PL.png EN.png spacer
spacer

header Bieszczadzki
Park Narodowy

Serwis internetowy

ppn.pnglogo-mab.pnglogo-medal.pngWorld_Heritage_Logo_global.png
header
bip.png
Menu główne
Bieszczadzki PN
Przyroda BdPN
Plan ochrony
Ochrona przyrody
Nauka
Edukacja
Turystyka
Przetargi
Mapy - GIS
Galerie
Poczta
Projekty unijne
Fundusze Szwajcarskie
Fundusz Leśny
Współpraca PL-SK
Fundacja PGE
Natura 2000
Biuletyn BdPN
Praktyki studenckie
Wolontariat
Archiwum wiadomości
Wydawnictwa
Wyd. naukowe Wyd. edukacyjne
Obszar pobierania
Wyszukiwarka
Logowanie





Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
Panel Rys pedzelek okienko.jpg

WOKOL-KREMENAROSA-BANER.jpg
duza_rodzina.png
Folder
folder.jpg
 
Bieszczadzki PN arrow Archiwum wiadomości arrow Sprawozdanie z warsztatów dla nauczycieli

Sprawozdanie z warsztatów dla nauczycieli
08.07.2013.

Kultura i życie dawnych mieszkańców – ślady zapisane w roślinności
i krajobrazie Bieszczadzkiego Parku Narodowego
– sprawozdanie z warsztatów dla nauczycieli.

W dniach 1–2 lipca 2013 roku odbyły się warsztaty dla nauczycieli gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych województwa podkarpackiego na temat „ Kultura i życie dawnych mieszkańców – ślady zapisane w roślinności i krajobrazie Bieszczadzkiego Parku Narodowego”.

Po otwarciu warsztatów w Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym BdPN w Ustrzykach Dolnych, uczestnicy przyjechali do Hoteliku Białego w Ustrzykach Górnych. Po zakwaterowaniu udali się na uroczystą Mszę świętą rozpoczynającą drugi odcinek trasy Redyku Karpackiego. Następnie udano się w miejsce „mieszania” owiec, spotkania z pasterzami i góralską muzyką.


Po wymarszu owiec w stronę Wetliny uczestnicy warsztatów przejechali do Wołosatego na zajęcia dydaktyczne w dolinie Wołosatki, prowadzone przez dr inż. Stanisława Kucharzyka. Nauczyciele poznawali typowe zbiorowiska nieleśne (bliźniczyska, łąki wilgotne i świeże) w „krainie dolin”. Szczególnie interesujące były zajęcia na torfowisku wysokim „Wołosate”, gdzie wszyscy mogli zobaczyć w naturze rosiczkę, modrzewnicę, żurawinę, bażynę, czy bagno zwyczajne. S. Kucharzyk przybliżył genezę tworzenia torfowiska, jego budowę oraz wskazał na zagrożenia będące skutkiem zaburzenia stosunków wodnych przez wykonywane w przeszłości rowy melioracyjne i budowę drogi. Sprzymierzeńcem w nawodnieniu kopuły, okrajka i bezpośredniego otoczenia okazały się bobry. Od kilku lat poziom wody gruntowej na kopule torfowiska wysokiego w Wołosatem jest monitorowany za pomocą zainstalowanych piezometrów, o czym mogli przekonać się też uczestnicy.

Kolejną część warsztatów przeprowadzono na terenie dawnej wsi Berehy Górne, gdzie uczestnicy poznawali ślady dawnej zabudowy, gospodarki rolnej i pasterskiej zapisanej w krajobrazie. Następnie na starym cmentarzu greckokatolickim, dr Grażyna Holly przybliżyła historię wsi Berehy Górne i symbolikę religijną na zachowanych nagrobkach. Na zakończenie zajęć odwiedzono bacówkę pasterską. Wieczorem przy ognisku uczestnicy spotkali się z p. Józefem Michałkiem – góralem z Istebnej koordynującym Redyk Karpacki oraz przedstawicielami projektu „Karpaty łączą”.

W drugim dniu warsztatów odbyły się zajęcia na ścieżce przyrodniczej „Rozsypaniec – Krzemień” prowadzone przez dr Tomasza Winnickiego i dr inż. Stanisława Kucharzyka. W czasie wędrówki omawiano zjawisko wtórnej sukcesji w niegdyś użytkowanych pastersko dolinach jak i na połoninach. Uczestnicy poznawali zbiorowiska leśne (olszyny, buczyny, jaworzyny), zbiorowiska zaroślowe (zarośla jarzębinowe i olszy zielonej) i połoninowe (bliźniczyska, traworośla, ziołorośla), występujące tu gatunki roślin oraz zachodzące procesy przyrodnicze. Pogoda dopisała, zatem uczestnicy mogli również podziwiać szerokie panoramy górskie z Rozsypańca.

Warsztaty dały możliwość poznania roślin i zbiorowisk roślinnych oraz procesów przyrodniczych, jakie zachodzą w okresie ostatnich kilkudziesięciu lat na terenie Parku, odnaleźć ślady historii zapisane w krajobrazie i przyrodzie oraz poznać wybrane elementy historii regionu.

Warsztaty, w których uczestniczyło 30 osób, organizowane były w ramach akcji edukacyjno-informacyjnej pn: „40 lat ochrony przyrody w Bieszczadzkim Parku Narodowym” i dofinansowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Nauczyciele zostali zaproszeni na następne warsztaty, które odbędą się w październiku br. w ramach realizowanego przez BdPN projektu „MRB Karpaty Wschodnie – nasze wspólne dziedzictwo”. Zajęcia odbędą się na nowo tworzonej ścieżce transgranicznej: Wetlina - Rabia Skała - Runina (Polska-Słowacja). Nauczycielom uczestniczącym w warsztatach dziękujemy za aktywny udział i zainteresowanie oraz życzymy udanego wypoczynku wakacyjnego!

 
spacer
Nowości
Infrastruktura i Środowisko
lawiny.jpg
facebook-baner.pnginstagram-baner.png

android_baner.jpg

GORNY_SAN_BANER.jpg

Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png

filmy2.png

Filmy:

 

audiobook2.png

Audiobooki:

 




Ministerstwo Klimatu i Środowiska n2000.png nfos-dofinansowano.png Lasy Państwowe plsk-boczny.png

Administrator: Maciej Leń

© 2024 Bieszczadzki Park Narodowy

Deklaracja dostępności

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer