PL.png EN.png spacer
spacer

header Bieszczadzki
Park Narodowy

Serwis internetowy

ppn.pnglogo-mab.pnglogo-medal.pngWorld_Heritage_Logo_global.png
header
bip.png
Menu główne
Bieszczadzki PN
Przyroda BdPN
Plan ochrony
Ochrona przyrody
Nauka
Edukacja
Turystyka
Przetargi
Mapy - GIS
Galerie
Poczta
Projekty unijne
Fundusze Szwajcarskie
Fundusz Leśny
Współpraca PL-SK
Natura 2000
Biuletyn BdPN
Praktyki studenckie
Wolontariat
Archiwum wiadomości
Wyszukiwarka
Logowanie

Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
Panel Rys pedzelek okienko.jpg

WOKOL-KREMENAROSA-BANER.jpg
duza_rodzina.png
Folder
folder.jpg
 
Bieszczadzki PN arrow Współpraca PL-SK arrow Mikroprojekt Polska-Słowacja Interreg V-A Polska - Słowacja 2014-2020 w ramach Programu Europejskiej arrow Umowa nr INT/EK/KAR/1/IV/A/0284 arrow Aktualności

Aktualności
Panel edukacyjny "Wokół Kremenarosa - odwiedź królestwo rysia, wilka i salamandry"
14.02.2022.

baner_panel_plsken_min.jpg

 

 

 

Zapraszamy do zapoznania się z nowym internetowym panelem dla dzieci z rodzicami i nie tylko pn. „Wokół Kremenarosa – odwiedź królestwo rysia, wilka i salamandry” http://www.bdpn.pl/kremenaros.html

Dla dzieci:

  • puzzle, kolorowanki, quizy, bajka, zasady zwiedzania.

Dla dorosłych:

  • zakładka "Wirtualny spacer" - 20 opisanych panoram sferycznych i 6 z wysokości wykonanych wzdłuż potoków i rzek przygranicznych parków narodowych (od źródeł w europejskim dziale) łącząc przyrodę, historię i kulturę.
  • zwiedzanie parków narodowych z pracownikami BdPN i PN Połoniny w formie podcastów i filmów wykonane przez pracowników parków
  • opisy i zdjęcia głównych atrakcji parków narodowych: Bieszczadzkiego PN i PN "Połoniny" z mapą
  • słownik nazw roślin i zwierząt polsko-słowacki-angielski
  • rozpoznawanie zwierząt po odgłosach

Panel jest prosty w użyciu i intuicyjny, bogaty w treści multimedialne, w 3 wersjach językowych PL SK EN , przystosowany do odtwarzania na urządzeniach mobilnych.

Panel został wykonany w ramach realizacji mikroprojektu polsko-słowackiego: „U źródeł rzek pogranicza polsko-słowackiego – człowiek, przyroda i kultura”.

panel_start_min.jpg panoramy_sferyczne_z_panelu_min.jpg

 
Szkolenie z K. Tyrańskim
20.09.2021.

Polsko-słowackie szkolenie dla pracowników Bieszczadzkiego Parku Narodowego i Parku Narodowego Połoniny w zakresie nagrywania filmów i podcastów dla dzieci i rodzin na potrzeby panelu internetowego. 16-17.09 2021 r. Suche Rzeki .

Dwudniowe szkolenie obejmowało zajęcia teoretyczne i praktyczne w terenie, na szlakach i ścieżkach przyrodniczych. Przybyłych przywitał pan Dyrektor BdPN dr Ryszard Prędki. Następnie szkolenie terenowe poprowadził Krystian Tyrański - miłośnik dzikiej przyrody, podróżnik, prezenter radiowy oraz twórca programów edukacyjnych dla dzieci. Uczestnicy pokonując trasę Stare Sioło - Przełęcz Orłowicza - Smerek - Suche Rzeki poznawali tajniki nagrywania podcastów z użyciem specjalistycznego sprzętu do rejestracji dźwięku. Terenowa Stacja Edukacji Ekologicznej BdPN w Suchych Rzekach stanowiła bazę szkoleniowo-noclegową. 

Czytaj całość…
 
Odnowiona podmurówka dworu Stroińskich i zrekonstruowana studnia bojkowska w Siankach
02.09.2021.

W ramach mikroprojektu pn. „U źródeł rzek pogranicza polsko-słowackiego – człowiek, przyroda i kultura” - umowa nr INT/EK/KAR/1/IV/A/0284, z końcem sierpnia 2021 r. zostały wykonane prace przy nieistniejących obiektach historycznych w Siankach - na ścieżce historyczno-przyrodniczej „W dolinie górnego Sanu”. Prace miały na celu uatrakcyjnienie ścieżki i ochronę dziedzictwa kulturowego poprzez odnowienie niszczejącej podmurówki nieistniejącego dworu Stroińskich – dawnych właścicieli Sianek oraz zrekonstruowanie cembrowiny znajdującej się w obrębie dawnych zabudowań studni. Podmurówka dworu była w bardzo złym stanie zachowania – rozpadające się mury porośnięte przez roślinność, w tym korzenie drzew, które dodatkowo rozsadzały zwięzłość murku kamiennego. W ramach prac usunięto całkowicie roślinność oraz pniaki z korzeniami wrośniętymi w mur kamienny, ułożono na nowo fundamenty zgodnie z dawną tradycją, uczytelniono węgły i ganek. Powierzchnia obiektu wynosi ok. 10 x 24 m. Miejsce zostało również oznakowane i zabezpieczone przed penetracją turystów za pomocą tablic informacyjnych. Przy dworze zlokalizowana była studnia, która w ramach mikroprojektu została odtworzona według dawnej tradycji Bojkowskiej. Została wyposażona w stary kołowrót osadzony w dębowej konstrukcji i zabezpieczona za pomocą wieka z zasuwą.

Dzięki tym pracom zostały uczytelnione historyczne ślady dawnych obiektów, których na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego nie wiele się zachowało. Na zdjęciach zostały pokazane elementy przed rozpoczęciem prac oraz ich efekt końcowy.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji. Autor fotografii: Grażyna Holly.

 
Nowe elementy infrastruktury na ścieżce "W dolinie górnego Sanu"
18.08.2021.

W ramach mikroprojektu pn. „U źródeł rzek pogranicza polsko-słowackiego – człowiek, przyroda i kultura” - umowa nr INT/EK/KAR/1/IV/A/0284, w połowie sierpnia 2021 r. zostały wykonane elementy nowej infrastruktury turystycznej w Siankach: 1 tablica informacyjno-edukacyjna przy źródłach Sanu w strefie granicznej, 2 tablice przeźroczyste w wyrysowanymi w skali nieistniejącymi obiektami oraz 1 peryskop „podróż w czasie”.

Przy źródłach Sanu została wykonana polsko-słowacka tablica z opisem źródeł Sanu w aspekcie geograficznym, historycznym i kulturowym, wraz ze zdjęciami archiwalnymi i współczesnymi oraz mapą historyczną i współczesną z zaznaczonym europejskim działem wodnym.

Natomiast w miejscach nieistniejących obiektów w Siankach wykonano dwie tablice zawierające wizualizację konturową dworu w Siankach (jako uzupełnienie istniejącej podmurówki) oraz nieistniejącej cerkwi, która ilustruje jej wygląd w miejscu, w którym istniała do II wojny światowej. Wewnątrz konstrukcji znajduje się tablica z płyty przeźroczystej na której nadrukowane są konturowe wizualizacje nieistniejących obiektów. Przy zajęciu pozycji określonej punktem przed tablicą, widzimy wpasowany obraz w miejscu, w którym był usytuowany.

Nowością jest też „Peryskop”, będący formą obrotowego, metalowego prostopadłościanu wyposażonego w wizjer oraz układ optyczny wraz ze zdjęciem nadrukowanym na planszy wewnątrz, z wizualizacją panoramy wraz z zabudowaniami jaka istniała w danym miejscu przed II wojną światową. Światło wpadające przez górny otwór peryskopu podświetla obraz w środku. Natomiast obrót kasety peryskopu umożliwia przeglądanie obrazu grafiki, tak aby uzyskać panoramiczny podgląd widoku z przeszłości - z dworem, kaplicą murowaną, klombem, stawem I dworskimi budynkami gospodarczymi i stanem obecnym.

Dzięki tym elementom łatwiej zilustrować wygląd odwiedzanych miejsc ze stanem przedwojennym, kiedy wieś SIanki tętniła życiem, a dziś tereny te są niezamieszkałe, a elementy historyczne zniszczone. Dzięki nim ścieżka została uatrakcyjniona i zyskała walor edukacyjny, pobudzający do refleksji i pogłębiania wiedzy historycznej pogranicza. Planowane są różne działania promujące efekty prac na ścieżce, w tym m.in. szkolenie dla przewodników.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

 

 
spacer
Nowości
lawiny.jpg

android_baner.jpg

GORNY_SAN_BANER.jpg

Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png

filmy2.png

Filmy:

 

audiobook2.png

Audiobooki:

 
Ministerstwo Klimatu i Środowiska n2000.png nfos-dofinansowano.png Lasy Państwowe plsk-boczny.png

Administrator: Maciej Leń

© 2024 Bieszczadzki Park Narodowy

Deklaracja dostępności

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer