PL.png EN.png spacer
spacer

header Bieszczadzki
Park Narodowy

Serwis internetowy

ppn.pnglogo-mab.pnglogo-medal.pngWorld_Heritage_Logo_global.png
header
bip.png
Menu główne
Bieszczadzki PN
Przyroda BdPN
Plan ochrony
Ochrona przyrody
Nauka
Edukacja
Turystyka
Przetargi
Mapy - GIS
Galerie
Poczta
Projekty unijne
Fundusze Szwajcarskie
Fundusz Leśny
Współpraca PL-SK
Fundacja PGE
Natura 2000
Biuletyn BdPN
Praktyki studenckie
Wolontariat
Archiwum wiadomości
Wydawnictwa
Wyd. naukowe Wyd. edukacyjne
Obszar pobierania
Wyszukiwarka
Logowanie





Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
Panel Rys pedzelek okienko.jpg

WOKOL-KREMENAROSA-BANER.jpg
duza_rodzina.png
Folder
folder.jpg
stadninypl.gif
 
Bieszczadzki PN arrow Turystyka arrow Turystyka konna arrow Hodowla zachowawcza konia huculskiego

Hodowla zachowawcza konia huculskiego
10.07.2012.

Dzięki środkom NFOŚ i GW oraz za sprawą zarządzenia Dyrektora Parku z dnia 12 marca 1993 roku, na bazie dawnego gospodarstwa rolnego w Wołosatem została utworzona Zachowawcza Hodowla Konia Huculskiego. Materiał zarodowy (klacze) zakupiony został ze stadniny państwowej w Gładyszowie oraz z hodowli prywatnych . Tym samym Bieszczadzki Park Narodowy włączył się w program hodowli i ochrony tej rasy koni, stając się jednym z ważniejszych obiektów hodowli zachowawczej w kraju.

Bieszczadzkiemu projektowi utrzymywania koni huculskich na terenie Parku przyświecają trzy zasadnicze cele:

  • zachowanie ginącej rasy ukształtowanej w obszarze wschodnio-karpackim jako wartości naukowej i genetycznej;
  • zachowanie „swoistej górskiej rasy koni” jako cząstki narodowego dziedzictwa nie tylko przyrodniczego, ale i kulturalnego;
  • utrzymanie w polskich Karpatach Wschodnich zwierzęcia użytecznego zarówno ze względów ekologicznych (wypasy), jak i gospodarczych (siła pociągowa), turystyczno-rekreacyjnych i rehabilitacyjnych (hipoterapia).
 

Celem hodowli jest utrzymanie populacji koni tej rasy, poprzez właściwy dobór osobników do rozrodu i selekcję. W parkowej stadninie do rozrodu przeznacza się klacze-reprezentantki rodzin: Agatki, Bajkałki, Wołgi i Wyderki; spośród czternastu linii żeńskich występujących w polskiej hodowli.

Do klaczy dobierane są odpowiednie ogiery, dzierżawione z hodowli państwowej lub hodowli prywatnych. Dotychczas korzystano z reproduktorów - przedstawicieli sześciu rodów: Gorala, Gurgula, Hrobego, Ousora, Pietrosu oraz Prislopa, z siedmiu linii męskich, które występują w polskiej hodowli.

Z naszej hodowli pochodzą licencjonowane ogiery używane w innych ośrodkach.

Zasadniczym celem programu hodowlanego jest utrzymanie wysokiej zmienności genetycznej, stabilizowanie wzorca rasowego, zachowanie cech morfologicznych i psychicznych, doskonalenie cech związanych z użytkowaniem. Selekcja przeprowadzana jest w kilku etapach: począwszy od analizy rodowodowej, oceny cech budowy i rozwoju fizycznego, po ocenę wartości użytkowej poprzez próby dzielności. Konsekwentnie prowadzona praca hodowlana ma na celu doskonalenie stada klaczy-matek oraz wyhodowanie ogierów czołowych. Od kilku lat źrebność klaczy w stadninie utrzymuje się na poziomie blisko100%.

Podczas dorocznych przeglądów hodowlanych dokonuje się oceny osobników. Część koni przeznacza się do sprzedaży podczas aukcji organizowanych w stadninie kilka razy w roku. Hucuły z Bieszczadzkiego Parku Narodowego trafiają do małych gospodarstw rolnych, ośrodków agroturystycznych oraz prywatnych hodowli na Podkarpaciu i w innych regionach kraju. Sprawdzają się jako doskonałe konie rekreacyjne, są niezastąpione w hipoterapii i w sporcie oraz turystyce. Wiele hucułów z parkowej hodowli uzyskuje wysokie lokaty w czempionatach i próbach dzielności, co potwierdza jej wysoką jakość. 
 
spacer
Nowości
Infrastruktura i Środowisko
lawiny.jpg
facebook-baner.pnginstagram-baner.png

android_baner.jpg

GORNY_SAN_BANER.jpg

Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png

filmy2.png

Filmy:

 

audiobook2.png

Audiobooki:

 




Ministerstwo Klimatu i Środowiska n2000.png nfos-dofinansowano.png Lasy Państwowe plsk-boczny.png

Administrator: Maciej Leń

© 2024 Bieszczadzki Park Narodowy

Deklaracja dostępności

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer