści o początkach bieszczadzkiej turystyki oraz ciekawostkach przyrodniczych sięgają nawet lat 50-tych. W filmie położono duży nacisk na ukazanie walorów turystyki zimowej. Do jej uprawiania mają zachęcać m.in. świetnej jakości ujęcia bieszczadzkiej inwersji z widocznymi na horyzoncie Tatrami oraz zdjęcia rzadkiego zjawiska „widma Brockenu”. Zimowe wędrówki na nartach lub rakietach śnieżnych mają ułatwiać nowe, tyczkowe oznakowania tras prowadzących w najciekawsze zakątki Bieszczadów Wysokich.


Film został wydany w wersji DVD oraz VHS w 3 wersjach językowych: polskiej, angielskiej i ukraińskiej. Obecny, ograniczony nakład uniemożliwia jego powszechną dystrybucję, jednak materiał będzie prezentowany przez wakacyjny okres na antenie regionalnej „Trójki”. - Na bezpłatne otrzymanie filmu mogą dzisiaj liczyć instytucje oraz placówki związane z turystyką i przede wszystkim edukacją – szkoły, licea i gimnazja – mówi Wojomir Wojciechowski z BdPN. - Planujemy jednak jak najszybciej wznowić nakład zarówno wersji DVD jak i VHS aby film mógł nabyć każdy, kto jest miłośnikiem Bieszczadów i zdecyduje się wydać na niego niewielką sumę pieniędzy - najwyżej kilkunastu złotych – dodaje Wojciechowski


Jacek Szarek - dziennikarz TVP3 Rzeszów, autor filmu: - Ten film ma przekonać turystów, że Bieszczady warto odwiedzać nie tylko latem, kiedy szlaki są zatłoczone, ale zimą, wiosną i jesienią. Wtedy te góry są najpiękniejsze. Oczywiście najwięcej turystów nadal będzie przyjeżdżać podczas wakacji. W filmie zostaną zachęceni, aby w lipcu i sierpniu wyruszali nie tylko na połoniny, ale zwiedzali krainę bieszczadzkich dolin. To z kolei pozwoli aby odciążyć szlaki Wysokich Bieszczadów. Film nie jest czymś w rodzaju przewodnika po Bieszczadach, nie opowiada też chronologicznie ich historii. Pokazuje za to niezwykłe zjawiska zachodzące w naturze, przypomina fenomen przyrodniczo – kulturowy tych gór i promuje ideę zrównoważonej turystyki. Chcieliśmy przekazać, że bieszczadzką przyrodę trzeba chronić, ale należy ją także udostępniać turystom. Nie można też zapomnieć o ludziach, którzy mieszkają w Bieszczadach. To oni właśnie są strażnikami przyrody i jej wspaniałości mają pokazywać przyjezdnym.

W drugiej części spotkania, dla zaproszonych gości został zorganizowany wyjazd w kierunku Sianek, podczas którego miało miejsce oficjalne otwarcie nowej ścieżki dydaktycznej prowadzącej do źródeł Sanu. - Zdajemy sobie sprawę, że wiele osób marzyło o legalnym i bezproblemowym dotarciu do tego magicznego, najbardziej wysuniętego na południowy-wschód miejsca. Teraz jedynym formalnym wymogiem jest zgłoszenie swojego wyjścia w punkcie BdPN Negrylów oraz planowy powrót tą samą trasą – mówił podczas spotkania Wojciechowski.
Spotkaniu w Lutowiskach towarzyszyło również otwarcie wystawy fotografii przyrodniczej i krajobrazowej „Bieszczady 4”. Do końca wakacji w Ośrodku Informacyjno-Edukacyjnym BdPN w Lutowiskach można podziwiać prace Ryszarda Hałgasa, Dariusza Łysikowskiego, Jacka Szarka oraz Waldemara Sosonowskiego.

Dzięki uprzejmości dyrekcji TVP3 Rzeszów prezentujemy obszerny, blisko 3-minutowy fragment filmu „Poznaj prawdziwe Bieszczady”.

TVP3 Rzeszów 
Pobierz fragment filmu
(format Windows Media Video ok. 4,5Mb)

 

                              Źródło: Serwis www.bieszczady.pl

 
spacer
Nowości
lawiny.jpg

android_baner.jpg

GORNY_SAN_BANER.jpg

Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png

filmy2.png

Filmy:

 

audiobook2.png

Audiobooki:

 




Ministerstwo Klimatu i Środowiska n2000.png nfos-dofinansowano.png Lasy Państwowe plsk-boczny.png

Administrator: Maciej Leń

© 2024 Bieszczadzki Park Narodowy

Deklaracja dostępności

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer