PL.png EN.png spacer
spacer

header Bieszczadzki
Park Narodowy

Serwis internetowy

ppn.pnglogo-mab.pnglogo-medal.pngWorld_Heritage_Logo_global.png
header
bip.png
Wyszukiwarka
Logowanie





Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
Panel Rys pedzelek okienko.jpg

WOKOL-KREMENAROSA-BANER.jpg
duza_rodzina.png
Folder
folder.jpg
 
Bieszczadzki PN

Regulamin dla zwiedzających Bieszczadzki Park Narodowy w 2010 r.
23.04.2009.

Załącznik nr 1 do zarządzenia Dyrektora Bieszczadzkiego Parku  Narodowego z dnia 9 kwietnia 2010 r. w sprawie opłat i regulaminów obowiązujących w sezonie turystycznym 2010/2011.

 

REGULAMIN
DLA ZWIEDZAJĄCYCH BIESZCZADZKI PARK NARODOWY

W Parku Narodowym całość przyrody ożywionej i nieożywionej jest chroniona.

Niniejszy regulamin określa zasady udostępnienia Bieszczadzkiego Parku Narodowego do zwiedzania, w oparciu o wybrane przepisy ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody określające zasady zachowania się zwiedzających w polskich parkach narodowych.

  1. Na obszarze Bieszczadzkiego Parku Narodowego funkcjonuje sieć oznakowanych szlaków turystycznych, ścieżek przyrodniczych i historyczno-przyrodniczych oraz ścieżek spacerowych, które są udostępnione dla zwiedzających. Za wstęp na szlaki turystyczne oraz za udostępnianie obszaru ścieżek przyrodniczych pomiędzy 24 kwietnia 2010 a 15 listopada 2010 r. pobierana jest opłata w punkach informacyjno-kasowych. Wysokość opłat zawiera cennik, który stanowi załącznik do niniejszego regulaminu. W celu promowania wiedzy z zakresu ochrony przyrody w obszarze ścieżek przyrodniczych i podniesienia świadomości ekologicznej zwiedzających ustalono, iż wysokość opłat z tytułu udostępniania zasobów przyrodniczych na ścieżkach będzie niższa od opłat za wstęp do Parku.
  2. Istnieje możliwość zakupienia biletów wejścia wielokrotnego - karnetów 4-dniowych. Dowodem wniesienia opłaty za wstęp do Parku bądź udostępnianie obszaru ścieżki przyrodniczej jest odpowiedni paragon z kasy fiskalnej, który należy zachować do kontroli. W przypadku braku obsługi na punkcie informacyjno-kasowym, zwiedzających obowiązuje wykupienie biletu w punkcie kasowym po zejściu ze szlaku lub ścieżki przyrodniczej.
  3. Turystyka konna dozwolona jest po oznakowanych trasach turystyki konnej na koniach należących do Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Dla organizatorów rajdów konnych istnieje możliwość wydania licencji na wjazd na teren Parku po spełnieniu warunków określonych odrębnymi przepisami.
  4. Trasy jazd zaprzęgami konnymi prowadzą od parking BdPN w Bukowcu w kierunku potoku Niedźwiedzi oraz na trasie Ustrzyki Górne-Wołosate-droga w kierunku Rozsypańca.
  5. Przewodnicy terenowi PTTK prowadzący grupy po uzyskaniu licencji BdPN wchodzą bezpłatnie na szlaki turystyczne i ścieżki przyrodnicze.
  6. Turystyka rowerowa w granicach parku dozwolona jest po drogach publicznych oraz po odpowiednio oznakowanych trasach w dolinie górnego Sanu.
  7. Wędrówki na nartach dozwolone są na odpowiednio oznakowanych odcinkach pieszych szlaków turystycznych relacji: Ustrzyki Górne-Szeroki Wierch-Siodło pod Tarnicą-Wołosate, Przełęcz Wyżna-Połonina Wetlińska (schronisko)-Brzegi Górne, Wetlina-Przełęcz Orłowicza- Połonina Wetlińska oraz na narciarskich szlakach spacerowych wokół Wetliny i Wołosatego.
  8. Wprowadzanie psów na obszar parku dozwolone jest wyłącznie w obszarze ochrony krajobrazowej. Zabrania się wprowadzania psów na szlaki turystyczne i ścieżki przyrodnicze, za wyjątkiem odcinków prowadzących wzdłuż dróg publicznych.
  9. Ze względu na bezpieczeństwo zwiedzających i ochronę przyrody poruszanie się po szlakach na obszarze parku narodowego dozwolone jest wyłącznie od świtu do zmierzchu.
  10. Biwakowanie dozwolone jest w następujących miejscach wyznaczonych przez BdPN:
    • Pole namiotowe w Bereżkach,
    • Pole namiotowe w Berehach Górnych,
    • Camping Górna Wetlinka.
  11. Parkowanie pojazdów na obszarze Parku dozwolone jest wyłącznie w następujących miejscach wyznaczonych przez BdPN:
    • Ustrzyki Górne,
    • Wołosate,
    • Wyżniański Wierch,
    • Berehy Górne,
    • Bukowiec,
    • W dolinie Terebowca,
    • W dolinie Rzeczycy,
    • Bereżki przy polu biwakowym – w czasie jego funkcjonowania,
    • Przełęcz Wyżna i Ustrzyki Górne (parkingi Gminy Lutowiska).
  12. Rozpalanie ognisk dozwolone jest wyłącznie w miejscach wyznaczonych i odpowiednio przygotowanych przez BdPN:
    • Pole namiotowe w Bereżkach,
    • Pole namiotowe w Berehach Górnych,
    • Zachowawcza Hodowla Konia Huculskiego w Wołosatem,
    • Stanica Konna w Tarnawie Niżnej,
    • Hotelik nad Roztoką w Tarnawie Niżnej,
    • Schron turystyczny w Wołosatem,
    • Schron turystyczny w Ustrzykach Górnych,
    • Camping Górna Wetlinka,
    • Wiata ogniskowa przy Terenowej Stacji Edukacji Ekologicznej w Suchych Rzekach,
    • Wiaty ogniskowe w Ustrzykach Górnych i Wołosatem.
  13. Organizowanie masowych imprez turystycznych, w tym rajdów jest na obszarze Parku dopuszczalne wyłącznie za zgodą Dyrektora Parku i na warunkach uzgodnionych przed organizacją imprezy.
  14. W Parku zabronione jest:
    • Zakłócanie ciszy, płoszenie, chwytanie i zabijanie dziko żyjących zwierząt, łowienie ryb, niszczenie gniazd, nor i legowisk, zbieranie poroży, zbieranie dziko występujących roślin i grzybów oraz ich części, niszczenie drzew i krzewów,
    • Zaśmiecanie terenu, pozostawianie resztek pożywienia i opakowań, zanieczyszczanie wód powietrza i gleby. Śmieci należy znosić do pojemników umieszczonych przy punktach informacyjno-kasowych lub innych obiektach infrastruktury turystycznej. Ze względu na ochronę dziko żyjących zwierząt pojemniki na odpadki nie są wykładane w obrębie szlaków turystycznych.
    • Schodzenie ze znakowanych szlaków turystycznych, ścieżek przyrodniczych i historyczno-przyrodniczych, poruszanie się pieszo po trasach turystyki konnej, poruszanie się na rowerach po turystycznych szlakach pieszych i konnych oraz ścieżkach przyrodniczych, za wyjątkiem ich odcinków biegnących drogami publicznymi.
    • Palenie wyrobów tytoniowych oraz używania źródeł światła o otwartym płomieniu,
    • Naruszanie ekosystemów przez osoby latające na motolotniach, lotniach, paralotniach i spadolotniach, ponieważ jest to umyślne płoszenie zwierząt kręgowych (ptaków i ssaków).
    • Niszczenie obiektów dziedzictwa historycznego.
    • Poruszanie się pojazdami mechanicznymi po drogach wewnętrznych Parku, za wyjątkiem tych prowadzących do osiedli mieszkalnych, campingów i pól namiotowych.
    • Prowadzenie bez zgody Dyrektora Parku działalności handlowej.
    • Umieszczanie tablic, napisów, ogłoszeń reklamowych i innych znaków.
  15. Organizator imprezy turystycznej powinien zapewnić udział górskiego przewodnika turystycznego (z aktualnymi uprawnieniami na teren Beskidów Wschodnich) w obsłudze grupy liczącej powyżej 10 osób.
  16. Wykonywanie zdjęć i filmów dla celów komercyjnych wymaga uzyskania zgody Dyrektora Parku i wniesienia opłaty.
  17. Ze względu na bezpieczeństwo turysty po letnim sezonie od 15.11.2010 – 23.04.2011 wychodząc na szlaki turystyczne lub ścieżki przyrodnicze w obszarze Parku, należy planowaną trasę do przejścia zgłosić w stacjach ratunkowych GOPR lub w leśniczówkach obwodów ochronnych. Zgłaszanie może być osobiste, telefoniczne lub w dowolny-lecz skuteczny sposób. Wykaz obwodów (leśnictw) wraz z tel. kontaktowymi podany jest na stronie internetowej www.bdpn.pl. Za wstęp do Parku w okresie od 15.11.10 do 23.04.11 nie pobiera się opłat.
  18. Uprawnionymi do kontroli osób w zakresie przestrzegania przepisów obowiązujących na terenie Parku, w tym do kontroli biletów wstępu, oraz do nakładania mandatów karnych są funkcjonariusze Straży Parku.


Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 16.04.2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 92 poz. 880).
  2. Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997r. o usługach turystycznych (Dz. U. z 2004r. Nr 223, poz. 2268).
  3. Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 18 maja 2005 r. w sprawie parków narodowych lub niektórych ich obszarów, gdzie za wstęp pobiera się opłaty (Dz. U. Nr 91 z 2005 r., poz. 765).
  4. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 maja 1997 roku w sprawie określenia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach, pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne (Dz.U. 1997 nr 57 poz. 358).
 
spacer
Nowości
lawiny.jpg

android_baner.jpg

GORNY_SAN_BANER.jpg

Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png

filmy2.png

Filmy:

 

audiobook2.png

Audiobooki:

 




Ministerstwo Klimatu i Środowiska n2000.png nfos-dofinansowano.png Lasy Państwowe plsk-boczny.png

Administrator: Maciej Leń

© 2024 Bieszczadzki Park Narodowy

Deklaracja dostępności

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer