PL.png EN.png spacer
spacer

header Bieszczadzki
Park Narodowy

Serwis internetowy

ppn.pnglogo-mab.pnglogo-medal.pngWorld_Heritage_Logo_global.png
header
bip.png
Menu główne
Bieszczadzki PN
Przyroda BdPN
Plan ochrony
Ochrona przyrody
Nauka
Edukacja
Turystyka
Przetargi
Mapy - GIS
Galerie
Poczta
Projekty unijne
Fundusze Szwajcarskie
Fundusz Leśny
Współpraca PL-SK
Fundacja PGE
Natura 2000
Biuletyn BdPN
Praktyki studenckie
Wolontariat
Archiwum wiadomości
Wyszukiwarka
Logowanie





Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
Panel Rys pedzelek okienko.jpg

WOKOL-KREMENAROSA-BANER.jpg
duza_rodzina.png
Folder
folder.jpg
 
Bieszczadzki PN arrow Współpraca PL-SK arrow Mikroprojekt Polska-Słowacja Interreg V-A Polska - Słowacja 2014-2020 w ramach Programu Europejskiej arrow Umowa nr INT/EK/KAR/1/III/A/228 arrow Aktualności

Aktualności
Pokaz diaporam i filmów przyrodniczych
02.12.2020.

ImageW sobotę 10 października 2020 r, w Stakcinie na Słowacji odbył się pokaz diaporam i filmów przyrodniczych pokazujący piękno polskiego i słowackiego dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego. Swoje autorskie pokazy diaporam przedstawili fotografowie przyrody zrzeszeni w Związku Polskich Fotografów Przyrody – Joanna Antosik-Żołądek i Katarzyna Gubrynowicz oraz Peter Filakovsky - fotograf ze Słowacji.

Czytaj całość…
 
Obserwatorium
06.11.2020.

ImageW listopadzie 2020 r. zostało wykonane w Tarnawie Niżnej przy ścieżce w dolinie górnego Sanu przenośne obserwatorium do obserwacji gwiezdnego nieba w formie niewielkiego obiektu drewnianego, zamykanego na klucz, z przesuwanym dachem do obserwacji nieba oraz możliwością przechowywania zakupionego wyposażenia w ramach mikroprojektu pn.: „Świat przy-rody i kultury Karpat Wschodnich – wspólna promocja - lepsza ochrona”.

ImageW Bieszczadach, z dala od cywilizacji i sztucznego światła, można zobaczyć podczas bezchmurnej i bezksiężycowej nocy ponad 7000 gwiazd. A po odsunięciu ruchomego dachu, za pomocą teleskopu, z pewnością jeszcze więcej! Jak tylko pozwolą na to wytyczne przeciwepidemiczne, zaprosimy na astropokazy. Obserwatorium uatrakcyjni wspólnie opracowywaną przez przygraniczne parki narodowe ofertę edukacyjną i przybliżą ideę tworzenia sieci parków gwiezdnego nieba – po stronie polskiej Parku Gwiezdnego Nieba „Bieszczady” i sąsiadujący z nim po stronie słowackiej – Parku Ciemnego Nieba Połoniny.

Image

 
Sprawozdanie z pleneru fotograficznego
16.10.2020.

W dniach 08-11 października 2020 roku na obszarze Bieszczadzkiego Parku Narodowego i Parku Narodowego „Połoniny” na Słowacji odbywał się plener fotograficzny dla fotografów przyrody i kultury, zorganizowany na potrzeby utworzenia bazy zdjęć dla celów informacyjno-edukacyjnych. Plener połączony był z warsztatami fotograficznymi dla pracowników obydwu parków narodowych. Cały projekt zrealizowano w ramach mikroprojektu: „Świat przyrody i kultury Karpat Wschodnich – wspólna promocja - lepsza ochrona” – mikroprojekt nr INT/EK/KAR/1/III/A/0228.

W kilkudniowym fotoplenerze uczestniczyło 25 osób, w tym członkowie Związku Polskich Fotografów Przyrody, Stowarzyszenia Fotografów na Słowacji oraz pracownicy dwóch przygranicznych Parków Narodowych - Bieszczadzkiego i „Połoniny”.

Pierwszego dnia odbyło się przejście szlakiem transgranicznym z przełęczy Wyżniańskiej na Małą i Wielką Rawkę, następnie przez Kremenaros na słowacką stronę, do Parku Narodowego „Połoniny”. Uczestnicy mieli doskonałe warunki do fotografowania świtu na połoninach oraz wnętrza puszczy karpackiej w rezerwacie „Stużica”, jednym z najcenniejszych obszarów chronionych na Słowacji, chroniącym unikatowe fragmenty bukowych lasów pierwotnych (UNESCO). Fotografowie przyrody udzielali w trakcie fotografowania w terenie praktycznych porad pracownikom obydwu parków narodowych, dotyczących kompozycji, ustawienia głębi ostrości, dobierania filtrów itp. Wieczorem w hotelu Armales odbył się wieczór warsztatowy, podczas którego członkowie Stowarzyszenia Fotografów na Słowacji prezentowali diaporamy i filmy przyrodnicze, a pracownicy Parku Narodowego „Połoniny” przybliżyli walory przyrodnicze i kulturowe Parku.

W drugim dniu pleneru odbyły się zajęcia w Rezerwacie Przyrody „Udava” przy polsko-słowackiej granicy oraz w Rezerwacie Przyrody „Gazdoran”. Rezerwat „Udava” chroni zachowane fragmenty naturalnych lasów bukowo-jodłowych z wieloma starymi okazami, szczególnie starych jodeł (UNESCO). Natomiast Rezerwat Przyrody „Gazdoran” chroni kserotermiczne łąki nad zbiornikiem wody pitnej Starina. Zróżnicowane ekosystemy i krajobrazy dały możliwość wykonania różnorodnych kadrów pokazujących osobliwości przyrodnicze i walory krajobrazowe. Wieczorem odbył się pokaz diaporam i filmów przyrodniczych pokazujący piękno polskiego i słowackiego dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego. W pokazie wzięło udział łącznie 30 osób. Ze względu na obostrzenia sanitarne związane z pandemią Covid-19 plener miał charakter zamknięty, a prezentowane pokazy zostały udostępnione na stronie internetowej. Podczas pokazu odbyły się konkursy z nagrodami oraz poczęstunek dań regionalnych.

Kolejny dzień warsztatów to poranny wyjazd do rezerwatu „Havesowa” – obiekt światowego dziedzictwa UNESCO, chroniący lasy bukowe o charakterze pierwotnym. Okazałe (najwyższe w Europie) buki były wspaniałym obiektem do fotografowania, uroku dodawały długo utrzymujące się mgły. Przewodnikiem po słowackich rezerwatach był inżynier Milan Piroš – leśnik, wicedyrektor Parku Narodowego „Połoniny”.

Plener fotograficzny zakończył się podsumowaniem kilkudniowych warsztatów, wymianą wrażeń i doświadczeń. Efektem pleneru będzie baza zdjęć, stworzona dla celów informacyjno-edukacyjnych Bieszczadzkiego PN i PN „Połoniny” współpracujących od lat w ramach Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie”.

Galeria zdjęć i filmów

 
Wspólne logo przygranicznych parków narodowych
09.10.2020.

W celu wizualizacji oferty edukacyjnej Bieszczadzkiego Parku Narodowego i Parku Narodowego Połoniny ze Słowacji wykonano wspólne logo w ramach mikroprojektu pn. "Świat przyrody i kultury Karpat Wschodnich - wspólna promocja - lepsza ochrona".

 

BdPN_NPP_logo_KolorPL.png
 
BdPN_NPP_logo_Mono1PL.jpg

 

 
BIESZCZADY & GÓRNY SAN
13.08.2020.

aplikacja_bieszczadygrny_san_min.jpg Odkryj dolinę górnego Sanu z nową aplikacją Bieszczadzkiego Parku Narodowego BIESZCZADY & GÓRNY SAN

Serdecznie zapraszamy Państwa do korzystania z naszej najnowszej bezpłatnej aplikacji na smartfony BIESZCZADY & GÓRNY SAN, która dostępna jest już w Sklepie Play. Aplikacja opracowana jest na systemy Android i iOS, na telefony i tablety, a pobrana wcześniej będzie w pełni funkcjonalna w trybie offline także w obszarach poza zasięgiem sieci GSM. Aplikacja dostępna w polskiej, słowackiej i angielskiej wersji językowej, pozwoli odkrywać przepiękne, dzikie tereny doliny górnego Sanu, wzdłuż polsko-ukraińskiej granicy. Zachwyci nie tylko miłośników przyrody, ale także wszystkich, którzy chcą poznać historię tych miejsc.

Czytaj całość…
 
spacer
Nowości
lawiny.jpg

android_baner.jpg

GORNY_SAN_BANER.jpg

Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png

filmy2.png

Filmy:

 

audiobook2.png

Audiobooki:

 




Ministerstwo Klimatu i Środowiska n2000.png nfos-dofinansowano.png Lasy Państwowe plsk-boczny.png

Administrator: Maciej Leń

© 2024 Bieszczadzki Park Narodowy

Deklaracja dostępności

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer