PL.png EN.png spacer
spacer

header Bieszczadzki
Park Narodowy

Serwis internetowy

ppn.pnglogo-mab.pnglogo-medal.pngWorld_Heritage_Logo_global.png
header
bip.png
Menu główne
Bieszczadzki PN
Przyroda BdPN
Plan ochrony
Ochrona przyrody
Nauka
Edukacja
Turystyka
Przetargi
Mapy - GIS
Galerie
Poczta
Projekty unijne
Fundusze Szwajcarskie
Fundusz Leśny
Współpraca PL-SK
Fundacja PGE
Natura 2000
Biuletyn BdPN
Praktyki studenckie
Wolontariat
Archiwum wiadomości
Wydawnictwa
Wyd. naukowe Wyd. edukacyjne
Obszar pobierania
Wyszukiwarka
Logowanie





Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
Panel Rys pedzelek okienko.jpg

WOKOL-KREMENAROSA-BANER.jpg
duza_rodzina.png
Folder
folder.jpg
 
Bieszczadzki PN arrow Współpraca PL-SK arrow Mikroprojekty Polska-Słowacja w ramach EWT 2007 - 2013 arrow Aktualności arrow Sprawozdanie z przebiegu szkolenia dla pracowników BdPN i Parku Narodowego "Połoniny"

PLSK-naglowek2.png 

 

 Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013

Sprawozdanie z przebiegu szkolenia dla pracowników BdPN i Parku Narodowego "Połoniny"
25.07.2013.

W dniach 16-17 lipca 2013 roku odbyło się szkolenie dla pracowników Bieszczadzkiego Parku Narodowego i Parku Narodowego „Połoniny” na trasie Ustrzyki Dolne – Ustrzyki Górne – Stakcin i Nowa Sedlica (Słowacja).


Pierwszego dnia szkolenia pracownicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego i Parku narodowego „Połoniny” wyruszyli nowo tworzoną ścieżką transgraniczną w ramach projektu: „Wielka Rawka – Kremenaros – Nowa Sedlica” na której dr Stanisław Kucharzyk poprowadził zajęcia na temat lasów i ich ochrony w polskiej części MRB „Karpaty Wschodnie”. Omówione zostały szczegółowo zagadnienia dotyczące naturalności i pierwotności lasów, dawnej gospodarki leśnej na obszarze Bieszczadzkiego Parku Narodowego. W trakcie zajęć omówiono zasady także zasady udostępniania do celów turystycznych i edukacji ekologicznej za pomocą ścieżek edukacyjnych. Wstępnie wytyczono przystanki na nowo tworzonej transgranicznej ścieżce przyrodniczej, ciągnącej się wzdłuż szlaku od Małej Rawki przez Kremenaros, aż do Nowej Sedlicy po stronie słowackiej. Przystanki będą wyznaczały najbardziej interesujące pod względem przyrodniczym miejsca na polsko-słowackiej ścieżce. Pracownicy parków wspólnie dyskutowali nad wyborem przystanków na ścieżce. Uczestnicy szkolenia mieli możliwość poznania zasobów przyrodniczych Rezerwatu Stużica – największego na Słowacji rezerwatu chroniącego naturalne lasy bukowe i bukowo-jodłowe. Przepiękne lasy pierwotne zachwycały, a atrakcyjności wyprawie dodała możliwość obejrzenia starej, opuszczonej niedźwiedziej gawry. Po dotarciu do Nowej Sedlicy uczestnicy szkolenia przejechali autokarem na nocleg do Stakcina w Hotelu Armales.

Drugi dzień szkolenia rozpoczął się sesją referatową. Jako pierwszy wykład poprowadził dr Jozef Stofik, który omówił problem rozmieszczenia, monitoringu i ochrony niedźwiedzia brunatnego w PN „Połoniny”. Następnie o ekosystemach leśnych PN „Połoniny”, czyli pozostałościach bukowych pralasów karpackich wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, opowiadał Ing. Milan Piroš. Sesję referatową zakończył dr Bartłomiej Pirga, omawiając duże ssaki drapieżne i kopytne w Bieszczadach na przykładzie wybranych gatunków, zasady monitoringu i ochrony. Referatom towarzyszyły dyskusje i pytania. Pracownicy parków wymieniali się swoimi spostrzeżeniami, sugestiami, omawiano możliwość współpracy transgranicznej przy monitoringu i ochronie dużych ssaków. Po sesji referatowej odbyły się na koniec krótkie zajęcia praktyczne pod opieką merytoryczną ing. Mariána Giča (PN „Połoniny”), a następnie podsumowanie, wypełnienie ankiet i zakończenie szkolenia. Uczestnicy wrócili do Ustrzyk Dolnych wynajętym autobusem.

Szkolenie, w którym uczestniczyło ok. 25 osób, było współfinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007 – 2013.

Opracowała: Magdalena Prajsnar

 
spacer
Nowości
lawiny.jpg
facebook-baner.pnginstagram-baner.png

android_baner.jpg

GORNY_SAN_BANER.jpg

Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png

filmy2.png

Filmy:

 

audiobook2.png

Audiobooki:

 




Ministerstwo Klimatu i Środowiska n2000.png nfos-dofinansowano.png Lasy Państwowe plsk-boczny.png

Administrator: Maciej Leń

© 2024 Bieszczadzki Park Narodowy

Deklaracja dostępności

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer