PL.png EN.png spacer
spacer

header Bieszczadzki
Park Narodowy

Serwis internetowy

ppn.pnglogo-mab.pnglogo-medal.pngWorld_Heritage_Logo_global.png
header
bip.png
Menu główne
Bieszczadzki PN
Przyroda BdPN
Plan ochrony
Ochrona przyrody
Nauka
Edukacja
Turystyka
Przetargi
Mapy - GIS
Galerie
Poczta
Projekty unijne
Fundusze Szwajcarskie
Fundusz Leśny
Współpraca PL-SK
Fundacja PGE
Natura 2000
Biuletyn BdPN
Praktyki studenckie
Wolontariat
Archiwum wiadomości
Wydawnictwa
Wyd. naukowe Wyd. edukacyjne
Obszar pobierania
Wyszukiwarka
Logowanie





Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
Panel Rys pedzelek okienko.jpg

WOKOL-KREMENAROSA-BANER.jpg
duza_rodzina.png
Folder
folder.jpg
 
Bieszczadzki PN

muzeum_baner.png KONKURS2023.jpg
Szkolenie uzupełniające dla przewodników beskidzkich z możliwością przedłużenia licencji BdPN
19.03.2024.

Bieszczadzki Park Narodowy serdecznie zaprasza wszystkich przewodników beskidzkich zainteresowanych przedłużeniem licencji Bieszczadzkiego Parku Narodowego na szkolenie uzupełniające, które odbędzie się dnia 20.04.2024 r. (sobota) o godz. 10:00 w Ośrodku Edukacji Ekologicznej z Muzeum Przyrodniczym BdPN w Ustrzykach Dolnych ul. Bełska 7. Spotkanie ma charakter otwarty.

Czytaj całość…
 
Wstępna ocena skutków pożaru na Połoninie Caryńskiej
09.04.2024.

pozar.jpeg

Na południowych stokach Połoniny Caryńskiej w godzinach wieczornych miał miejsce pożar suchej roślinności połoninowej w sąsiedztwie szlaku turystycznego. Spaleniu uległy wyschnięte części kęp traworośli oraz nadziemne części krzewinek borówczysk. Wypalone są dwa miejsca o łącznej powierzchni 1.46 ha (czyli mniej niż podawaliśmy w nocy). Wieczorne szacunki były zawyżone, z powodu rozproszonych zarzewi ognia łatwo rozniecanych przez mocny wiatr. Na pożarzysku nie zaobserwowaliśmy strat przyrodniczych wśród zwierząt kręgowych. Liczba zniszczonych bezkręgowców jest trudna do oszacowania. Ponieważ w obrębie pożaru nie występowały połoninowe torfowiska zawieszone i gleby murszowe, pożar miał charakter powierzchniowy. Trzydzieści lat temu w 1994 roku, po pożarze praktycznie w tym samym miejscu Połoniny Caryńskiej, roślinność dość szybko się zregenerowała z uwagi na mało uszkodzone części podziemne. Skutki obecnego pożaru będą obserwowane w kolejnych miesiącach.

Dziękujemy wszystkim służbom, które przyczyniły się do szybkiego ugaszenia zarzewi ognia i powstrzymały przeniesienie się ognia na las. Szczególne podziękowania należą się pracownikom Parku, którzy całą noc czuwali nad pożarzyskiem - w warunkach silnego wiatru i tłumili potencjalne zarzewia ognia. Wszystkie obszary połoninowe są wyposażone w specjalne skrzynie z tłumicami, które najlepiej służą do gaszenia pożarów traw, dzięki m.in. temu rozmiar pożaru jest niewielki. Najważniejsza była jednak szybka reakcja. Jeszcze raz apelujemy: Używanie otwartego ognia jest zabronione w parku narodowym. Nie wyrzucajcie niedopałków w darń roślinną – jest to wykroczenie wobec zapisów Ustawy o ochronie przyrody.

 
Pożar na Połoninie Caryńskiej ugaszony
08.04.2024.

Zakończyła się akcja gaśnicza na Połoninie Caryńskiej. Pożar został zgłoszony przez turystę o 18.20 do Państwowej Straży Pożarnej w Ustrzykach Dolnych. O 21.10 pożar został ugaszony – trwa dogaszanie pożarzyska. Przekazujemy serdeczne podziękowania za szybką akcję służb: PSP z Ustrzyk Dolnych, OSP z Lutowisk, OSP z Ustrzyk Górnych, GOPR i Nadleśnictwa Stuposiany.

Służba Parku, w tym Straż Parku, zabezpiecza miejsce pożaru w godzinach nocnych. Do akcji gaśniczej wykorzystano tłumice, które są zgromadzone w specjalnych skrzyniach pod każdą połoniną.

Szacujemy zasięg pożaru na ok. 8 ha. Pożar powierzchniowy suchych traworośli powstał najprawdopodobniej od niedopałka papierosa. Jutro przekażemy więcej szczegółów o potencjalnych stratach przyrodniczych.

APELUJEMY O BEZWZGLĘDNE PRZESTRZEGANIE ZAKAZU UŻYWANIA OTWARTEGO OGNIA POZA MIEJSCAMI WYZNACZONYMI!!!

 
Praktyczne informacje dla odwiedzających Park w okresie Świąt Wielkanocnych
28.03.2024.

Dostępność oraz warunki na szlakach

symbol - komunikat zimowy.jpgW najbliższych dniach szlaki i ścieżki przyrodnicze będą dostępne dla odwiedzających. Wyjątkiem jest odcinek ścieżki przyrodniczo-historycznej „W Dolinie Górnego Sanu” przebiegający od deszczochronu w dolinie potoku Niedźwiedziego do źródeł Sanu, który jest zamknięty do dnia 12.04.2024 ze względu na prace leśne.

Odcinki szlaków w większości bardzo błotniste, pokryte rozmokniętym śniegiem. W wielu miejscach jest ślisko. Zalecamy posiadanie raczków i kijków, szczególnie na stromych podejściach.

Pamiętajcie, że ze względów bezpieczeństwa na terenie Parku wędrujemy wyłącznie po wyznaczonych szlakach. W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody, bądźcie przygotowani na dodatkowe utrudnienia.

Aktualne warunki pogodowe można sprawdzić na stronie Grupy Bieszczadzkiej GOPR, oraz za pomocą kamer internetowych na stronie www.bdpn.pl.

Czytaj całość…
 
Wesołych Świąt!
27.03.2024.
Image
 
W Wielką Sobotę Muzeum nieczynne
27.03.2024.
wielka-sobota-godz_min.jpgW najbliższą sobotę, 30.03.2024 r. (Wielka Sobota), Muzeum Przyrodnicze BdPN w Ustrzykach Dolnych będzie nieczynne. Na zwiedzanie zapraszamy 29.03.2024 r. (piątek) lub 02.04.2024 r (wtorek) w godzinach 8.00-16.00.
 
Zamknięty odcinek szlaku
26.03.2024.

UWAGA! Odcinek ścieżki przyrodniczo-historycznej „W Dolinie Górnego Sanu” przebiegający od deszczochronu w dolinie potoku Niedźwiedziego do źródeł Sanu jest zamknięty do dnia 12.04.2024.

Powodem ograniczenia ruchu turystycznego w tym rejonie są prace leśne w obszarze ochrony czynnej mogące stanowić potencjalne zagrożenie dla osób poruszających się tą ścieżką. 

Czytaj całość…
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

spacer
Nowości
Infrastruktura i Środowisko
lawiny.jpg
Kamera internetowa
  • Widok na Tarnicę
  • Widok na Wielką Rawkę
  • Schron Turystyczny "Chatka Puchatka"
facebook-baner.pnginstagram-baner.png

android_baner.jpg

GORNY_SAN_BANER.jpg

Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png

filmy2.png

Filmy:

 

audiobook2.png

Audiobooki:

 




Ministerstwo Klimatu i Środowiska n2000.png nfos-dofinansowano.png Lasy Państwowe plsk-boczny.png

Administrator: Maciej Leń

© 2024 Bieszczadzki Park Narodowy

Deklaracja dostępności

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer