PL.png EN.png spacer
spacer

header Bieszczadzki
Park Narodowy

Serwis internetowy

ppn.pnglogo-mab.pnglogo-medal.pngWorld_Heritage_Logo_global.png
header
bip.png
Menu główne
Bieszczadzki PN
Przyroda BdPN
Plan ochrony
Ochrona przyrody
Nauka
Edukacja
Turystyka
Przetargi
Mapy - GIS
Galerie
Poczta
Projekty unijne
Fundusze Szwajcarskie
Fundusz Leśny
Współpraca PL-SK
Fundacja PGE
Natura 2000
Biuletyn BdPN
Praktyki studenckie
Wolontariat
Archiwum wiadomości
Wydawnictwa
Wyd. naukowe Wyd. edukacyjne
Obszar pobierania
Wyszukiwarka
Logowanie





Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
Panel Rys pedzelek okienko.jpg

WOKOL-KREMENAROSA-BANER.jpg
duza_rodzina.png
Folder
folder.jpg
 
Bieszczadzki PN

muzeum_baner.png KONKURS2023.jpg
Spotkanie przewodników w ramach akcji "40 lat ochrony przyrody w Bieszczadzkim Parku Narodowym"
07.11.2013.

ImageW sobotę, 26 października br. odbyło się spotkanie w formie warsztatów terenowych dla osób związanych z turystyką na terenach chronionych, w tym BdPN. Tematami wiodącymi były: „Rola rezerwatów ścisłych w ochronie dużych ssaków” i „Rola rezerwatów ścisłych w ochronie grzybów”. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele oddziałów PTTK i kół przewodnickich (Rzeszów, Tarnobrzeg, Krosno, Sanok, Przemyśl, Ustrzyki Dolne), stowarzyszeń i innych instytucji z terenu województwa podkarpackiego oraz przewodnicy nie zrzeszeni.

Spotkanie rozpoczęło się w Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym w Ustrzykach Dolnych od zwiedzania wystawy fotograficznej pt. Międzynarodowy Rezerwat Biosfery „Karpaty Wschodnie” – nasze wspólne dziedzictwo. Następnym etapem spotkania było zwiedzanie obiektu architektury drewnianej – dawnej cerkwi, obecnie kościoła w Chmielu. Ks. Piotr Bartnik, przewodnik beskidzki, zapoznał obecnych z historią obiektu i wyposażeniem wnętrza.

Warsztaty terenowe odbyły się na powierzchniach badawczych w obwodzie ochronnym Suche Rzeki. Uczestnicy warsztatów zapoznali się z metodami badań dużej fauny puszczańskiej. Rozpoznawali tropy, odchody (po wyglądzie i zapachu), ślady żerowania i miejsca odpoczynku wilków, niedźwiedzi, żubrów, jeleni i saren. Zajęcia te poprowadził pracownik BdPN dr Bartosz Pirga. Spotkanie w formie warsztatów terenowych było kontynuacją przeprowadzonych w marcu wykładów na temat ochrony fauny w BdPN.

Jesień jest najlepszym czasem do zapoznania się z różnorodnością i znaczeniem grzybów w przyrodzie. Rozpoznawanie grzybów nie było łatwe, zwłaszcza, że w Parku stwierdzono 1304 gatunki grzybów wielkoowocnikowych. Jednak przy pomocy mykologa z Pienińskiego PN, mgr Piotra Chachuły udało się odnaleźć kilkadziesiąt gatunków grzybów rosnących na glebie, ściółce i drewnie, a także jeden nowy gatunek dla mykobionty Parku. Tylko w lasach objętych ochroną, w szczególności rezerwatach ścisłych, można spotkać tak wielką różnorodność grzybów. Związane to jest z sukcesją grzybów na martwym drewnie. Usuwanie martwych kłód ogranicza występowanie grzybów związanych z kolejnymi stadiami rozkładu drewna. Przy okazji poszukiwania grzybów nadrzewnych udało się odnaleźć nowe stanowisko bezlistu okrywowego – rzadkiego, niewielkiego mchu chronionego na mocy Konwencji Berneńskiej i Dyrektywy Siedliskowej w ramach Natura 2000.

W Terenowej Stacji Edukacji Ekologicznej w Suchych Rzekach odbyła się dyskusja na temat udostępniania Parku do zwiedzania i edukacji ekologicznej oraz dokonano podsumowania warsztatów.

Uczestnicy złożyli podziękowania i słowa uznania za zorganizowanie spotkania: dobre przygotowanie, interesującą tematykę i profesjonalne prowadzenie. Prezes Koła Przewodników przy Oddziale PTTK w Sanoku, Artur Kowalczyk przekazał Dyrekcji Parku list gratulacyjny z okazji 40-lecia Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Spotkanie stanowiło IV etap akcji edukacyjno-informacyjnej z okazji Jubileuszu 40-lecia BdPN pn. „40 lat ochrony przyrody w Bieszczadzkim Parku Narodowym” dofinansowanej ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Uczestnicy otrzymali wydawnictwa BdPN, materiały warsztatowe wydane metodą małej poligrafii oraz gadżety promujące akcję: smycze i koszulki z nadrukiem „40 lat ochrony przyrody w Bieszczadzkim Parku Narodowym”.

 
spacer
Nowości
Infrastruktura i Środowisko
lawiny.jpg
Kamera internetowa
  • Widok na Tarnicę
  • Widok na Wielką Rawkę
  • Schron Turystyczny "Chatka Puchatka"
facebook-baner.pnginstagram-baner.png

android_baner.jpg

GORNY_SAN_BANER.jpg

Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png

filmy2.png

Filmy:

 

audiobook2.png

Audiobooki:

 




Ministerstwo Klimatu i Środowiska n2000.png nfos-dofinansowano.png Lasy Państwowe plsk-boczny.png

Administrator: Maciej Leń

© 2024 Bieszczadzki Park Narodowy

Deklaracja dostępności

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer