PL.png EN.png spacer
spacer

header Bieszczadzki
Park Narodowy

Serwis internetowy

ppn.pnglogo-mab.pnglogo-medal.pngWorld_Heritage_Logo_global.png
header
bip.png
Menu główne
Bieszczadzki PN
Przyroda BdPN
Plan ochrony
Ochrona przyrody
Nauka
Edukacja
Turystyka
Przetargi
Mapy - GIS
Galerie
Poczta
Projekty unijne
Fundusze Szwajcarskie
Fundusz Leśny
Współpraca PL-SK
Fundacja PGE
Natura 2000
Biuletyn BdPN
Praktyki studenckie
Wolontariat
Archiwum wiadomości
Wydawnictwa
Wyd. naukowe Wyd. edukacyjne
Obszar pobierania
Wyszukiwarka
Logowanie





Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
Panel Rys pedzelek okienko.jpg

WOKOL-KREMENAROSA-BANER.jpg
duza_rodzina.png
Folder
folder.jpg
 
Bieszczadzki PN

muzeum_baner.png KONKURS2023.jpg
Uroczyste podpisanie umów z beneficjentami
02.03.2013.

ImagePierwszego marca br. miało miejsce uroczyste podpisanie umów z beneficjentami, którzy otrzymali dofinansowanie na realizację mikroprojektów w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013. Podpisanie umów nastąpiło w siedzibie Stowarzyszenia Euroregion Karpacki Polska w Rzeszowie.

W uroczystym spotkaniu uczestniczył również Dyrektor BdPN – p. Leopold Bekier, który podpisał umowę na dofinansowanie mikroprojektu pn. MRB „Karpaty Wschodnie” - nasze wspólne dziedzictwo.

Projekt ma charakter transgraniczny i dotyczy terenu pogranicza polsko-słowackiego wchodzącego w skład, wraz z obszarem przygranicznym ze strony Ukrainy, Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie”, utworzonego w ramach UNESCO MAB („Człowiek i Biosfera”). Głównym celem projektu jest nawiązanie i wzmocnienie współpracy transgranicznej pomiędzy polską i słowacką społecznością lokalną z terenu MRB „Karpaty Wschodnie” w zakresie ochrony przyrody i krajobrazu, wychowania ekologicznego oraz rozwoju turystyki poprzez utworzenie i zmodernizowanie ścieżek edukacyjnych.

W ramach projektu zaplanowano do realizacji m.in. następujące działania:

- Opracowanie i urządzenie ścieżek transgranicznych w paśmie granicznym:

Wielka Rawka (Polska) – Kremenaros (styk granic) - Nowa Sedlica (Słowacja) oraz Wetlina (Polska) - Rabia Skała (w obrębie pasma granicznego) – Runina (Słowacja). Do ścieżek zostanie opracowany i wydany folder w wersji polskiej, słowackiej i angielskiej.

- zorganizowanie międzynarodowej konferencji MRB „Karpaty Wschodnie” dotyczącej podsumowania dotychczasowych działań na rzecz ochrony i trwałego rozwoju tej części Karpat Wschodnich oraz określeniu kierunków na przyszłość. W ramach konferencji zaplanowana jest sesja referatowa i terenowa połączona z otwarciem nowych ścieżek transgranicznych zrealizowanych w ramach projektu.

- przeprowadzenie szkoleń dla pracowników Bieszczadzkiego PN i Parku Narodowego „Poloniny” na terenie polskiej i słowackiej części MRB „Karpaty Wschodnie” poświęcone ochronie ekosystemów leśnych oraz wymianie doświadczeń w zakresie rozwoju i promocji obszarów chronionych oraz zagrożeń.

- warsztaty polsko-słowackie dla nauczycieli na terenie polskiej i słowackiej części MRB „Karpaty Wschodnie” poświęcone interpretacji zjawisk i procesów przyrodniczych oraz wymiany doświadczeń i nawiązaniu współpracy.

- diaporama przyrodnicza o walorach przyrodniczych i kulturowych MRB „Karpaty Wschodnie” – multimedialny pokaz starannie dobranych zdjęć odpowiednio zsynchronizowanych z muzyką i głosami natury.

- wystawa fotograficzna z folderem o zasobach przyrodniczych i kulturowych MRB „Karpaty Wschodnie” w wersjach językowych: polskim, słowackim i angielskim

- modernizacja ścieżki kulturowo-historycznej „W dolinie górnego Sanu” wraz z konserwacją i zabezpieczeniem elementów kultury materialnej.

Mamy nadzieję, że realizacja projektu przyczyni się do rozwoju współpracy pracowników sąsiadujących ze sobą Parków Narodowych oraz mieszkańców przygranicznych terenów.

Projekt będzie realizowany do lutego 2014 r., a jego koszt wynosi łącznie 53 900,00 EURO, z czego 45 815,00 EURO pochodzi ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

 
spacer
Nowości
Infrastruktura i Środowisko
lawiny.jpg
Kamera internetowa
  • Widok na Tarnicę
  • Widok na Wielką Rawkę
  • Schron Turystyczny "Chatka Puchatka"
facebook-baner.pnginstagram-baner.png

android_baner.jpg

GORNY_SAN_BANER.jpg

Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png

filmy2.png

Filmy:

 

audiobook2.png

Audiobooki:

 




Ministerstwo Klimatu i Środowiska n2000.png nfos-dofinansowano.png Lasy Państwowe plsk-boczny.png

Administrator: Maciej Leń

© 2024 Bieszczadzki Park Narodowy

Deklaracja dostępności

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer