PL.png EN.png spacer
spacer

header Bieszczadzki
Park Narodowy

Serwis internetowy

ppn.pnglogo-mab.pnglogo-medal.pngWorld_Heritage_Logo_global.png
header
bip.png
Menu główne
Bieszczadzki PN
Przyroda BdPN
Plan ochrony
Ochrona przyrody
Nauka
Edukacja
Turystyka
Przetargi
Mapy - GIS
Galerie
Poczta
Projekty unijne
Fundusze Szwajcarskie
Fundusz Leśny
Współpraca PL-SK
Fundacja PGE
Natura 2000
Biuletyn BdPN
Praktyki studenckie
Wolontariat
Archiwum wiadomości
Wydawnictwa
Wyd. naukowe Wyd. edukacyjne
Obszar pobierania
Wyszukiwarka
Logowanie





Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
Panel Rys pedzelek okienko.jpg

WOKOL-KREMENAROSA-BANER.jpg
duza_rodzina.png
Folder
folder.jpg
 
Bieszczadzki PN arrow Archiwum wiadomości arrow Spotkanie dla przewodników górskich i premiera filmu przyrodniczego "Bieszczadzki Park Narodowy"

Spotkanie dla przewodników górskich i premiera filmu przyrodniczego "Bieszczadzki Park Narodowy"
18.04.2012.

ImageBlisko 80 przewodników górskich uczestniczyło w spotkaniu i premierze filmu przyrodniczego „Bieszczadzki Park Narodowy”, która odbyła się 14 kwietnia w Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym BdPN w Ustrzykach Dolnych.

Wykonawcą filmu jest firma „Jawor” Marcina Krzyżańskiego z Krakowa, Autora m.in. wieloodcinkowego cyklu programów przyrodniczych pt.: „1000 bocianów”, emitowanego przez TVP. W prezentowanym filmie „Bieszczadzki Park Narodowy” Autor zaprasza na wędrówkę po jednej z największych polskich ostoi dzikiej przyrody, jaką stanowi obszar Parku. Wędrówka prowadzi od najwyżej położonych partii połonin po krainę dolin, od wczesnej wiosny do srogiej zimy, od czasów najdawniejszych po współczesność. Podczas niej obserwujemy przemierzające bieszczadzkie knieje niedźwiedzie, żubry oraz wilki i rysie. Wspólnie z Autorem szukamy odpowiedzi na liczne pytania, m.in. dlaczego ryś został wybrany jako symbol Bieszczadzkiego Parku Narodowego, a kto zaczarował las bukowych krzywulców i gdzie chowają się przed wydrą pstrągi. Poznajemy także problematykę związaną z ochroną przyrody i różne aspekty działań Parku, mających na celu jej ochronę. Film „Bieszczadzki Park Narodowy” zrealizowany był pod koniec 2011 r. w ramach projektu nr POIS 05.04.00-00-054/08 pod nazwą: „Program edukacji ekologicznej społeczności lokalnej w Bieszczadzkim Parku Narodowym” w zakresie działania 5.4 priorytetu V Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013.

Oprócz premiery filmu uczestnicy wysłuchali referatu wygłoszonego przez kierownika działu udostępniania Parku do zwiedzania dra Ryszarda Prędkiego na temat „Udostępnianie górskich obszarów o wysokich walorach przyrodniczych do zwiedzania a ochrona przyrody na przykładzie Bieszczadzkiego Parku Narodowego”. Przewodnicy zostali zapoznani z problematyką ochrony przyrody, zagrożeń i udostępniania zasobów przyrodniczych Parku do zwiedzania za pomocą szlaków turystycznych i ścieżek przyrodniczych. Z przytoczonych liczb wynika, że ruch turystyczny skoncentrowany jest na kilku najpopularniejszych szlakach. Rekordy bije Połonina Wetlińska ze Smerekiem, gniazdo Tarnicy i Halicza, a w następnej kolejności pasmo Rawek i Połonina Caryńska. Ta koncentracja ruchu turystycznego przyczynia się niestety do znacznej degradacji otoczenia przyrodniczego w otoczeniu właśnie tych szlaków turystycznych.

Omówione zostały też inwestycje związane z budową i wymianą małej architektury drewnianej (deszczochrony, wiaty, punkty kontrolno-kasowe). W najbliższym czasie turyści na terenie Parku będą mieli także do dyspozycji obiekty socjalne (prysznice i toalety zlokalizowane w najbardziej uczęszczanych miejscach). Te działania Parku spotkały się z dużym uznaniem przewodników.

Spotkanie zakończyła dyskusja na temat „Znaczenie edukacji realizowanej przez przewodników w procesie wychowania dzieci i młodzieży szkolnej”, w trakcie której podnoszono wiele problemów, m. in. sprawę deregulacji zawodu przewodnika turystycznego oraz potrzebę specjalistycznych szkoleń przewodnickich organizowanych przez BdPN. Część środowiska przewodnickiego postulowała, aby BdPN wprowadził w swoim regulaminie obowiązek wchodzenia grup na teren Parku z przewodnikiem. Zgłaszano też potrzebę organizacji takich spotkań co najmniej 2 razy w roku – przed rozpoczęciem nowego sezonu turystycznego i na jego zakończenie, w formie podsumowania.

Uczestnicy spotkania mieli też możliwość uzupełnienia swojej biblioteczki o nowe wydawnictwa Parku. Kwietniowe spotkanie zainaugurowało szerszą akcję edukacyjną pod hasłem „Człowiek i góry”, która jest w tym roku realizowana przez Bieszczadzki Park Narodowy. Kolejnymi jej elementami będą warsztaty dla nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów oraz dla nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych, a także tradycyjny cykl prelekcji w ramach programu „Wakacyjne spotkania z przyrodą”, odbywający się w każdy piątek lipca i sierpnia. To również początek obchodów 40-lecia Bieszczadzkiego Parku Narodowego, których finał będzie miał miejsce we wrześniu przyszłego roku. Podsumowanie akcji zostanie zamieszczone w okolicznościowym Internetowym Biuletynie informacyjnym BdPN udostępnionym na stronie Parku - www.bdpn.pl. Akcja współfinansowana jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Pliki do pobrania:

Sprawozdanie fotograficzne

 
spacer
Nowości
Infrastruktura i Środowisko
lawiny.jpg
facebook-baner.pnginstagram-baner.png

android_baner.jpg

GORNY_SAN_BANER.jpg

Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png

filmy2.png

Filmy:

 

audiobook2.png

Audiobooki:

 




Ministerstwo Klimatu i Środowiska n2000.png nfos-dofinansowano.png Lasy Państwowe plsk-boczny.png

Administrator: Maciej Leń

© 2024 Bieszczadzki Park Narodowy

Deklaracja dostępności

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer